ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Разходка до Седемте рилски езера от Говедарци

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Разходка до Седемте рилски езера от Говедарци
Автор Съобщение
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 112
Местожителство: Варна

Мнение Разходка до Седемте рилски езера от Говедарци Отговорете с цитат
Здравейте,планинари!
Следващия месец ще отседнем с групата в Говедарци.Освен кратки разходки в околността,сме планирали и поход до езерата.Виждам,че най-близката и удобна отправна точка е хижа Вада.Може ли някой да сподели подробности за прехода?Удобно ли е да се направи кръгов маршрут :през хижа Ловна-езерата-Раздела-заслон Зелени рид-хижа Вада или обратно?Удължава ли се много маршрута?Благодаря предварително!
Нед Юни 16, 2024 7:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Re: Разходка до Седемте рилски езера от Говедарци Отговорете с цитат
panzer6 написа:
Здравейте,планинари!
Следващия месец ще отседнем с групата в Говедарци.Освен кратки разходки в околността,сме планирали и поход до езерата.Виждам,че най-близката и удобна отправна точка е хижа Вада.Може ли някой да сподели подробности за прехода?Удобно ли е да се направи кръгов маршрут :през хижа Ловна-езерата-Раздела-заслон Зелени рид-хижа Вада или обратно?Удължава ли се много маршрута?Благодаря предварително!


Напълно постижим преход си е. То няма и какво много да се каже .. Smile Има си баир за качване и тн .. После на слизане е лесно Smile и така .. Просто от Вада до Ловна си е изказчване. Много варианти има. Аз например за да не се бутам с много хора от Ловна минах по зелената и после жълто-зелена маркировка и тнн ..

Дай после някаква информация след прехода, кое и как си направил, мерси .
Нед Юни 16, 2024 9:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 112
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
А посоката?Към хижа Ловна или към Раздела първо?
Нед Юни 16, 2024 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5823
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Един предпочитан от нас вариант е тръгване от Гьолечица. отбивка вляво към Яворова поляна, сетне изкачване по Зелени рид до Раздела (синя маркировка). Обиколка надвечер на езерата на слизане и спускане към х. Вада през Мечкарица (също синя маркировка). Последният път, в края на август, бяхме по пладне на Яворова поляна (след дъжд), към 14:00 ч. при Кире Чугуно, в 16:30 ч. на Раздела, 18:00 ч. при х. Седемте езера, и на сдрачаване при х. Вада.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Юни 16, 2024 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 112
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Някой може ли да пусне тракче?
Пон Юни 17, 2024 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5823
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Track

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юни 17, 2024 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Трак може да се изчертае с програмата BaseCamp или MapSource, а на онлайн БГМаунтийнс може да се изчертае маршрут.
Така можеш да си изчертаеш точно трака, по който ти възнамеряваш да минеш, а можеш да си направиш и няколко резервни трака.

Относно маршрута – според мен е по-добре Седемте езера да се подхванат отдолу нагоре. Трябва да се съобразите с няколко неща:

1. Състоянието на пътя до хижа „Вада“ – преди асфалтът беше много разбит, сега не знам какво е състоянието му.

2. От хижа „Вада“ по синята маркировка до Долното езеро е голям баир. Изглежда кратко, но по спомени е близо 3 часа изкачване.

3. Трудно бихте изпреварили туристите, които се качват с лифта. Ако е проблем да разглеждате езерата заедно е много туристи – по-добре е да се направи маршрутът в обратната посока и езерата да се разгледат следобед и вечерта, както е предложил Ведрин (след 16 часа пътеките при Седемте езера опустяват последователно отгоре надолу, защото туристите се изнасят към лифтовата станция, за да хванат последния лифт).

4. Слизането (а вероятно и качването, но никога не съм се качвал, за да знам със сигурност) по Зелени рид е мнооооого дълго.

Може да обмислите и Урдините езера, макар че Урдина река вероятно е още много пълноводна, а трябва да се гази, за да се пресече.

Успех!




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 17, 2024 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 112
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за съветите!
Тълпите не ме плашат толкова, планирано е за делничен ден/четвъртък/.Тъй като групата иска да снима всички езера, качването до Езерния връх ще е задължително. Слизането в такъв случай ще бъде през Раздела към хижа Вада. Качването:през Мечкарица по синята марка, или през х. Ловна по жълто-зелената?Oт заслон Кире Чугуно се отклонява кратка пътека,която излиза малко над хижа Вада - удачно ли е използването й?
Вто Юни 18, 2024 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Щом целта е да се снимат всички езера, тогава най-добре от Раздела да кривнете за кратко към вр. Отовица и от Отовишкия рид (някъде над Окото) да ги щракнете всичките в един кадър Smile

_________________
http://www.hristoadventures.com
Вто Юни 18, 2024 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
hristo.atanasov написа:
Щом целта е да се снимат всички езера, тогава най-добре от Раздела да кривнете за кратко към вр. Отовица и от Отовишкия рид (някъде над Окото) да ги щракнете всичките в един кадър Smile


Тъкмо и аз това щях да напиша.
От Езерния връх трябва да се използва функцията „Панорамна снимка“, за да се хванат всичките езера в един кадър.

Във Фейсбук съм срещал коментари, че няма такова място, от което се виждат всички езера, и снимките били правени с Фотошоп. Smile


Относно дали да се мине през хижа „Ловна“ – в сайта за хижите „Българските Планини“ дават, че пътят би се удължил с 30 минути:

http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Rila/Vada/Lovna

хижа „Вада“ – хижа „Седемте езера“ – 3 часа.
хижа „Вада“ – хижа „Ловна“ – 1 час.
хижа „Ловна“ – хижа „Седемте езера“ – 2 часа и 30 минути.

За съжаление не съм минавал по тези пътеки от десетина години и не мога да кажа дали има обрасли участъци.
По спомени пътеката от хижа „Ловна“ до Долното езеро беше по-чиста (що се отнася до клек) от синята марка през Мечкарица.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 18, 2024 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
panzer6 написа:
Благодаря за съветите!
Тълпите не ме плашат толкова, планирано е за делничен ден/четвъртък/.Тъй като групата иска да снима всички езера, качването до Езерния връх ще е задължително. Слизането в такъв случай ще бъде през Раздела към хижа Вада. Качването:през Мечкарица по синята марка, или през х. Ловна по жълто-зелената?Oт заслон Кире Чугуно се отклонява кратка пътека,която излиза малко над хижа Вада - удачно ли е използването й?


Аз не те съветвам да използваш тези немаркираните, тъй като има вероятност да обрасват повече. Ако някой не ти каже че е ок това минаване си карай по марката. Аз не съм минавал от там. Иначе за качването според мен, която и пътека да избереш е все тази. Все пак през хижа Ловна ако минеш, може да изпиеш още едно кафе и една кола Smile ... Жълто - зелената след Ловна си е ок за минаване. За тази през Мечкарица (синя марка), нямам идея как .. Би следвало да е добре, понеже и двете хижи са немалко посещавани.
Вто Юни 18, 2024 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
panzer6



Регистриран на: 14 Мар 2011
Мнения: 112
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
По тази пътека минавал ли е някой скоро:https://www.kade.si/#map=18/2599748.34/5195047.78/0?
Сря Юни 19, 2024 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
panzer6 написа:
По тази пътека минавал ли е някой скоро:https://www.kade.si/#map=18/2599748.34/5195047.78/0?


Аз не съм, обаче преди седмици като слязох на Вада, едни момичета с велосипед заминаха май точно натам. Тъй като се чудех къде отиват с тея колела, аз почивах там 30на минути и не се върнаха хич. Съмнява ме да са тръгнали да бутат по синьо-червената. Най-вероятно са минали по тази която си пуснал ти. Ама не мога да ти гарантирам. Smile
Сря Юни 19, 2024 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
panzer6 написа:
По тази пътека минавал ли е някой скоро:https://www.kade.si/#map=18/2599748.34/5195047.78/0?

31.10.2015 г. счита ли се за скоро минаване?

Тогава по пътеката имаше едно полупаднало дърво, трябваше да се навеждаме малко, за да минем под него.
Имаше едно-две мочурливи места, но това е нормално за есента. Съвсем малко обрасли участъци, все пак е горска пътека.
Гледам по джипиес-трака – за 15 минути съм я минал и то с тежка раница. Не вярвам сега да е много по-различно положението.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 19, 2024 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1419
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката е минавахме преди 3 години, лека зашумена, имаше паднали дървета, спестява 5 минути най-много, дето ги загубихме в търсене на началото й.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 19, 2024 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov