ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Помощ за 3-4 дневен маршрут из СЗ Рила

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Помощ за 3-4 дневен маршрут из СЗ Рила
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 430
Местожителство: Варна

Мнение Помощ за 3-4 дневен маршрут из СЗ Рила Отговорете с цитат
Здравейте!
Обещал съм на групичката, с която обикаляме из планините, да им спретна един маршрут за почивните дни около 22.09 (с евентуално един добавен работен - да станат 4) в Рила (най-вероятно). И тъй като повечето места/маршрути там сме пообиколили, се насочих към СЗ Рила - там не съм бил на х. Отовица, респ. маршрутите към Вазов, Скакавица, по долината на Отовишка река (гледам, че има интересни водопади)...
Важна подробност е, че пътуваме от Варна, т.е. първият и 4-ят ден са с ограничено време за вървене, до 4-5 часа макс.
Ако оставим колите някъде между Самораново и х.Отовица и да стартираме с първа нощувка на хижата, евентуално след това да направим по една на Вазов и Скакавица (или в обратен ред), може да стане малко трудно с прибирането последния ден (директно на колите). А и Скакавица - Отовица не съм сигурен от къде и как се минава, както и какво е реалното време за това?
Друг вариант е от Отовица на Вазов, там 2 нощувки с обиколка на Калините и/или Отовишкото било в средния ден и връщане към х. Отовица (без нощувка) и колите последния ден. Но това с двете нощувки на Вазов има доза неивестни дали ще стане, а и Вазов - Отовица ще трябва да го повтаряме...
Та в тоя ред на мисли, малко помощ от познавачите на района ще ми е полезна, да сглобим нещо възможно за група 8-10 души, с прилично темпо на вървене, но не и търчане.
Аз лично съм бил на Вазов и Скакавица, до там са ми известни основните маршрути, само частта откъм Отовица ми бяга. Районът на езерата (7-те) не ни представлява особен интерес, особено в такъв дълъг уикенд.

П.П. Алтернативата ми към момента е Вада - Вазов - Мальовица, но най-вече заради долината на Урдина река, по която да минем (не по Зелени рид), защото останалите части са ми познати...
Чет Авг 29, 2024 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3082

Мнение . Отговорете с цитат
Най добре ще е да се качите с колите на Зелени Преслап https://kade.si/#map=18/2594764.19/5198232.16/0 и от там да въртите кръгчета. Например пътувате от Варна и се качвате там, след има няма час спите на Скакавица. Не следващия ден отивате на Кабул и по синята маркировка слизате на Отовица, ако толкова ви се ходи там. После по червената вече обратно към Вазов. И въртите там каквото искате. След това обратно на Зелени преслап. Практиката е доказала, че това е най-щадящо за коленете - едно е да тръгвате и да се връщате на 1600метра начална точка, съвсем друто на 800 метра по надолу в долината. Особено и ако не разглеждате тия коптори, наречени хижи, като някаква забележителност, а само място където да спите, това че пак ще си на Скакавица не би трябвало да ти повлияе, при условие че от нея ще ходиш по пътеки, които още не си минавал.
Чет Авг 29, 2024 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 430
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Хижите са си просто мястото, на което да спим, за да можем да обиколим определен район, не са целта на ходенето.
Това, което предлагаш не е лошо, доколкото няма да повтаряме пътеки, получава се добър кръг.
Само не ми е много ясно - слизането от Кабул към долината на Отовишка къде е най-добре да се случи, че май са стръмнички склоновете там, такива са ми спомените от преди 8 години, когато минавах през него към Скакавица, а и на картата гледам - няма нанесени пътеки? Има един трак нанесен, малко преди Отовишки връх (северно), за слизане на Отовишкото езеро, но не са ли едни сипеи там? Пък и доста отклоняваме към Вазов в този вариант...
Чет Авг 29, 2024 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 219
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Владо, от Кабул до х. Отовица не е ли малко самоцелно, ако не се прибират от там? Отделно си е около 1000м слизане от Кабул. А на другия ден до х. Ив Вазов изкачването няма да е много по-малко.
Отдавна не съм бил по оня край, та може и да ми се губят нещата.
Чет Авг 29, 2024 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 430
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
aldo, и аз си го мислех и затова я бях нарочил за крайна точка. Има го тоя момент с многото губене на височина, но не е нещо непреодолимо...
Чет Авг 29, 2024 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3082

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:
Владо, от Кабул до х. Отовица не е ли малко самоцелно, ако не се прибират от там? Отделно си е около 1000м слизане от Кабул. А на другия ден до х. Ив Вазов изкачването няма да е много по-малко.
Отдавна не съм бил по оня край, та може и да ми се губят нещата.

Ами както виждаш, и аз така му написах - само ако много държи да ходи на х.Отовица... Иначе си е малко хамалска работа - един ден много надолу по отовишката долина по синята марка, втори ден обратно по съседната долина към х.Вазов по червената, ама нали беше писал че иска да ходи на Отовица...
Чет Авг 29, 2024 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 219
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
aldo,... Има го тоя момент с многото губене на височина, но не е нещо непреодолимо...

А, то тук май сме все от дружинката "Луд умора няма, само се поти" Smile (шегичка), та разбира се, не е непреодолимо.
Сещам се, че х.Трещеник е удобна за подход с кола и няколкодневни обиколки наоколо, ако не сте били натам. Но тя май "пуска кепенците" по това време.
Чет Авг 29, 2024 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 430
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Тоз месец бяхме там (в района).
Сега е ред на СЗ Рила....
Чет Авг 29, 2024 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 219
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Добре де, с х.Отовица има приличен подвариант на това, което си писал в началото. Първа нощувка там, който има скорошно инфо да сподели дали нормална кола се качва до хижата. Втора - на х. Ив Вазов, като се мине както Владо спомена, по червената марка, отначало синя. На третия ден от х Вазов на север към Отовишко езеро и надолу по долината към х Отовица, нощувка на хижата. Така ще имате и 1 резервен ден, който да е или на Вазов и наоколо(например да "отскочите " до Манастира да се изповядате и обратно Smile , или за разпускане на Отовица в края и няма да има дублиране на участъци.
Чет Авг 29, 2024 5:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1419
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ден 1 - паркирате малко след края на асфалта, пред бившата лудница. На хижа Отовица съм виждал опел астра и фиат пунто. Качвал съм се с рено сценик от тия дето приличат на варел, както и с хонда црв2, но това последното е правено за такива пътища. Пътя до хижата не е за всеки шофьор. След паркирането пред руините на лудницата, отивате на хижата и се разхождате нагоре до долината на реката, поне до поляната под Алайбек, дето има навес и отбелязано езерце, от което се открива страхотна гледка нагоре по долината. Последната е доста различна от повечето рилски такива, много хубаво място. До излизането от гората е супер пътеката, но в последните години е пообрасла на места в долната част над хижата.
Ден 2 - към хижа Вазов по синята и червената маркировка, отскочете и до Ашикларския гьол, има си пътека от това дето е Пердето на картата.
Ден 3 - около Вазов - Калини, Поличи, езера и язовири.
Ден 4 - хижа Вазов, Отовишки връх, платото над Окото, чуките над Бъбрека ако не ви мързи, после през Кабул, Градена бачия, Ески мандра и по пътя към хижата. След Кабул маркировка няма, но си има хубава пътека и път в гората, както са на картата.

На хижа Отовица си е екстра, обратното на Вазов. Но кръгчетата над хижа Отовица, с ходене по била и върхове, граничат с извращение, поне за нас.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Авг 29, 2024 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 208

Мнение Отговорете с цитат
Аз водопади около х. Отовица не съм виждал. Да не го бъркаш с този по пътя с. Бистрица - х. Вазов ?
https://oilaripi.com/bg/page/atlas/details/1618-vodopad-samokovishteto-selo-bistritsa-dupnitsa

Ако сте 7-10 човека може да обмислите варианта да оставите колите в Дупница и от там с такси до Зелени Преслап, може да си се спазарите с някой бакшиш за твърда цена и после да ви вземе евентуално от лудницата под х. Отовица. За Дупница мога да ти кажа къде не е зона и да оставиш автомобила спокойно на 2-3 мин. пеша от центъра и да говориш с бакшиши евентуално.
На хижа Отовица хижаря почина преди няколко години и трябва да проверите дали функционира, хижата е близо до Дупница но съм останал с впечатлението че не се посещава много и винаги ми е била съмнителна.
Може да обмислиш вариант за слизане от х. Вазов към с. Бистрица. На мен този маршрут ми е една идея по-красив от Вазов-Отовица, но е и доста дълъг. След това задължително ще трябва да спите в Дупница.
Пет Авг 30, 2024 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 162
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Обикалял съм района няколко пъти от различни места. За мен най-пълноценен вариант е да се минат двете била с върхове, разделени от долината на река Бистрица. За да се осъществи обаче едната нощувка би била в ловния заслон до чешма Говедарника или както е на картата в местността Палтето. Т.е. предполага носене на шалте, чувал и храна за един ден. Ето и самото предложение:
1. с. Бистрица - м. Копитърла - чешма Говедарника - ловен заслон в местност Палтето. Заслонът е масивна сграда с дограма, маса и столове.
2. Говедарника - м. Фенерка - в. Богдая - в. Мали Полич - в. Голям Полич - х. Иван Вазов (ако има време и желание след Винтчето може да се мине през Калините и да се слезе на хижата)
3. х. Иван Вазов - премката между Отовица и Сейменски камък (евентуално отскачане до в. Отовица и връщане) - в. Сейменски камък и по билото до в. Черни връх - з. Юрта - х.Отовица
4. х. Отовица - с. Бистрица
P.S. Част от предложеният маршрут е по пътеки без цветна маркировка и предполага ползването на GPS.
Чет Сеп 05, 2024 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 430
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за изключително интересните предложения, помогнахте ми да си избистря възможните преходи в района, обаче засега отлагаме посещението му. Решихме точно за тия почивни дни да сменим дестинацията (със Зап. Ст. планина). Но съм се зарекъл, че скоро ще направим ходене в СЗ Рила и темата няма да е напразна. Може би трябва да обмисля по-внимателно вариант от Бистрица. Сещам се, че като съм говорил с Венци от Вазов, преди 2 години, ми препоръча точно качването от там по долината на реката (но не и преди август), според него бил най-приятния маршрут.
Ако не беше това досадно дълго пътуване с кола от Варна, щеше да е доста по-лесно, когато имаш ограничен брой дни.
Ще мисля. Ще стане скоро и това. Wink
Благодаря още веднъж на всички писали! Croc
Чет Сеп 05, 2024 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov