Здравейте колеги. Аз преди всичко съм колоездач и когато не става за колело ходя по планините. Три четири пъти в годината едни приятели организират ''карания с практически съвети'' на които присъства един двама инструктора, събират се колоездачи които искат да научат основите в колоезденето и се качваме някъде в планината и там на практика се показват различни техники в колоезденето. Идеята ми е дали може да се направи нещо подобно за планинарите. Например правим тема тук в профила обявява се датата и мястото говори се с няколко хора които са наясно за какво става въпрос и който има желание идва. На каранията идват понякога над 30 човека и все си мисля, че и тук ще има хора които желаят да научат нещо повече за ходенето в планината и боравенето с различен инвентар.
Това е добра идея. Всеки може да ходи по обикновена пътека, но има и технични пътеки, и заради такива 'тесни' някои се спират от минаване на някой маршрут. Примери:
Двойката на Мальовица, слизането по билото след Елени връх до седловината преди Петлите. Там има места, където и ръцете трябва да работят, има слизане с катерене и е хубаво някой да показва на неопитните.
Преминаване през каменен блокаж (грохот на някои диалекти) - тук също има какво да се научи - да не пропаднеш между камъните, да се научиш да ги пробваш колко са стабилни. Виждал съм много големи камъни застанали на кантар, които теглото на един човек раздвижва.
Движение по въжен парапет - както е на Кончето, Купена в Стара планина, Сиври чал, Мусала: Проверка на въжето, дали е добре закрепено; дали ако се отпусне човек на него, няма да изкара от равновесие друг човек, държащ се за него; дали по въжето няма стърчащи телчета.
Катерене / слизане по сипей - да се обърне внимание за падащи камъни, да не се събарят нарочно или не камъни.
Движение в мъгла. Вървене по било и слизане от един връх в посока следващия - ако седловината между тях е широка, как да се уцели втория, вместо да се изпусне билото. Движение от кол до кол, когато няма видимост между тях. Как се прави, без да се загуби групата.
Търсене на път. Например седи се на някоя поляна и се гледа склон отсреща - разсъждава се за вариант за качване на склона - улеи, тревисти полянки и т.н.
Планинска метеорология - оценка дали ще се развали времето / още колко време ще издържи, преди да завали; оценка от долу какво е горе на билото, дали вее вятър - особено валидно за Стара планина
Това са само няколко примера, които ми дойдоха ей така. Ако се включат още хора, ще стане конспект за цял семестър.
_________________ Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Радвам се, че подкрепяте идеята. В фейсбук също има хора които биха дошли на подобно занимание. В колоезденето познавам инструктори и тези от които има какво да се научи. Тук не познавам такива хора за това молбата ми е ако знаете хора които са наясно с практическите умения в планината да ми пишете на лично или тук в темата да видим дали ще са съгласни. Ако идеята се подкрепи от достатъчно хора може да стане традиция и всеки да научи по нещо. Още веднъж благодаря.
Съб Ное 15, 2014 2:30 am
joropc
Регистриран на: 25 Яну 2011 Мнения: 649
@ivondera
За тези неща си има инструктори и правила. Нетът е пълен с подобни курсове, водени от хора, на които това им е работата. За такива неща се канят такива хора, но в повечето случаи трябва да им се плати. Иначе, ако "преподаващият" не е сериозен, ще се съберат 20 човека на една ливада, един ще обяснява, а другите ще викат -" Аз го правя по друг начин". Въобще курсът, за който говориш няма нищо общо с този, който води Любчо Ботушаров и приятели в МТБ-то, защото там се учат само няколко неща - завиване, спиране и т.н. Демек основни неща в планинското колоездене.
Тук обаче основното се владее от всички след около година от раждането, а именно ходенето. От там нататък, всеки в зависимост какво точно иска да усъвършенства от ходенето си в планината, посещава ТОЧНО специализиран курс. Ето ти съвсееем малки примери от десетките подобни курсове, които се организират постоянно и целогодишно.
Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
Само да кажа, че такива импровизирани "курсове" си стават всеки път като се съберат по-опитни и по-неопитни хора. Например как да се ходи с щеки, как се ползва карта, може да е смешно, но дори как се връзват връзките на обувките или как да си стегнеш коланите на раницата. Стефан поне сто пъти ме е обучавал да използвам компас, разбира се неуспешно, но поне ми е било интересно. Или как да ходя по камъни, ама това също е мисията невъзможна. За тази зима имам обещание от съфорумци да ме учат да ходя със снегоходки
Така че ако има хора, които искат да се учат и нямат пари да дават за курсове - лесна е работата, идвайте на разни срещи и уговорки и питайте. Който не го е срам да пита, може да научи страшно много
_________________ Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Благодаря за мненията и на двамата. Сао времето ще покаже дали сме тръгнали в правилна посока или ще се окаже мисия невъзможна. Само да вметна, че в ''каранията с практически съвети'' не се учи само как се завива и как се спира, но няма значение това е дълга тема. А и ако се направи подобно занимание за планинарите едва ли ще има такива хора които да кажат ''аз това го правя по друг начин'' То и в карането всеки си има стил и начин, но никой не казва подобни глупости. Ако някой си го ''прави по друг начин'' няма място на подобни занимания. Лек ден и усмивки
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети