Скъпи съфорумци,
Нямам ни най-малко намерение да се изявявам като ментор и моля да бъда извинен предварително, но се чувствам длъжен да споделя мислите, които ме мъчат напоследък.
Във все повече теми се препоръчва "да се носят" пикел и котки. Съвсем свободно се коментират различни характеристики и пр., а само неколцина си дават сметка, че това е животоспасяващо средство, за което е много по-важно да умееш да го ползваш, отколкото точните му характеристики. Ако мога да си позволя едно такова сравнение : почти няма значение калибъра и вместимостта на пълнителя на един пистолет, ако не можеш да го заредиш или да уцелиш бойлер от 2 метра.
В тая връзка искам горещо да препоръчам на всички любители на зимната планина, да намерят време и първо да се запознаят на теория и после да тренират техниките на самозадържане само с пикел, а след това да го повторят с котки на краката. Литература има много, предполагам, че при съвременното развитие на техниката има и видео-уроци. Да доведат уменията си до автоматизъм, така че пикелът да се превърне в естествено продължение на ръката им.
Поздрави и успешно и безаварийно!
Добра идея!Все пак няма да е лошо да се споделят тук по-интересни статии, клипчета или други полезни съвети,без значение дали са свързани със собствен опит или с четена литература...
Пон Дек 31, 2012 9:31 am
баир_будала
Регистриран на: 22 Сеп 2012 Мнения: 252
На времето първата ми работа ката реших(и след един-два похода ) ,че ще обикалям планините беше да отида в Окр.библиотека в Русе и да изчета де що има книги за планината.И там попаднах на учебниците за планински специалности на ВИФ (НСА сега),та там от А до Я е описано всичко свързано с техники за планината като почнеш от това как се ходи по баирите.
Така,че мисля че е хубаво човек да се порови из някоя Библиотека.И да потърси такива учебници(по планинарство ) или подобна литература.
Пон Дек 31, 2012 6:47 pm
Pagane
Регистриран на: 15 Юни 2011 Мнения: 385 Местожителство: София
к
Тъкмо на време е темата , купувам си пикел и котки , Иво , клипчето е супер ,а покрай него има и за котки едно
и там още ,но ми е бавен нета да ги изгледам всички . Определено трябва да се потренира за отработване на движенията .
Клипчетата са много полезни за хора които нямат опит и идея как трябва да се използват пикела и снегоходките.
Но не е зле да се потренира малко с пикела.
_________________ "АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Вто Яну 01, 2013 1:35 pm
Emil
Регистриран на: 27 Мар 2012 Мнения: 1073 Местожителство: Sofia
Ивайло, в клипчето пише, че не трябва да закачаме пикела за нас с каквито и да е.
Има я и тази логика. Относно техниките, които са демонстрирани в клипа, особенно тази за обръшане от парзаляне с главта надолу да стане с краката надолу, може и да си е малко опасно ако пикела е фиксиран някъде за теб.
Според мен няма супер голямо значение, коя техника ще ползваш, въпросът е да я владееш до необходимото ниво.
Това е като в бойните искуства. Важното е не какъв стил си тренирал а какво от това, което си тренирал можеш да приложиш.
Донякъде този клип отговаря и на въпроса, защо фирма като Camp произвежда такова сечиво, 200 грамовото, без сиджимка и т.н. и даже им е на първа страница в сайта.
Зависи каква техника ще ползваш с него. Ако е тази от клипа, то то си е напълно подходящо, понеже въобще не говорим за забиване с удар а с натиск с тялото по начин изисквaщ наистина тренировка, понеже е специфичен.
Вто Яну 01, 2013 2:01 pm
баир_будала
Регистриран на: 22 Сеп 2012 Мнения: 252
ехооо Re: Използване на котки и пикел
Todor написа:
Скъпи съфорумци,
.................................................. Литература има много .....................................................................................................................................
Поздрави и успешно и безаварийно!
Четете бе младежи.
Има много книжки за това на български език.
То само с гледане на клипчета не става.
Вто Яну 01, 2013 3:00 pm
баир_будала
Регистриран на: 22 Сеп 2012 Мнения: 252
ако те мързи да четеш
Вземаш си един ледокоп (пикел),да не забравим и котки,
отиваш посред зима в планината,
започваш да катериш заледен баир,
и ако се подхлъзнеш и вземеш да пропадаш,
почваш да викаш неволята!
И ако не идва неволята,сам ще се научиш как се използва пикел.
Как мислиш,че са написани книжките. И защо.
---
P.S.
Пък и тия книжки съм ги чел мноого отдавна и съм забравил.А и не използвам въпросните уреди.
Някой беще запитал за съвети по темата,за това споменах въпросните учебници на НСА по планинарство.
Пък и който търси ,намира.
Вто Яну 01, 2013 7:58 pm
Криси
Регистриран на: 08 Юли 2010 Мнения: 144 Местожителство: София
Здравейте,
Да, когато става въпрос за падане по снежен склон е по-добре да се забие дръжката, а не клюна. Само че ако е много стръмно вероятно ще изпуснеш пикела. Такова падане ми се е случвало веднъж и тогава забих лопатката, което подейства. Тази история не е много за разправяне, но по това време обичах да разправям и съм я написала тук http://www.moiteplanini.com/story/iglustroene_i_solov_musalenski_travers.html
За темляците- хубаво е да не се ползват, когато се упражняваш, защото ако изпуснеш сечивото то започва да се петлярка насам-натам и може да те удари. (Предполага се, че упражненията са на склон, който завършва с равен участък, където със сигурност ще спреш и ще си събереш такъмите). На практика обаче пикелът е закачен с темляк за ръката ти. Иначе рискуваш да го изгубиш.
Тези неща трябва да се упражняват, ако човек ходи по такива места. Ако е само "чело коте книжки" и човекът падне на по-стръмен склон обикновено реакцията е да легне по гръб и да си вдигне краката. Доста лоша идея специално в този случай.
Сря Яну 02, 2013 1:47 pm
Криси
Регистриран на: 08 Юли 2010 Мнения: 144 Местожителство: София
Когато експериментирах с това го правех със скиорска маска и предпазители на дръжка, клюн или лопатка (каквото няма да ползвам за съответното търкаляне).
А за да е сигурен човек, че няма да си отреже главата, трябва да не забива сечивото толкова близо до врата, колкото го показват по филмите. Тези демонстрации са снимани на сравнително полегати склонове, на които човек може да прави по-координирани движения. А ако ти се отчупи козирка и тръгнеш по склона на кълбета на практика след евентуалното обръщане по корем забиваш сечивото някъде над теб и се набираш, за да легнеш върху него. Точно е този момент много хора се паникьосват е забиват и котките, за да си помогнат с крака. В резултат кълбетата преминават в цигански колела.
Има си и места, на които човек просто не бива да пада. Да се отнесем към тях с нужното внимание е доста по-добре, отколкото да разчитаме, че сме тренирали за кандидат-нинджи.
Чет Яну 03, 2013 11:43 am
Emil
Регистриран на: 27 Мар 2012 Мнения: 1073 Местожителство: Sofia
Права си. Превенция му е майката. По-добре да вкараме усилия и акъл в това да не се вкарваме в излишни тестове с природата.
Чет Яну 03, 2013 12:29 pm
slavei
Регистриран на: 07 Авг 2007 Мнения: 261
ZCEZBPM написа:
Чудех се и Аз как точно се превежда това последното изречение на края на клипа.
Дали някъде по тялото не трябва да се връзва или темляка не трябва да се слага на ръката.
Аз си прекарвам ръката през темляка.
Английския ми куца и не мога да си го преведа точно.
Не ми е ясно, ама ако е така при едно изненадващо подхлъзване човек като разпери ръце и пикела може да го изтърве.
Не виждам логика да не се слага темляка на ръката. В смисъл какво ще ми навреди ако го сложа?
За клюна просто имам усещането че при много стръмно място няма да ме спре.
Голямата опасност при тренировките беше да не си разбия физиономията с лопатката, която все се мъчеше да ми вкара зъбите в гърлото.
За всеки случай си направих нещо като предпазител за острия ръб на лопатката.
Едно кръгче от вътрешна гума на велосипед .
Сложих го два три ката само на върха на лопатката и ако се тряснех поне нямаше да има открита рана.
Клипчето го гледах без звук и не знам какво е коментирано относно темляка.
Иначе човека показва правилно техниката! Затова и не разбирам какъв е този проблем с разбиването на зъби, гърло, сънни артерии и тн... предполагам не държите правилно пикела.
Гледайте пак клипа внимателно. Забива се клюна! Едната ръка държи пикела горе при лопатката, другата долу. Пикела се издърпва под тялото (гърдите) - на практика тежеста на тялото е на три точки - коленете и гърдите, като се стараете да натискате с гърдите (това става инстинктивно. Личи си и от клипа как тялото се извива леко нагоре ) Ако снега не е фирнован се събира сняг под гърдите(ръката и дръжката (един вид обърнато рало) дейстават като като спирачка), който често се оказва виновника за спирането.... така, че не се притеснявайте че клюна няма да задържи.
Ако не е станало ясно - това със забиването на лопатката го забравете!!!
Относно забиването на дръжката - не ми стана ясно за какво става дума. Ако става дума за техниката за слизане на "Рамас".... за мен самозадържането и слизането на рамас са две отделни неща.
пп
Аз лично ползвам темпляка винаги и не ми е пречил за нищо.
Пет Яну 04, 2013 1:43 am
Криси
Регистриран на: 08 Юли 2010 Мнения: 144 Местожителство: София
Прав си, че когато се касае за сняг, а не за лед, по-важният фактор за спирането е снега, който се събира под теб, а не толкова триенето в клюна.
Само че когато снегът е малко и сечивото опира на земя е по-добре да пробваш с лопатката, защото така рамото става по-малко и е по-лесно да удържиш сечивото в ръцете си. Лопатката си стърже в земята и също те спира, а клюнът би се пързалял по нея, след като си легнал на пикела. Пробвай, преди да кажеш: "Не е така".
А за спирането с дръжката- мисля, че човекът говори просто за момента, в който се подхлъзваш. Би се получило "слизане на рамас", последване от "спиране на рамас", ако наклонът не е голям. Когато си набрал сериозна скорост няма как да стане, но ако не си го тествал може и да се изкушиш и да се опиташ го направиш.
Пет Яну 04, 2013 10:38 am
Todor
Регистриран на: 03 Юни 2009 Мнения: 1161
На клипчето са показани всички основни техники. Просто това трябва да се тренира.
Аз говоря за туристически преходи и самозадържане върху сняг и фирн на туристически маршрути. Иначе не вярвам, че някой ще се самозадържи върху лед с наклон над 30-40 градуса - само някакъв нечуван късмет може да помогне, но затова пък си има методи на осигуровка. Алпинистите знаят.
Относно пикела.... може би методиките, по които съм обучаван са остарели, но на времето към "системата" /състоеше се от седалка и гръдна обвръзка/ вързвахме дебел прусяк или даже парче основно въже, от което оставаха 2 мустака по около 1 метър с карабинери накрая. Единият се ползваше за самоосигуровка на точка или по парапет - винаги ти е под ръка, а на другия се закачаше пикела на тая дупка, която е между клюна и лопатката. Това не пречи на ползването при предвижване - основно ползване, като бастун или изкачване/слизане "на 3 такта". отделно всеки път когато спреш и правиш нещо с 2-те си ръце забиваш цялата дръжка и си допълнително осигурен срещу случайно подхлъзване.
Пак казвам, че не настоявам, че това е най-правилното ползване, защото това е било преди 25 години в други условия и други планини.
Сега си го нося с темляк на ръката, но най-вече отзад на раницата - все по-рядко ми се налага да го използвам - повече съм на снегоходки и щеки
Пет Яну 04, 2013 11:38 pm
Криси
Регистриран на: 08 Юли 2010 Мнения: 144 Местожителство: София
Ако се действа правилно можеш да се задържиш по такъв склон. Само че конкретно в тази група само водачът беше с пикел в ръката, а всички останали разчитаха, че са вързани един за друг и си държаха пикелите на раниците. А беше студено и снегът беше фирнован, като нищо някой може да се подхлъзне...
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2Следваща
Страница 1 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети