ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Вец Видима - Нейчовото - х. Плевен - Ботев - Тъжа - Вец Види
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Вец Видима - Нейчовото - х. Плевен - Ботев - Тъжа - Вец Види
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Вец Видима - Нейчовото - х. Плевен - Ботев - Тъжа - Вец Види Отговорете с цитат
Здравейте, малко като продължение на предната тема относно тези маршрути .. За първи път реших да хвана картата да си изрисувам и аз един кръгов маршрут. Та го дава 32 км 2724 м денивелация. По-забавното е че Тотал тайм го дава 6 часа и 48 минути Smile) ..

Аз никога не съм минавал по този Нейчовски рид към .х. Плевен. Някой знае ли в какво състояние е тази пътека ? Става ли за минаване, трябва да е зелено маркирана ..

На мен ми се ще да го направя този преход, ама да видим кога и как .
Пет Юни 21, 2024 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 263
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката по принцип е добре. Не знам от зимата да няма паднало някое дърво. През цялото време се движиш в гора. Има две поляни с папрат. В началото има ловджийска хранилка.
Иначе по нея бягат Балкан ултра във финалната си част, така че всяка година и заради тях се минава да се поразчисти.
Пет Юни 21, 2024 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Отговорете с цитат
ilievvli написа:
Пътеката по принцип е добре. Не знам от зимата да няма паднало някое дърво. През цялото време се движиш в гора. Има две поляни с папрат. В началото има ловджийска хранилка.
Иначе по нея бягат Балкан ултра във финалната си част, така че всяка година и заради тях се минава да се поразчисти.


Точно това гледам и на трака, че има доста движение в гората по този целия маршрут, което много ме устройва. Благодаря за информацията. Ще ходя и малко на открито по топло, но няма да е като да изкачвам брутално от хижа рай. От север винаги е по-добре лятото Smile
Пет Юни 21, 2024 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Отговорете с цитат
Ами не е 6 часа и 48 минути. Направих го вчера за 11 часа и 30 минути. Като час и половина са в почивка и пак не е 7 часа, а е по-скоро 10. Като си чертая маршрути ще го имам предвид.

Направих бая хубави снимки. Часовника показа 32.7 км, точно колкото и на картата като чертах, обаче денивелацията в киреча. 3555 метра, по картата дава 2700 и нещо.

Иначе тази пътека започва малко след отбивката за хижа видима, аз даже се качих с колата нагоре. Има една табела сложена и пише Бъзов дял . Като цяло както каза колегата, маркирана е върви се, обаче си личи че рядко минават хора от там. Що паяжини изядох . Всякаква напаст е тръгнала от тая седмица, какво ли няма. Пълно е с виненки и аз бях пил 2-3 ракии вчера и направо беже ужас. Кърлежи два извадих днес, а пък предната седмица един. Не си спомням да ми се е случвало преди такова нещо и бяха много миниатюрни. Има няколко места на които човек може да се обърка, но понеже е много маркирана, трябва да се сетиш, че ако няма марка, си се отклонил. Аз това го направих точно в началото където е ловното чакало, тръгнах към него, а пътеката си е вляво. Второто място, където е първата папратова поляна, понеже не минават хора не си личеше и пътеката и газиш папрата и се бъркаш. Трябва да се държи дясно и да се пресече папрата, аз тръгнах леко вляво и нагоре.

Тая пътека е трудна, бая денивелация качва. Като подминах хижа плевен и излязох на откритото ме хвана жегата яко. Последния извор , преди да се излезе на заслона, където е малкото водопадче, предната седмицата водата беше ледена и не само там, зареждах по една бутилка само и чаках да се стопли за да пия. Сега водата чувствително се е затоплила. И това само за една седмица.

Вече като издрапах до Ботев, часовника показваше 2200 метра денивелация, която едва ли е много вярна, а може и да е. После вече към Тъжа извадих късмет, но то там така или иначе си е така. Излязоха няколко облака и покриха слънцето.

На тъжа спрях и хапнах един таратор и една гъбена супа, една лимонада и едно кафе. Бая добре ми се отрази и вече към 14.00 хванах към Марагидик, някак си не се усещаше там толкова топлото.

Вече на слизане от Марагидик, това не мога да го нарека точно пътека. По скоро е някаква козя такава, яко ме издраска хвойната. Вече като се влезе в гората става уж малко по-добре, ама много стръмно на места. От паметника на Цанко дюстабанов се отклонява вляво покрай чешмата и още в началото се отклоних надолу, а тя върви успоредно и е супер крива за ходене. Там има една табела на Български планинарски съюз и пише "Екопътека по пътя на Балканджиите" ... Кви са тея екопътеки, тия нормални ли са, кой ще се катери по тези зверски баири. До първата отбивка за турския рът, тази "пътека" почти я няма, минава се през млади буки, коприви паднали дървета и какво ли не където има толкова виненки, че за малко да се задуша.
Личи си че не минава никой от там, така като гледам май само Божидар антонов си слиза от там .. Не видях ни животно ни човек ппрез цялото слизане от Марагидика ...

Иначе този преход е малко по-щадяш от предния, защото се движи повече в гора и това помага, нищо че е по-дълъг. Може би само заради това слизане от Марагидик по тази синьо маркирана уж "пътека" бих се замислил дали пак да го направя. Иначе ако го изключим това е много краси и панорамен, особено ако се уцели време.

Но си е дълго, аз съм станал в 4 шофирах, тръгнах в 6.00 и 17 и нещо бях долу. После пак каране. Става си дълго.
Нед Юни 23, 2024 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
moreau



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Много добра идея е този кръгов маршрут, ще го пробвам, само де се намери време. Особено описанието на "екопътеката" ме спечели, звучи забавно Laughing
Нед Юни 23, 2024 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Отговорете с цитат
moreau написа:
Много добра идея е този кръгов маршрут, ще го пробвам, само де се намери време. Особено описанието на "екопътеката" ме спечели, звучи забавно Laughing


Ахаа Smile) хванал си идеята, особено с "виненките" .. Мини го тъкмо да кажеш, какво ти е мнението, да не е само моето .. Но по хижата и други хора така ми говореха, все едно това е най-минавания маршрут и всеки го знае Smile))))) ... А пък реално не ми се видя точно така, но може и да бъркам Smile
Нед Юни 23, 2024 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Отговорете с цитат
Сега показвах снимките на баща ми, че се заговорихме, много добри са станали. Ако на някой му се гледа да каже да ги пусна.
Пон Юни 24, 2024 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Личи си че не минава никой от там, така като гледам май само Божидар антонов си слиза от там .. Не видях ни животно ни човек ппрез цялото слизане от Марагидика ...

Иначе този преход е малко по-щадяш от предния, защото се движи повече в гора и това помага, нищо че е по-дълъг. Може би само заради това слизане от Марагидик по тази синьо маркирана уж "пътека" бих се замислил дали пак да го направя. Иначе ако го изключим това е много краси и панорамен, особено ако се уцели време.

Минавал съм преди 2 години от Цанко Дюстабанов до Мечото чакало и описанието с копривите и падналите дървета до разклона за Турски рът отговаря напълно на истината. Много натоварващо е и слизането по реброто на рида Свиновете до чакалото - много стръмно. Затова бих препоръчал слизането да стане по съседния северен рид - Локвата. От паметника се поема в посока Острец и след 300 - 400м има отклонение в ляво, като пътеката следва билото на рида и излиза на горски път, водещ до поляна с две ловни кули. От там има пътека покрай потока, която слиза на третия мост от ВЕЦ Видима към водопада (от Мечото чакало се излиза на четвъртия мост). Маршрутът е по-щадящ, също се движиш в гора, а има и скални образувания и гледка към Марагидик.
А относно снимките - би било хубаво да ги видим Laughing !
Пон Юни 24, 2024 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 428

Мнение Отговорете с цитат
Ама пък какви манатарки съм брал от Цанко Дюстабанов към Мечо чакало! Точно, защото не минават много хора.
Пон Юни 24, 2024 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
Ама пък какви манатарки съм брал от Цанко Дюстабанов към Мечо чакало! Точно, защото не минават много хора.


Ами да ама няма, сега с тая суша, пък предполагам и е рано. По кое време от годината си ги брал, просто по различните райони е различно. 2022 имаше много .. 2023 нямаше никакви в тоя район .. ее почти де .. То като цяло и от хижа Тъжа надолу по пътеката към Острец има много в тоя район .. . И в коя част на пътеката .. На мен ми е мерак да си набера малко тази година да си изсуша.
Пон Юни 24, 2024 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 402

Мнение Отговорете с цитат
Преди доста години за първи път се качих от Острец- паметник на Цанко Дюстабанов - Марагидик следвайки разпечатан пътепис на Антоон у туризъм.дир.бг
Cool Laughing Cool
Иначе аз правя класическо кръгче тръгвайки от ВЕЦ Видима -Турски рът - Кънчовото- Марагидик - паметник Ц. Дюстабанов - Мечо чакало - ВЕЦ Видима


Последната промяна е направена от kibik на Вто Юни 25, 2024 10:47 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юни 25, 2024 8:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 263
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

....

Вече на слизане от Марагидик, това не мога да го нарека точно пътека. По скоро е някаква козя такава, яко ме издраска хвойната. Вече като се влезе в гората става уж малко по-добре, ама много стръмно на места. От паметника на Цанко дюстабанов се отклонява вляво покрай чешмата и още в началото се отклоних надолу, а тя върви успоредно и е супер крива за ходене. Там има една табела на Български планинарски съюз и пише "Екопътека по пътя на Балканджиите" ... Кви са тея екопътеки, тия нормални ли са, кой ще се катери по тези зверски баири. До първата отбивка за турския рът, тази "пътека" почти я няма, минава се през млади буки, коприви паднали дървета и какво ли не където има толкова виненки, че за малко да се задуша.
Личи си че не минава никой от там, така като гледам май само Божидар антонов си слиза от там .. Не видях ни животно ни човек ппрез цялото слизане от Марагидика ...

...



"Екопътека по пътя на Балканджиите" е правена преди много години от НПЦБ по някакви програми за усвояване на европейски средтва. Още в самото си създаване е сбъркана като маршрути, но нищо не може да се промени. Правили сме доста опити с писма до Парка да променим и цвета, защото всичко там е маркирано в синьо; да изчистим и маркираме пътеката от Турски рът до Кънчовото; да изчистим и маркираме пътеката от Цанко Дюстабанов до Марагидик и т.н., но на всичките ни писма се отговаряше - не може, това е Парк и резерват и го няма в плана за управление.
Единственото, което ни разрешиха преди няколко години беше да минем по съществуващите пътеки, да ги поизчистим, да подновим боята и да монтираме нови табели, защото по старите дървени нищо не личеше.




Цитат:
Минавал съм преди 2 години от Цанко Дюстабанов до Мечото чакало и описанието с копривите и падналите дървета до разклона за Турски рът отговаря напълно на истината. Много натоварващо е и слизането по реброто на рида Свиновете до чакалото - много стръмно. Затова бих препоръчал слизането да стане по съседния северен рид - Локвата. От паметника се поема в посока Острец и след 300 - 400м има отклонение в ляво, като пътеката следва билото на рида и излиза на горски път, водещ до поляна с две ловни кули. От там има пътека покрай потока, която слиза на третия мост от ВЕЦ Видима към водопада (от Мечото чакало се излиза на четвъртия мост). Маршрутът е по-щадящ, също се движиш в гора, а има и скални образувания и гледка към Марагидик.


Това е маркираната преди много години от габровлии пътека в жълто и синьо "по пътя на четата на Цанко Дюстабанов", но тя не е препоръчителна в ловния сезон, защото в долния край минава през една поляна с две ловни вишки.
Вто Юни 25, 2024 8:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Отговорете с цитат
Да, то и аз си помислих че и заради резервата допълнително не се дава там да се прави нищо.

А снимките сега като ги гледам се оказаха че по-малко и не толкова хубави Smile

Ето ги все пак ..

https://drive.google.com/drive/folders/1-9bgDjCCUHiiwx_lP9x5F0oDXCQylfsg?usp=sharing
Вто Юни 25, 2024 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2452

Мнение Отговорете с цитат
Я да ви питам, а вместо да се слиза към хижа тъжа , като цяло ако се мине по Русалийския път, вместо по червената марка там е дадено на картата едно преминаване, което отива на турския рът направо. Дали става, че не го огледах добре предния път. Така се спестява слизането и качването от Тъжа+ това се минава от друго място. Ще ми се да мина и по този начин, някой друг път ...

https://kade.si/#map=15/2779126/5273788.63/0
Вто Юни 25, 2024 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1702
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Става Калоянчик и е готино. На места се губи ама като знаеш посоката и гледаш часовника си е супер. Няма жива душа.
Вто Юни 25, 2024 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov