В хода на програмата за модернизация на GPS, изпълнявана от малко повече от 10 години насам, през последните месеци новите три сигнала за граждански нужди -- L2C (в момента поддържан от 15 спътника), L5 (излъчван от 8 спътника) и L1C (ще бъде поддържан от спътниците изстрелвани от 2016 г. нататък) -- стават все по-използваеми [1].
От 31 декември 2014 г. L2C сигнала съдържа ежедневно обновявани от наземните станции навигационни данни. Все още те се водят със статут "преди официално въвеждане в употреба", но вече са със съпоставима точност с досега съществуващите данни от L1 C/A. Важно е да отбележим че L2 честотата (1227.60 MHz), използвана в миналото само от кодирания военен сигнал P(Y), е по-ниска от обичайната досега в любителските приемници L1 (1575.42 MHz) и мощността на L2 сигнала е по-висока. Използването на L2 би подобрило чувствително работата на приемниците в затруднени условия. Освен това, наличието на GPS сигнали за граждански нужди на повече от една честота вероятно би довело до появата на дву- или дори тричестотни приемници, способни да постигат точност от порядъка на един метър в автономен режим на работа, при това може би в ценовия диапазон на любителските апарати или само малко над него. L5 честотата (1176.45 MHz) е още по-ниска и също подходяща за работа в по-трудни условия, но до появата на достатъчен брой спътници, които излъчват и на нея, ще минат още няколко години (пълно L5 покритие с 24 спътника се очаква да бъде постигнато чак към 2018-2020 г.).
Ще бъде любопитно да видим кои ще са първите любителски апарати, които биха се възползвали от откриващите се нови възможности за повишена точност и успешна работа в по-трудни условия. Ако някой открие подобен уред, бих се радвал да сподели. Понятието "любителски" е може би твърде общо, затова нека приемем че интерес тук представляват дву или три-честотни уреди с цена под 1000 долара, които поддържат едновременно L1 C/A, L1C, L2C и/или L5 GPS сигналите и са способни да ги анализират паралелно. Ако поддържат също и Galileo и/или ГЛОНАСС, това биха били допълнителни предимства.
В заключение, ще споделя тук една снимка на първия военен GPS приемник, произведен от Rockwell Collins, нейде около 1977 г. [2], с тегло над 135 kg, без да смятаме двамата му оператори:
_________________ Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Май 22, 2015 10:35 am
ivailo.hr
Регистриран на: 22 Мар 2010 Мнения: 1355 Местожителство: София
Re: Новите GPS сигнали за граждански нужди
vedrin написа:
.........................................
В заключение, ще споделя тук една снимка на първия военен GPS приемник, произведен от Rockwell Collins, нейде около 1977 г. [2], с тегло над 135 kg, без да смятаме двамата му оператори:
.........................................
Наскоро и съвсем практически (с урудката на терена) можах да се убедя колко точно са направени като цяло някои карти от този период или хайде да са с 5-10 години по-нови. Говоря не за пътища, видими на аероснимки, а за пътеки в гората. Настръхва ми косата, като си помисля къде са технологиите за неграждански нужди сега...
Пет Май 22, 2015 9:44 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6448
Интересно е кои карти си ползвал и данните в тях от кои по-стари карти са взимани
Е, чак лампи едва ли, освен ако не са гонили по-високо качество на усилвателите. Все пак по онова време са били минали вече повече от 20 години от навлизането на транзисторите в масова употреба. Иначе следващия GPS приемник на Rockwell Collins с тегло към 8 кг и цена около 45000 тогавашни или към 180000 днешни долара на външен вид малко напомня на преносимите полеви радиостанции на въоръжение в ГВ в края на 80-те у нас:
В последните дни има развитие по темата. Вече е в продажба първият смартфон, който поддържа едновременно различни честоти на сигалите от даден спътник (GPS L1 C/A и L5, Galileo E1 и E5, QZSS L1 и L5):
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
Гледам, че телефоните Xiaomi Redmi Note 9 и по-голям клас на същата марка работят с европейската спътникова система Galileo. По-добро ли е позиционирането в гора?
Пон Фев 01, 2021 12:52 am
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6448
Само в комбинация с останалите системи.
_________________ Бутам след осмата бира
Пон Фев 01, 2021 1:56 am
Любомир Илиев
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
Тези телефони основно разчитат на ГЛОНАСС. Нямам наблюдения дали към днешна дата приемането на сигнали от Galileo дава по-бързо и по-точно позициониране в рядка гора? Досега съм ползвал само телефони на ГЛОНАСС.
Интересувам се дали си заслужава да сменям телефона с друг, който приема сигналите на ГЛОНАСС и Galileo?
Пон Фев 01, 2021 11:02 am
Кир Спитама
Регистриран на: 05 Апр 2018 Мнения: 104
Аз от около година съм с Huawei P30, който е с dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS.
Мога да твърдя че позиционирането е осезаемо по добро отколкото на Samsung Alpha и Samsung S8.
Също така траковете които записвам са доста по плавни и точни. На изброените телефони работя само с OruxMaps.
Накратко за dual-band GPS-a:
Цитат:
Въпрос 1: Какво представлява двучестотният GPS?
Отговор: GPS системата използва предимно две честотни ленти: L1 и L5. Едночестотните GPS телефони могат да приемат само сателитни сигнали, предавани в честотната лента L1, докато двучестотните GPS телефони могат да приемат сателитни сигнали от честотни ленти L1 и L5. В момента сателитните системи GPS, Galileo и QZSS излъчват граждански сигнали в обхвата L5, които са GPS L5C, Galileo E5a и QZSS L5. Смята се, че всички сателити, работещи в орбита, ще поддържат двучестотни сигнали до края на 2020 г., като общият брой налични сателити надвишава 60.
Въпрос 2: Какви са предимствата на двучестотния GPS?
Отговор: Навигационното позициониране е по-точно. Скоростта на кодиране на чипове на сигналите GPS L5C и Galileo E5a е 10 пъти по-голяма от тази на сигналите L1. Следователно възможността за потискане на грешките с много пътеки се увеличава с около 10 пъти. В допълнение, лентата L5 има висока честотна лента и възможност за предаване, което води до значително подобрени възможности за смущения и управление на шума.
Преведено чрез гугъл транслейт.
Пон Фев 01, 2021 11:30 am
Любомир Илиев
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
Значи отсега нататък трябва да харесваме само dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Пон Фев 01, 2021 12:48 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6448
Тези телефони не ползват ли стандартната GPS-система?
_________________ Бутам след осмата бира
Пон Фев 01, 2021 1:03 pm
Любомир Илиев
Регистриран на: 19 Окт 2015 Мнения: 126 Местожителство: София
dido написа:
Тези телефони не ползват ли стандартната GPS-система?
Съвсем безобиден и лек намек ...
Преди около 5 г американците намалиха силата на сигнала за нашите земи.
От 2010 г ползвам автомобилен GPS Mio, който се залепва за челното стъкло. Приемникът приема сигнал само от американската спътникова система GPS. В началото много бързо намираше сателити и съответно текущото местоположение. Преди 4-5 години (малко преди Тръмп да стане президент) усетих, че Mio-то намира двойно по-малко сателити и понякога чакам 5 мин да покаже къде съм. Същото беше с други автомобилни приемници като TomTom. Точно оттогава производителите на смартфони започнаха да добавят руската спътникова система ГЛОНАСС и усетих значително подобрение в позиционирането при смартфоните. Явно Путин взема по-малка такса от всеки произведен смартфон, отколкото взема Тръмп.
По-горе попитах за европейската спътникова система Galileo. Надеждата ми е в по-добро позициониране в планина благодарение на Galileo. Не бях обърнал внимание, че няколко флагмана имат dual-band на спътниковите сигнали, но @Кир Спитама точно навреме ми подсказа.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2Следваща
Страница 1 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети