Здравейте приятели на разходките! Изхождайки от максимата, че от много глава не боли, реших да притуря на написаното вече за въпросната отсечка, та ако на някой му скимне ... за сефте и т.н.
С 300 зора сформирах екип от стар приятел и мен и тръгнахме по обявеният за най-дълъг, официален туристически маршрут през Врачански балкан.
Те така е от високо:
Избрахме си лесният вариант, тоест тръгване от Пършевица. Изкачването е само в началото, около 2 км, после следват към 3 в хоризонтала и останалото до 18 е спускане. За хора решени да не бързат, да снимат и попийват бира необходимото време е към 5 часа, но това е условно, защото винаги може човеку да му се допие допълнително и да хване следващият влак:
По желание може да се качат Бегличката и/или Пършевица, но решаваме да караме през просото (б.а. само да минем между тях), въпреки че съм с лекото си оборудване и теглото на раницата е символично. На спътника ми пък, като че ли най-тежкото му беше един Олимпус. Тъй като в началото пътека не личи, трябва да се поддържа посока 250 гр. Така се стига до третото езерце, кото е в подножието на върха Пършевица. От там туриста може да се изкачи горе или да заобиколи в ляво проближавайки до горният край на Кобилени стени. Вече пътеката е видима, както дефилето и онова отвъд:
Трябва да се държи посока З, но така се заприказвахме, че неусетно слязохме долу на пътя за Миланово и по него стигнахме до обширните пасища над селото. Този път е стара изработка, но проектанта или изпълнителя не е бил на нивото на онези от другият рид. Така или иначе, подминавайки отбивките за Вия глава и Лютаджик се стига до място за почивка, разпознаваемо по дървената масичка с пейки до едно дърво и действащ извор непосредствено. Докато задоволяваме алчущото черво (да ме прощава Бай Любен), усещаме че сме зорко наблюдавани от овчарско куче, което и да не издава звук, недвусмислено показва, че очаква нещо като такса за преминаването. Е, получи му се. И без това в жегата да се яде месо, не е много здравословно:
Насетне може да се продължи по царският път, който прави широк десен завой, по коларски път през ливадата, правещ по-лек десен завой или направо, което е най-късото. Избираме средният вариант. По някое време се стига до един от дузината заслони, построени във врачанската планина. Там има сгода за почивка под покрив. Точно 250 метра след заслона, в лява посока се явява едно отклонение, ако тръгнете по което ще си скъсите прехода до селото. В селото или следвайте трака, който ще кача накрая или се допитвайте до местното население, за да достигнете пътечката към махалата Ръжица, където съвместно съжителстват вехти порутени къщурки и имоти на заможни столичани. Пътьом можете да пийнете бира в селската кръчма. Бирата е нещо добро, но при преход трябва да се избягва, както и всичко газирано, защото обезводнява лесно. Особено в жега.
Следващата спирка е паметника на септемврийци - достолепен монумент, по-голям отколкото изглежда по снимките, построен на мястото от което според мълвата е бутнат в бездната, местният антифашист Милан. Сянката му беше заета от група любители на планината. Много е красива гледката от тук:
От тук до долу е черешката на тортата, на маршрута. Приятно, не много стръмно спускане ще ви отведе до камения заслон на Алпийска поляна и по тясна тераса, обезопасена на места с парапет се стига до извора долу. Почти от цялото протежение на тераската се открива красива панорамна гледка към Лакатник и околноста:
Преди една закръглена панорамна площадка е отбивката в ляво към Темната дупка. За съжаление попаднахме на мястото в момент, в който термометърът ми показваше към 40 градуса. Нужно е да се спомене, че отвесните скали създават нещо като екран, който увеличава температурата. Та тези 40 градуса и мириса на бира само стотина метра по-долу, ни отказаха от посещение на пещерата. Остана само снимката:
Долу, от скалите извира извора Житолюб, а неговата прохлада и усой има заведение ... което се оказа пълно до козирката:
Както и да е, заведение има и до гарата. Та така, след като го минавах с колело този маршрут, успях и да го проходя. Препоръчвам го, лесен е, рахатен е!
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети