Здравейте, в тази тема искам да попитам знаещите (преди всичко инженери геодезисти) за различните топографски координатни системи използвани в България и деформациите, които възникват при преобразуване от една координатна система в друга.
Разбрах, че са използвани у нас системи 1930, 1950, 1970, Софийска координатна система, Система WGS84, 2000, 2005. Използвана е и руска система 1942 и 1983. Част от координатите на референтните точки и трансформациите се пазят или са пазени в тайна.
Поводът е, че като собственик на имот, човек се сблъсква със скици от регулационни и кадастрални планове, които през годините са правени в различни координатни системи и по настоящем са цифровизирани. При всички тези трансформации ако първоначално линиите на кадастъра и регулацията са съвпадали при налагане на плановете, разпечатани на паус, в последствие след цифровизацията се получават съществени отмествания и завъртания, някои ъгли се променят леко. Става дума за чертежи в мащаб 1:500.
Тя хвърля доста светлина върху темата. Излиза, че секретната гражданска система е "1970", по която са направени много планове и карти. Трансформациите от 1970 към други системи са несигурни. Освен това система 1970 разделя България на 4 независими, но застъпващи се зони и всяка зона има собстени транформационни параметри.
В този геодезически форум намирам доста полезна информация по темата: https://geodesy-bg.net/
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети