Garmin eTrex Venture Legend Summit Vista H HC HCx C Cx отз..
Моля споделете опита ви с горните модели машинки - отзиви и проблеми.
_________________ Бутам след осмата бира
Последната промяна е направена от dido на Пет Май 08, 2015 11:11 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пет Май 08, 2015 6:17 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6448
Имам малък eTrex Summit HC.
Машинката е с дисплей, подобен на 60CSx и познатите баро/компас-сензори, но приликите свършват дотам.
Доста по-бавна е от 60-ката. Сериозен недостатък е липсата на MicroSD картен слот. Наличната 24 мегабайта вътрешна памет е твърде малко и в общия случай побира само 1 лист от комплекта на BGMountains. Опция в този случай е да се ползва карта с по-малък размер, примерно BGTopomaps.
Стария ми GPS е етрекс Vista Hcx който е същия като легенда но с барометричен алтиметър и компас. Реално докато го ползвах си бях много доволен от него. Като цяло това че не хваща в дълбоки дерета и особено с гъста растителност и отвесни скали е обща болест на всички GPS и открай време. Вече новите приемници които са с ГЛОНАСС поддръжка може да имат известно предимство в такива места и ако са в комбинация са добра антена като на 60ките даже предполагам може да е по добре. Но винаги ще има неточност и големи отклонения на приемника в такива места. То е нормално тъй като там сигнала доста затихва и се изкривява. Все едно да очаквате да работи приемника под земята.
Относно настройките за батериите това е доста стар проблем и глупав софтуер. Затова слагаш че ползваш NiMH батерии и готово. По този начин даже да е с обикновени или литиеви приемника просто няма да показва толкова вярно чертичките и даже да е леко изхабена батерията то реално ще ти показва че е пълна.
Затова най точния начин за измерването на този приемник на заряда така да кажа макар и да е относителен е да се влезе в сервизния екран.
Номера става като се задържи натиснат джойстика и едновременно с това се пусне приемника. Тогава се появява един екран със разна системна информация но има две полета където е изписана температурата отчетена от сензора вграден в GPS -а мисля че той се ползва за температурна компенсация на барометъра (това може да го няма в серията Legend) и напрежението на батериите. Точно това измерване на напрежението е големия плюс тъй като можеш да видиш горе долу колко са изхабени батериите. Недостатък на този режим е че като се влезе в него и се затриват алманахите за сателитите и при следващо включване на GPS-а се получава студен старт и може да се наложи да се изчакат около 10 мин може и повече в зависимост от условията за да може приемника да си свали данни за разположението на сателитите на небосвода.
Е не съм държал 60ка но тя явно е с по-бърз процесор и по бързо чертае картата в сравнение със старите еткрекси. Освен това зависи и от настройките за визуализация на картата . Ако е зададено да визуализира повече детайли особено при по голям зум то тогава определено приемника се мъчи.
Но не забравяйте че това си има и плюс относно живота на батерията като етрекса издържа повече в сравнение с 60-ките.
Пон Юни 01, 2015 8:20 pm
Rincewind
Регистриран на: 09 Апр 2013 Мнения: 874
ZCEZBPM написа:
eTrex Legend HCx
Не знам как е при другите гпс-и, но вероятно при по-калпавите пак е така.
Значи ако правите някой ,много дълъг преход от порядъка на 500-600км е добре да настроите да записва през стотина и повече метра, иначе идва момент в който трябва да изтриете записаното. Съхранявате стария запис който сте записали до момента на запълване на паметта, но компресиран без важни подробности като денивелация и т.н.
Съвсем просто ви го обяснявам защото и аз не го разбирам.
Има си начин да се избегне това, но най-простия начин за хора дето и бъкел не разбират от гпс-и е този, да се настрои да записва точки през 100-150м.
?! К'ви калпави GPS-и, к'ви пет лева?!
Не вкарвай хората в заблуждение. Можеш да запишеш и обиколка на екватора с точки през метър, ако искаш. Принуждаваш ме да пусна онова, дето ти обяснявах на ЛС и тук (поясненията касаят устройства 60-ки, Etrex Legend и т. н., не зная дали са напълно валидни за по-новите серии). Доколкото зная, Етрекс 20 и 30 записват дневните тракове на вътрешната памет, а не на външна SD карта, но може и да греша.
И така ...
Има три "вида" тракове (т. е. набор от записани точки), които се съхраняват от устройството:
1. Т. нар. "активни тракове". Те имат съхранени данни за време (примерно 11 часа, 17 минути и 35 секунди) и височина (примерно 2134 м) на всяка записана точка. Активният трак представлява запис на последните 10000 записани от устройството точки. Активния трак можеш да виждаш на дислея на GPS-а си. Проблемът с активните тракове е това, че след достигане на лимита от 10000 точки (т. е. след 300 км при настройка на запис през 30 м, както е била твоята настройка) всяка нова записана точка е за сметка на изтриването на стара точка (за да запише 10001-та точка трябва да изтрие първата, за 10002-та - втората и т. н.), ако си задал опцията Wrap Track, или просто ще спре да записва (ако не си задал тази опция).
2. Т. нар. "съхранени тракове" - това са тракове, които се създават от потребителя ръчно чрез менюто на самото устройство. На практика това е съхранена версия на активния трак. Те са компресирани и не съдържат данни за време и височина. На практика твоят трак до Бузлуджа е "съхранен трак", защото, доколкото разбирам, някъде малко преди 10000-та точка ти си съхранил активния трак ръчно. Затова и преди Бузлуджа няма запазени времена и височини. След съхраняването на "активния трак" по този начин започва нов запис от точка 1-ва до 10000-на. Данните ти след Бузлуджа са под формата на "активен трак" (защото от Бузлуджа до Емине са по-малко от 300 км и съответно не е достигнат отново лимитът от 10000 точки, т. е. не се е налагало отново да правиш "съхранен трак").
3. Тракове на SD картата: има възможност данните за всеки един ден (от 00:00 до 23:59 часа) или от всяко пускане до всяко спиране на GPS-а да се съхраняват във външната памет на устройството. Хубавото на тази опция е, че можеш да запишеш милиони и милиарди точки, които GPS-ът ще запише под формата на ежедневни тракове във външната си карта, без да се губят данните за време и височина. Това, което не можеш да правиш с тези тракове, е да ги виждаш на дисплея на GPS-а, а чак вкъщи на компютъра. Това е така, защото самият GPS няма опция да чете тракове от външната си памет, а само от вътрешната. За да видиш на него такъв трак, трябва да го свържеш с компютъра, да изтеглиш трака си от SD-картата, да го отвориш в BaseCamp, след което чрез Send To Device да го изпратиш обратно към GPS-а, само че към вътрешната му памет, и оттам той ще го прочете и изобрази на дисплея.
Записването на тракове на външната карта е най-добрата опция за съхраняване на данните от подобни многодневни преходи, защото по този начин нямаш ограничения и загуба на информация, пък ако ще да си ходил не 12, а 12000 дни. По този начин ще запазиш всяка точка от прехода си, независимо, че след (например) Бузлуджа записът на активния трак ще започне наново и ще се изтриват стари точки от него (т. е. първата точка след Бузлуджа ще е за сметка на първата точка след хижа Ком и т. н.); благодарение на опцията за записване на SD картата тези точки вече са записани за бъдещо ползване, независимо, че GPS-ът ги трие от вътрешната си памет, за да записва нови и нови. Тази опция обаче не е активирана по подразбиране в GPS-а, а трябва да се активира ръчно чрез Menu>Menu>Tracks>Setup>Data Card setup>слагаш отметка на "Log Track to Data Card". Ако не си направил това предварително, си прецакан, казано на чист български, и ще имаш един компресиран "съхранен трак" до Бузлуджа и един читав след Бузлуджа.
По ясно няма как да го обясня, надявам се да съм бил полезен.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети