ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До Владайски Черни връх и Острица

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
До Владайски Черни връх и Острица
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 328
Местожителство: София

Мнение До Владайски Черни връх и Острица Отговорете с цитат
Първоначалните планове за изминалата неделя бяха за Рила, но прогнозата за времето се влошаваше. Изникна веднага резервен вариант за Западна Стара Планина, където не се очакваше гръмотевична активност, но в събота и това се промени. Имахме опция за прозорец до късен следобед и затова трябваше да е нещо близко. В тези случаи винаги на първо място изниква Витоша. Да, ама къде там? Веднага ми се нахвърляха някакви опции, но в крайна сметка се спрях на разходка до Владайски Черни връх, който бях качвал само два пъти и който го няма описан в сайта. Бях ходил до този връх през далечните вече 2007 и 2011 година и сега реших, че е редно пак да отида.

Тръгването беше от Златните мостове, докъдето стигнахме с автомобила. Не беше много рано, но си намерихме място за паркиране. Тръгнахме по алеята в югозападна посока и не след дълго подминахме хижа Панчо Томов. По пътеката имаше хора, но не беше някакво стълпотворение, което е типично за почивните дни в този район.
След хижата има едно изкачване, което ни отведе до първия важен разклон. На това място има табелки вляво за хижа Еделвайс и вдясно за Кладница. Тръгнахме по дясното отклонение, вече по равно. Не след дълго подминахме и паметника на Георги Раковски, който е отляво на пътеката...



Много скоро стигнахме и до мястото, където трябваше да се отклоним от основната пътека и да тръгнем в посока върха. Преди доста години, когато имах идеята да напиша книга за върховете на Витоша, при всяка разходка правех видео на всички разклони и възлови участъци. Впоследствие, вече вкъщи си ги гледах и правех описанието за дадения връх. В годините назад изгубих много снимков и видео материал, но по една случайност имах видеата от изкачването ми до Владайски Черни връх през 2011 та година. Макар и с много лошо качество, предишната вечер бях запаметил всеки един разклон и сега се движех по памет. Ориентир за отклоняването от основната пътека, бяха едни стълби, които, както и преди, така и сега изглеждаха по един и същи начин и поне за мен, няма как да бъдат пропуснати...



Тръгнахме по едва личащата пътечка и в началото я следвахме, но както и очаквах, много бързо тя изчезна и вече трябваше да се ориентираме по наклона и посоката. Следващата ни цел по пътя към върха беше един каменен заслон, който на картата е обозначен с името Витошка конференция. При първото ми ходене до Владайски Черни връх през 2007 ма, си спомням много добре, че тогава подходих към върха от юг, но заради многото хвойна навръщане реших, че ще слезна директно през гората, пък където стигна. Тогава изведнъж от нищото излезнах на този заслон и той беше за мен нещо, като оазис насред пуснитя. Просто така в нищото, някаква каменна сграда, докъдето нито има пътеки, нито пък път.

Та сега знаех, че ще трябва да минем през заслона, но въпреки че хванахме посоката, нещо не можах да го уцеля. Трябваше да вадя машинката, след което установих, че сме били съвсем близо, тоест той беше вдясно от нас на една тревиста заравненост и просто сме го подминали. Постояхме малко тук и тръгнахме вдясно от сградата, както бях запомнил от видеото предишната вечер. Само че този път реших да отидем до най-високата точка от масива, а не до мястото, което е обозначено на картата. Всъщност на нея срещу кота 1641 е дадено името на върха, а южно от него е най-високото място, което по ЕТК е 1642. На БГМ е объркана височината, като там е посочено 1442. Та идеята ми беше да направя описанието именно до по-високата кота, до която бях ходил само през 2007 ма, когато дойдох от юг.

Съответно след заслона се спуснахме малко и пресякохме един поток, по който едва течеше вода. От там просто тръгнахме директно нагоре. До най-високото място на масива стигнахме за малко повече от 20 минути. Съвсем малко ни се наложи да вървим през хвойна, тъй като гората достига почти до най-високото място...





Макар и почти изцяло обрасъл Владайски Черни връх предлага и гледки...



Не стояхме много горе и тръгнахме обратно към заслона. Спуснахме се бързо до него и каква изненада, там имаше човек. Шок, както за мен, така и за него, хора на такива места не се срещат често. Оказа се човекът, който поддържа този заслон от над 30 години. Заговорихме се, мислеше си, че сме излезнали тук от Владая, но се изненада, че идваме от върха. Не бил се качвал отдавна, но по-интересното, което ми каза, че навремето в района на връхната точка е бил сниман филм и горе често ходели хора. Това, обаче сега се е променило, рядко виждал планинари тук. Поговорихме си малко, за планински неща, за стари пътеки и тръгнахме отново без пътека в южна посока. Имахме достатъчно време, а и към този момент не миришеше на дъжд, така че решихме да отидем и до връх Острица, който ни беше близко от тук. След малко провирания успяхме да излезем на пътеката и продължихме по нея на юг. Бързо излезнахме на асфалта и скоро стигнахме до мястото, където трябваше да се отделим, за да изкачим върха. Това е при сградите на бившата хижа Острица, която към днешна дата е частен имот, или поне така си мисля.

До Острица бях ходил за последно през 2014 та година и си спомних, че тогава имаше кучета, около тези сгради. Докато си мислех това, се чу и първия лай. Имаше две кучета, едното на сградата вляво, а другото на тази вдясно. Бяха вързани и двете и освен лая, не създадоха друг проблем. Подминахме ги спокойно и започнахме да се катерим по малка пътечка по склона, който явно зимата се използва за ски писта, тъй като вдясно имаше ски влек. До връхната точка се изкачихме за 15 минути, откъдето се откри гледка към язовир Студена...



На нея, освен скалите има и стар дъждомер, като продължавам да си мисля, че това е единствения връх на Витоша, на който има подобно нещо. Изключвам Черни връх, където има станция. Но всичките ми спомени, които имам не ми помогнаха да се сетя за друго място, където има такова съоражение...



Слизането до Златните беше по пътеките и след малко повече от час бяхме при автомобила. Описанията за двата върха са вече налични в сайта. Слагам тук линк, както и видео от разходката.

Владайски Черни връх: https://varhove.info/vladaiski-cherni-vrah/

Острица: https://varhove.info/ostrica-1696/

Видео: https://www.youtube.com/watch?v=hKrOD9gi2us&t=437s

Бъдете Здрави!
Сря Авг 21, 2024 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ArminoV



Регистриран на: 02 Сеп 2024
Мнения: 1

Мнение Re: До Владайски Черни връх и Острица Отговорете с цитат
Особено приятно е да се разхождате, когато по пътеките няма хора.
Пон Сеп 02, 2024 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov