Местностите Гроба и Комитския валог - северно от Косица
В брой 3/1967 на списание Турист попаднах на статия, озаглавена "Незнайни и забравени".
Разказва се за събития след края на Априлското въстание, по-точно за убийството от турците на две групи четници от четата на Бенковски.
Събитието е станало северно от Старопланинското било, в района на Косица - местността Говедарника (Косишкия говедарник).
Турците пленинли четниците в засада, после разнасяли главите на убитите из Тетевен и Златица за ужас на местните българи.
Овчарите, дето имали колиба в Говедарника, издирили телата и ги погребали. Според статията по-късно лобните места на четниците били кръстени Гроба и Комитския валог. На Гроба дори имало малък каменен кръст.
Някой да е виждал такъв кръст в района? Преди няколко години слизах на север от Косица по Косишкия говедарник, на север, видях следи от овчарници, но не и кръст. Гледам по нета има обяви за някаква частна хижа - Комитския валог, очевидно построена наскоро в същата местност. В статията се призовава да се вдигне паметна плоча на мястото на каменния кръст в Гроба между другото, да не се забравя мястото ...
И в троянския балкан има месност Гробът, а "Комитския валог", съществува като "Комитското дере".Има и Говедарника.
Явно тези думички са си част от старопланинската терминология по време освободителната борба, свързани с подобни на описаното в списанието факти.
Българина е пословичен с това, че забравя и непочита Героите и Историята си.
Иначе на тази страница има интересно описание и на хижа Изгрев.
_________________ "АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Май 24, 2013 8:28 am
pelitko
Регистриран на: 08 Яну 2010 Мнения: 64 Местожителство: СОФИЯ
Местността Комитски валог се намира на рида Паскалското северозападно от хижа Момина поляна. Има и такава хижа - Комитски валог /хижа Горската/.
Бях там на 21.04.2013 г. Ето го разклона за хижа Комитски валог:
Ето я и самата хижа Комитски валог от черния път:
Хижата работеше, а от прозореца ми махна хижарката баба Гуна.
Не мога да кажа дали в м. Комитски валог са заловени четници на Бенковски. По-скоро не, защото пътят на четата на Бенковски е добре известен и дори маркиран. Сега на 19.05. минах една част от пътеката от х. Кордела до река Костина. Бенковски разформирова остатъците от четата си в района на с. Черни Вит и повечето от четниците сами се предават. Според мен автора на статията има предвид четници от четата на Христо Ботев. В района е убит военния инструктор на четата на Христо Ботев - капитан Никола Войновски и четника Илия Пандурски. Паметникът е южно от село Черни Вит в местността Десеткар при разклона за с. Ямна. В статията се споменава за "козлодуйски комити".
Ето го и паметника на Никола Войновски и Илия Пандурски:
Ридът северозападно от Косица се казва Косишки рид, а не Говедарника. Северно от началото на рида има една плоска поляна, която се казва Краварника. Ето го и Косишки рид с поляната Краварника.
Местността Гроба се намира на Косишки рид, малко под поляната Краварника. Името на местността е свързано с руско-турската война. Руските войници се качват по Косишки рид и нападат турските табии на седловита Табиите /Косишки превал/. Ранените и убитите ги връщат по рида назад до поляната Гроба. Там починалите руски войници са погребани и оттук идва и името на местността. Когато слизах по Косишки рид стигнах само до табелата на Парк Централен Балкан и завих на североизток. До поляната Гроба не стигнах и не мога да кажа дали там има кръст.
Реката източно от Косишки рид е река Косица, но от запад реката не е Паскалска, а Михалска. Нарича се още и Зла река, защото от западната страна на вр. Косица има улеи, по които падат лавини към реката.
Паметник свързан с руско-турската война има със сигурност на големия S-образен завой до река Косица. Местността се нарича Руските падала. "Падало" значи място за нощувка и смяна на коне. От това място руските войски са започнали да се изкачват по Косишки рид.
Освен остатъци от четите на Бенковски и Ботев през района минава няколко години по-рано и четата на Панайот Хитов. В центъра на село Дивчовото има голям паметник на Панайот Хитов.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети