ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Снимки из Искърския пролом
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Снимки из Искърския пролом
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1578
Местожителство: Хасково

Мнение Снимки из Искърския пролом Отговорете с цитат
В главата ми си върти да ида да разгледам Искърския пролом за кеф. Минавал съм го с влак, но искам да ида с кола, да спирам тук-там, да се качвам, слизам и снимам. Моля запознатите да ме насочат към красиви места за снимане и гледане. Благодаря предварително.
Вто Фев 02, 2016 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 576

Мнение Отговорете с цитат
Места за гледане и снимане много, аз знам само малка част. Без претенции за изчерпателност, в момента ми иде на ум:

село Лакатник (не гарата долу) има път дотам.

Може и Лакатнишките скали, има път и отдолу покрай Искъра има и път отгоре, от Миланово.
Имай едно на ум, ако оставяш колата долу при "Бъбрека".

село Бов (не гарата долу), пак има път дотам. Има и водопад (пролетно време)

Трите "З" - селата Зимевица, Заселе, Заноге, и дотам има път.

Карлуково - около Проходна, има път и до Проходна и до пещерния дом.

Като цяло препоръчвам пролома отгоре да се гледа, от билото на планината. Тогава се вижда по-добре мащаба на пролома и на планината.
Най-добре е през април като цъфнат плодните дръвчета - целият пролом е нашарен.
Вто Фев 02, 2016 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1578
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Митак. Ще те послушам и ще ида през април, макар че почти бях тръгнал. А утре ще импровизирам на Мальовица, макар че днес никой не ми вдига телефона нито от ПСС, нито от хижата.
Днес се мотахме около южните части на язовир "Кърджали" с прословутия извит ръкав. Е, сивее и чернее гората около водата, тревата е убита, не е като да е свежо. И около Искър ще е така.
Вто Фев 02, 2016 7:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 132
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Значи не знам как си го представяш , но има материал поне за седмица по дефилето . Начало - Своге - маршрутка до Зимевица и от там пеш на доли по Вазовата алея до Бов . Страшно готино е ! От Бов с влакчето обратно в Своге да си земеш колата. След това -Лакатник - колата долу на кръчмата и пеш по пътеката до паметника , а там снимки , снимки .... После Кунино - пак карст . По после - Карлуково - карст и пак карст . Опаа пропуснах Черепиш , не манастира , а скалите около него - спира се на гарата и през левия (посока Мездра ) тунел се излиза на чудни места ( повече на лични ) . След Карлуково идва ред на Реселец - там има мини гранд каньон . И още доста места , но за сега толкоз . Поздрави , между другото събота и неделя съм в Хасково , може да пообясня това-онова .
Вто Фев 02, 2016 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 851

Мнение Отговорете с цитат
Колега-литератор, не пропускай това: http://www.vr-balkan.net/bg/kompleks-dyado-yotso-s-ochin-dol/ Мен ме развълнува.
Вто Фев 02, 2016 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Коце, ако не се придържаш съвсем стриктно към Искъра, можеш да се отбиеш от Лакатник или Бов до хижа Тръстеная и връх Издремец или от Елисейна до манастир Седемте престола, с. Осеновлаг и вр. Козница (много обзорен).
Също така да се качиш в посока Кобилините стени, аз точно пролетта съм се качвала от Оплетня нагоре и беше много красиво, пълно с маргаритки и иглики, за гледките към скалите да не говорим...
Чувала съм, че над Своге има хубави пътечки, но не съм ходила, имахме намерение, но все не остава време Sad

И не на последно място да се възползваш от шанса да видиш на живо прочутата чешма Мечулица Wink При Реброво е отбивката за с. Огоя и за нея.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Фев 03, 2016 1:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1578
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Още веднъж благодаря. Ще ходя през април, днес на бегом ходих до хижа Мальовица и се върнах преди малко да не изпусна поредния моабет.
Щом ще има посещения в Хаскьой, нормално е да се оформи дискусия около маса. Не съм си крил телефона, но да не търси човек в други теми: 0884-37-48-39.
Сря Фев 03, 2016 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Re:Снимки из Искърския пролом Отговорете с цитат
Колега Коце&tortomanin,
Така конкретно поставен въпроса има лесен отговор,вървиш с автомобила по дефилето,където ти хареса спираш, слизаш,гледаш, снимаш, качваш се и продължаваш,елементарно.В такъв случай не е нужно препоръчване на локаций,ти сам ще ги откриеш.
Вземайки идеята бих усложнил нещата, в смисъл в рамките на един еднодневен преход да се добие представа в синтезиран вид от дефилето с неговите характерни природни дадености/или тривиално "да почустваш духът на Дефилето/.
Според моите скромни възможности и виждания имам идея,която споделям. Предварително уточнявам, че обясненията ще са по картата BG Mountains.
С кола до Своге, където се паркира.От тук се катери/това е точното дума/"вр.Грохотен". Плавно спускане към "мах. Миованица",широка широка серпентина през "кота 757"-"мах. Орничето"-"с.Церово". В северозападна посока от центъра на селото има каптаж/означен на картата,това е "Водната пещера"-каптиран водоизточник с голям дебит,пещерата заключена,може да се пропусне/, в дясно от него започва серпентинеста пътека,която продължава по диагонал към хребета спускаш се от "мах. Камъка". Трябва де се внимава, защото пътеката е всечена в отвесните скали,панорамите са хубави, но трябва да се гледа и в краката.Минава се през обзорната поляна при "кота 734",покрай цитираната махала и в ляво от "кота 1094"се хваща пътят, който подсича "Каишов връх",през
"вр.Билото" по хребета към "мах.Селище" и до "с.Заселе". Към "гара Бов" има два варианта:по "Вазовата екопътека"през водопада "Бовска скакля"/обезопасена но с дълги участъци със стълби/ или по серпентините на римския път. Вторият вариант е по-дълъг, но предлага повече панорами.Маршрутът се затваря с влак обратно до гр.Своге.
В духът на мотото:снимки от личния архив:
https://picasaweb.google.com/107134206014018464889/121115#
https://picasaweb.google.com/107134206014018464889/031115
Ако искаш попътно да разгледаш, задължително:Лакатнишките скали, до паметника и обратно по кръгов маршрут.
http://muledomuz.snimka.bg/bulgaria/jp-g-lakatnik-kan-ona-na-r-petranica-s-milanovo-lakatnishkite-skali.794500
Завършвам с едно кратко маршрутче, което е лично предпочитание: с.Лютиброд-Черепишкия манастир, по римския път през м."Просечената скала".
https://picasaweb.google.com/107134206014018464889/Lutibrod300815
http://muledomuz.snimka.bg/bulgaria/ot-lyutibrod-do-cherepish-po-rimskiya-p-t-prez-planinata.715504
ПП Все още не съм ходил в Карлуково ,Very Happy но не е ли извън дефилето.
Сря Фев 03, 2016 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1578
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
То в този форум всички сме за Карлуково, ако питаш "нормалните". Това за пътя - ясно, но пуснах темата за да не търся несъществуващи пътечки за изкачване по някои височини. А не бих искал само да се пуля от прозореца на колата.
Чет Фев 04, 2016 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 132
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ебавайте се , ма в района на Карлуково има какво да се види , за повече от един ден . Там не е само Проходна , лошото е силната концентрация на необългарите , за това - внимателно с коли и техника !
Чет Фев 04, 2016 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1578
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Послушах съветите и проявих търпение. Изчаках да се раззелени и едва вчера беше Денят на пролома.
При очаквано дългия път ставането беше твърде рано. В пет и половина тръгнахме от Хасково. В осем вече се срещнахме с Радо на Ботевградско шосе. Той беше поел ролята на екскурзовод.
Като начало ни заведе до пещерата Проходна, позната още като Очите на Бога. Голяма, ефектна и твърде светла пещера. Напомня Чудните мостове в Родопите, но е по-дълга като тунел. Най-хубавото е, че тунелът не е прав и така светлината идва отвсякъде, а човек може да си представя, че пещерата е безкрайна.
Разбира се, снимахме:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/peshterata-prohodna.906331
Край пещерата се навърташе някакъв чичка, който се опита да ни стане екскурзовод. Изобщо, явно си изглеждаме като балъци. После на дома на пещерняците друг също се опита да ни баламосва.
Случихме на време. Поне до два беше неприлично ясно, а дърветата и тревата бяха неестествено зелени. Тук - там слабо жълтееше цветче или съвсем млад лист.
Започнахме "огледа" от Ритлите, преминахме към Черепишкия манастир, Лакатник......
Понякога просто спирахме край реката. Видяхме водопада Скакля отдолу и отгоре.
Виждаха се дори заснежените върхове на Рила. И пак снимки...
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/isk-rski-prolom.906351
Видяхме много за един ден и успяхме да се приберем почти по светло.
Нед Апр 17, 2016 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1578
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Възстановявам изгубените със сайта Снимка БГ снимки:

https://photos.app.goo.gl/3brEvFhKVTKgmtbL7

https://photos.app.goo.gl/GEKD3Lb8fTLBLevD8

И питам: Някакви акъли за Божия мост, който е в района /в най-общия смисъл на думата/? Тогава не бях чувал за него. Някакви забележителности около Правец? Заслужава ли си да се спи на Правешки ханове и какво има там?
Благодаря предварително.
Чет Окт 10, 2024 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 576

Мнение Отговорете с цитат
Божият мост при Лиляче?
Ако имаш път натам иди -ще ти хареса. И не е само мостът интересен, самата рекичка има малко, но симпатично каньонче, можеш да я проследиш нагоре по течението до извора.
На самия мост гледай внимателно тавана, приближи където можеш - ще видиш много вкаменелости вградени в скалата.
За правешките ханове не знам, но наблизо е Съевата дупка, до Съевата дупка има виа ферата, ако си падаш по такива неща.
И понеже така и така си стигнал до Брестница, мини през Бачо Кольо за една агнешка чорба.
Съб Окт 12, 2024 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1578
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Избързвайки, днес се мотах в района, и почти нищо не се получи, както го очаквах. Всичко бе нормално до Ботевград, където се оказа, че навигацията не препоръчва традиционния път за Враца, а нещо друго. Ама не каза защо. Пътят бил затворен за ремонт и започнаха врътни. Накрая стигнахме, видяхме моста Божи и съседната крепост и започнаха импровизации. Минахме Вратцата и ходихме на Леденика. Предвид закъснението редуцирахме плана, който включваше спане някъде и секвоите в кюстендилско и се прибрахме.
Преди малко огледах снимките, получило се е това:

https://photos.app.goo.gl/rr1dQdMvs2s1hUWWA

Виа ферата вече не ми трябва, това лято навърших 60 и в последните години не правя подобни неща. Полека, полека... и после денят завършва с ароматерапия. Тази вечер беше с миризма на кайсия.
Съб Окт 12, 2024 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1260
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Божият мост при Лиляче?
Ако имаш път натам иди -ще ти хареса. И не е само мостът интересен, самата рекичка има малко, но симпатично каньонче, можеш да я проследиш нагоре по течението до извора.
На самия мост гледай внимателно тавана, приближи където можеш - ще видиш много вкаменелости вградени в скалата.
За правешките ханове не знам, но наблизо е Съевата дупка, до Съевата дупка има виа ферата, ако си падаш по такива неща.
И понеже така и така си стигнал до Брестница, мини през Бачо Кольо за една агнешка чорба.


Бачо Кольо не е ли клопал кепенците, заради магистралата? Последно заради един стопаджия минах от там и не работеше . Ама може да е било единично...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Окт 13, 2024 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov