ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Питания за Черни връх
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Питания за Черни връх
Автор Съобщение
evenstar



Регистриран на: 10 Апр 2014
Мнения: 16
Местожителство: София

Мнение Питания за Черни връх Отговорете с цитат
Здравейте и от мен. Така като гледам теми за качването на Черни връх има бол, но ми се щеше да пусна и една с конкретно моите въпроси. Надявам се модераторите да не ми се сърдят. Smile Това ми е първото мнение (адски ми допадна форумът и хората в него и просто не устоях Smile ) и засега е с питанки, но надявам се скоро да съм компетентна и за даване на съвети.
Сега по същество...С моето другарче сме начинаещи планинари, но изпълнени с ентусиазъм и инат. Миналата седмица ходихме до Боянски водопад и Боянското езеро и така се вдъхновихме, че решихме около Великден да идем до Черни връх. Конкретните ми притеснения са относно времето. Какви температури да очаквам по това време на годината и колко сняг има нагоре? Не сме много добре със зимната екипировка и затова, ако е прекалено снежно, може и да изчакаме до топлите месеци. Разбира се, като се наканим да тръгваме ще съобразим деня и с прогнозата за времето.
Другият ми въпрос е относно маршрута. Така и не разбрах работи ли прословутият Симеоновски лифт и какво се случва около него? От Алеко ни е най-бързо и лесно, но пък и най-населено, което не ми е особено приятно. А и ако няма транспорт до хижата, не знам как можем да стигнем? През Железница ме притеснява стръмният участък, а и дължината на маршрута (не стига, че сме бавни, ми и хич не сме от най-ранобудните Laughing ). През Златните мостове се чудя как е като дължина, трудност и времетраене, но и за там си остава проблемът с транспорта през делничен ден. Всъщност, разпети петък май е официален почивен ден, но не знам дали маршрутка 10 ще се движи. Та с две думи, препоръчайте ми маршрут, по който да се качим до върха.
Благодаря предварително за всички мнения и съвети, сигурна съм, че ще са ми от полза. Smile
Чет Апр 10, 2014 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5797
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
При така описаните условия и съмнения, бих предложил да се качите с драгалевския седалков лифт до Голи връх (има междинна спирка с прекачване в м. Бай Кръстьо). Оттам до Черни връх са около 500 метра изкачване по около 4.5 км път и/или добре маркирани пътеки, които в зависимост от темпото ще вземете за час-два. Хубаво е да имате високи (цели) обувки, които не пропускат лесно вода, а разбира се също и шапки и ръкавици (дори да се окажат ненужни, няма да ви натежат много). Имайте предвид също че днес е паднал над 20 см нов сняг във високите части на планината. При силен югозападен вятър, какъвто обикновено се появява преди всеки следващ средиземноморски циклон, пребиваването над горския пояс може да не бъде особено приятно. До началната станция на лифта може да се придвижите с автобус 93 от Хладилника или автобус 64 (той е по-редовен, но ще ви остави в центъра на Драгалевци, от където има около половин час изкачване до лифта). Приятна разходка!
Пет Апр 11, 2014 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martinov



Регистриран на: 04 Юни 2010
Мнения: 79
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Ако ви е за първи път да ходите до Черни връх най добре да тръгнете от Алеко.
Мисля , че от там е най добре и имате повече възможности да стигнете до там.Може с кола ,рейс или лифта.
Относно времето със сигурност ще има сняг но най важното е да не духа силен вятър.Преди да тръгвате следете прогнозата.
Н

_________________
martinov66@abv.bg
Пет Апр 11, 2014 12:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
В интерес на истината никъде в планините не съм по-близо до затриване, отколкото на два пъти преди много години в пролетна Витоша. Единият път заради идиотщина от моя страна, другият - просто заради времето. Така че питането ти е напълно основателно.
По-горе са ти дадени правилни съвети, от мен само малко конкретика за десерт:
Разписания на градския и крайградския транспорт в София, интересува ви автобус №66 до Алеко (движи се предпразник/празник).
Работно време и контакти на двата лифта
Връзка с фирма Нов пламък, "стопанин" на маршрутката за Златните
Понеже питаш конкретно за вариант през "Златните мостове", а не е отговорено, ще спомена, че при последното си качване оттам бях в супер-кашкавалена форма и на практика без никакъв багаж и "изпапках" маршрута Златните - Кумата - Конярника - Черни връх за около два часа и петнадесет минути. Но принципно - особено за начинаещи - не е лошо да калкулирате поне три часа догоре, а в сняг и повечко. Това е най-дългият и с най-голяма денивелация вариант спрямо предложените ти други два. Nota bene: Някогашната магистрална алея до хижа Кумата в момента е изровена и на много места в трагично състояние пътека, която има навика да се заледява по неприятен начин, така че бъдете внимателни дори в "по-ниското".
Качване от "хептен ниското", вкл. Железница, е за малко по-напреднал етап от кариерата ви. Very Happy
Приятно изкарване!

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Апр 11, 2014 8:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
evenstar, вече имаш достатъчно информация от съфорумците, но и аз ще добавя нещо, което ми се струва важно. Става въпрос за маршрутите през Златните мостове. Единия вариант е след това да минете през Платото, а другия е този, който е споменал Ринсуинд - през Кумата и Конярника. И на двете места през пролетта има много вода заради торфа. По-миналата година на Платото срещнах едни младежи с маратонки, плачевна гледка, бяха си увили краката с найлонови пликове. Не че аз бях в по-добро състояние със старите обувки, но поне не преливаха отгоре. Всъщност и те преляха после - на слизане през Конярника Laughing
Успех в планинарските начинания и не се плашете от стръмното, непознатото и мокрото. Щом имате ентусиазъм и инат ще се справите Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Апр 11, 2014 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Най-лекото и масово качване до Черни връх е, както и Ведрин каза, от лифта до Голи връх. Почивните дни обикновено е пълно с народ, през голяма част се върви по чакалиран път и общо взето ходенето си е разходка.
Пет Апр 11, 2014 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Единия вариант е след това да минете през Платото, а другия е този, който е споменал Ринсуинд - през Кумата и Конярника

Който се качва през Кумата, слиза през Конярника и обратно. Very Happy
Първи закон на кашкавал-туризма.

igurbev написа:
Най-лекото и масово качване до Черни връх е, както и Ведрин каза, от лифта до Голи връх. Почивните дни обикновено е пълно с народ, през голяма част се върви по чакалиран път и общо взето ходенето си е разходка.

Да, vedrin е изчерпал темата с оглед на "леснина на качването", но друго си е и останалите да "буеснем" като акъллии. Laughing

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Апр 11, 2014 12:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
evenstar



Регистриран на: 10 Апр 2014
Мнения: 16
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много на всички за съветите! Мисля, че най-разумно е да се качим с лифта и през Голи връх, а за наобратно ще си преценим силите и времето и може би ще слезем през Кумата и Златните мостове. Ще подготвя зимно облекло и ще следя прогнозата за времето. Пък после може и да разкажа, да се посмеем малко дружно. Very Happy
Пет Апр 11, 2014 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Както и да се облечете, каквото и да вземете с вас, вземете и резервни топли чорапи, щом нямате истинска планинарска комплектовка за по-хладно и мокро. Може изобщо да не ви потрябват, но може и да ги сметнете за безценни в превозното средство по обратния път. Smile

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Апр 11, 2014 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
evenstar



Регистриран на: 10 Апр 2014
Мнения: 16
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ще вземем непременно. Smile Сетих се още нещо да попитам. Тези дни е паднал доста сняг, а и по прогноза се очаква до сряда да повали още и в тази връзка трябва ли да се притесняваме от лавинна опасност (вече започвам да звуча все едно ще катерим Еверест Very Happy )?
Пет Апр 11, 2014 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
evenstar написа:
Ще вземем непременно. Smile Сетих се още нещо да попитам. Тези дни е паднал доста сняг, а и по прогноза се очаква до сряда да повали още и в тази връзка трябва ли да се притесняваме от лавинна опасност (вече започвам да звуча все едно ще катерим Еверест Very Happy )?

Не. Никъде по коментираните маршрути. Най-много да ви се наложи да погазите сняг, но най-вероятно вече ще е утъпкано преди вас.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Апр 11, 2014 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5797
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
evenstar написа:
Ще вземем непременно. Smile Сетих се още нещо да попитам. Тези дни е паднал доста сняг, а и по прогноза се очаква до сряда да повали още и в тази връзка трябва ли да се притесняваме от лавинна опасност (вече започвам да звуча все едно ще катерим Еверест Very Happy )?

Няма нужда да се притеснявате от лавини по маршрута от Голи връх до Черни връх. По принцип на Витоша има само две по-лавиноопасни места:

  • североизточния склон между върховете Малък и Голям Резен;
  • водосбора на Драгалевска река около Комините.

Пет Апр 11, 2014 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
VeselinD



Регистриран на: 28 Юни 2012
Мнения: 41

Мнение Информация от SnowReport за съоръженията на Витоша Отговорете с цитат
ВИТОША:
Вчера на 30.03.2014г. приключи зимния сезон на Витоша.От днес 31.03.2014г. започва профилактика на съоръженията, която ще продължи около два месеца. В края на месец май се очаква да бъде открит летният сезон.
https://www.facebook.com/snowreportbg
Пет Апр 11, 2014 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Re: Информация от SnowReport за съоръженията на Витоша Отговорете с цитат
VeselinD написа:
ВИТОША:
Вчера на 30.03.2014г. приключи зимния сезон на Витоша.От днес 31.03.2014г. започва профилактика на съоръженията, която ще продължи около два месеца. В края на месец май се очаква да бъде открит летният сезон.
https://www.facebook.com/snowreportbg

Мдам. Тогава остават Алеко (по-кратко) или Златните (по-дълго).

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Апр 11, 2014 4:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Информация от SnowReport за съоръженията на Витоша Отговорете с цитат
Rincewind написа:
VeselinD написа:
ВИТОША:
Вчера на 30.03.2014г. приключи зимния сезон на Витоша.От днес 31.03.2014г. започва профилактика на съоръженията, която ще продължи около два месеца. В края на месец май се очаква да бъде открит летният сезон.
https://www.facebook.com/snowreportbg

Мдам. Тогава остават Алеко (по-кратко) или Златните (по-дълго).

А от Железница? Smile

Да, сетих се и сама, стръмно и дълго, човекът си го беше написал защо го изключва като вариант.
Не е толкова стръмно, само преди хижа Физкултурник. Там е гадно ако е ветровито и мъгливо. Ако времето е хубаво е чудесно за качване. След маршрута през Княжево - Букара - Момина скала - Платото, този от Железница ми е на второ място Smile
evenstar, не изключвайте и този вариант, а на слизане може да си хванете рейса като напредне времето Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Апр 12, 2014 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov