Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1599 Местожителство: Хасково
Секвои в България
Бях още ученик, когато за първи път прочетох за внасянето на секвои в България. В тогавашното списание "Родопи" пишеше, че брадви посегнали на екзотичната дървесина и останали единични дървета. Случайно, преди двайсетина години, открих едно от тях. Намира се в летовище "Костенец", над едноименния град.
Дървото е внушително, но хората от околните вили не успяха да ми кажат дори и приблизително кога е засадено. Ако някой знае още нещо любопитно, за това дърво или други, с удоволствие бих прочел. Естествено, преди това погледнах първите страници, предложени от Гуглю, като написах същата тема.
Сещам се за секвоите в Борисовата градина , в близост до занемареният плувен комплекс "Мария Луиза" . Внушителни са , нямам си представа обаче на каква възраст са и каква им е историята .
Вто Ное 24, 2015 8:36 pm
аngel
Регистриран на: 02 Юни 2015 Мнения: 1980
tortomanin , най-голямата секвоя, която съм виждал в България, е в парка близо до Телевизионната кула, на най-високото място, където е паметника на Дънов / от него е останал само един гол камък, всичко друго е оскубано - окрадено / . По - надолу посока към тенискортовете, също има големи секвои. В двора на Боянската църква - също, не мога да кажа на око, може там да е най-голямата.
В страната, веднага след изхода на Пазарджик, на пътя за Варвара има доста секвои. Но са единични дървета, гора не знам да има освен сниманата от Дидо.
Вто Ное 24, 2015 8:45 pm
Mariana1000
Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
Има две секвои в двора на манастира "Седемте престола"
_________________ Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Ное 24, 2015 9:02 pm
il4o_voivoda
Регистриран на: 06 Сеп 2015 Мнения: 476
Е, трябваше да се разприказвате по-рано за секвоите. На път за и след форумната среща можеше да се организира групово посещение и малка лекция от професионален дендролог на 80-годишните секвои на гара Пирдоп или в двора на училището в с. Атон. Всеки може да изчете Гугъля, само да добавя и с нещичко да се похваля. Засадил съм над десетина секвои, в Софийско. Най- старата има десетина метра. На дълбоки и свежи почви, расте главоломно, почти с метър годишно. Дали ще я докарат до 3000 години – ще се разбере по-късно. Фамилията им е Таксодиеви. Роднините са: гореспоменатата секвоя или мамонтово дърво, вечнозелената секвоя – има я в България на по-топли и влажни места / 2000г./ 110 м./; китайска метасеквоя, с много интересна история, открита в Китай едва преди 70 години, има я в София, Пловдив, Евсиновград и др./; Японска криптомерия /имаме я/ и Блатния кипарис /2000 г./ - едно от едва трите иглолистни, но листопадни дървета. Блатния кипарис краси резиденция Перник.
Сря Ное 25, 2015 12:38 am
Rain
Регистриран на: 03 Юли 2013 Мнения: 652 Местожителство: Стара Загора-София
И в Карлово има в двора на къща по улицата, посока центъра,от гарата.
Като сме почнали да споменаваме уникалните дървета в България, нека да отбележим и обикновения тис. Има пределна възраст 4000 г. Силно декоративен, сенкоиздържлив. На Балканите се среща в Нидже и Кожув планина, Славянка и Странджа, по-рядко в Рила, Пирин, Западни Родопи, Западна и Средна Стара планина /над с. Скобелево/, Витоша. Защитен вид.
Сря Ное 25, 2015 2:14 am
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Непознатите секвои
Дидо, секвои има на много места в България, но такива като на твоите снимки от Осогово не познавах! Чувал съм, че саквои масово е засаждал Фердинанд. Ако това е вярно, най-старите ще да са на стотина години. Сещам се за секвоите в гората на Борисовата градина; има една групичка от пет внушитени секвои зад Института по ботаника на БАН. Наблюдателю, къде е паметникът на Дънов? Знам гроба му, но там не се сещам за секвоя.
Наблюдателю, къде е паметникът на Дънов? Знам гроба му, но там не се сещам за секвоя.
Сотиров, сигурно имаш предвид градината на Изгрева, която е едно много красиво и спокойно място до седалището на Топенерджи /каква гротеска, уродливостта до възвишеното/. Особено края на май, когато цъфтят розите, бих препоръчал всеки да отиде и види, ако не го знае туй място. Особено приятно е за разходка с деца, входа е свободен.
Тъй като явно сме нещо като комшии , и живееш близо до тези места - от горепосочената градина на Дънов , минаваш зад Руското посолство, все по единствената страна от оградата му, която граничи с Борисовата градина, точно в средата има голяма алея, която тръгва на север в парка , пресича бул. Алея Яворов с тунел и излиза на задната ограда на Семинарията. По средата на тази алея, на най-високото място в цялата Борисова градина , е най-голямата секвоя, която знам да има в България. Тя е на поляна, на която има голям витошки валун / или морена, както е разпространено/. Това беше паметник, не гроб, а място на което дъновистите са се събирали, с бронзов барелеф на сбирка на Дънов и с надписи / ако греша може някой да ме поправи, това е по спомен отпреди 30 години / предполагам че е направен по времето на Людмила. Но тъй като мястото е пусто нощно време и най-вече защото се намира в демократична България , демократични индианци са изчукали и обрали целият барелеф и буквите, от които има само следи в камъка. В една проста и мързелива Гърция ако стане такова нещо - поругаване на исторически паметник или кражба на камбана, ще обявят военно положение в окръга и ако индианеца въобще стигне до затвора, жив няма да излезе от там. Направо ги стрелят щом ги видят без излишни въпроси, военни, полицаи или ловци, миналата година се бяха довлекли полуживи няколко до Кулата, да ги лекуваме тук. Така много бързо престанаха опитите на наши индианци да плячкосват гробове и др. неща в гръцки крайгранични села- там има много ловци, казват видиме ли някой съмнителен, да занича по дворове, направо го гърмим и ако оцелее, да каже и на другите какво ги чака. Както казва с право за съжаление един от тях, тук си имаме държава, ние я пазим и тя ни пази, като минеш границата ви е та...ак
Като сме почнали да споменаваме уникалните дървета в България, нека да отбележим и обикновения тис. Има пределна възраст 4000 г. Силно декоративен, сенкоиздържлив. На Балканите се среща в Нидже и Кожув планина, Славянка и Странджа, по-рядко в Рила, Пирин, Западни Родопи, Западна и Средна Стара планина /над с. Скобелево/, Витоша. Защитен вид.
по пътя след село Селци, над Мъглиж към хижа "Българка".
Сря Ное 25, 2015 11:34 am
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Секвоята и паметникът на Дънов
Благодаря, Наблюдателю! Много добре познавам тази секвоя на пътеката (на мен всички стари дървета са ми приятели ), но не я свързвах с телевизията от предишното ти описание. Познавам и камъка, но не знаех за надписите. Отдавна не съм влизал в поляната - нещо ми е гадна с боклуците. Преди много години това беше привлекателен кът за деца и пенсионери, с беседка и чешмичка. Ще се отбия тия дни да погледна навътре как е. А гробът на Дънов действително е едно чудесно поддържано кътче за усамотение с боговете, каквито и да са те. Аз съм достатъчно стар и помня времето, когато целият район се казваше "кварталът на дъновистите", помня дори техния молитвен дом с изпълненията на цигулка и стола им, в който можеха да се хранят и гости.
Сря Ное 25, 2015 11:49 am
tzezko
Регистриран на: 21 Фев 2012 Мнения: 1250 Местожителство: софия
в града
В кв. "Лозенец" на гр. София на ул. "Кораб планина" в отсечката между ул. "Якубица" и ул." Бабуна планина" в един двор има гигантски секвои. И на други места в квартала има такива дървета.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6Следваща
Страница 1 от 6
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети