ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за с. Тъжа - масива Триглав еднодневно
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за с. Тъжа - масива Триглав еднодневно
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 699
Местожителство: гр.София

Мнение Въпрос за с. Тъжа - масива Триглав еднодневно Отговорете с цитат
Чета една тема на pelitko
https://www.pelitko.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=191:23-2-s-tazha-hizha-rusalka-mestnost-smesite-vr-golyam-kademliya&Itemid=194
и се чудя това ли е оптималния вариант за тръгване рано от София, напредване с проходим автомобил до х. Русалка, изкачване на трите върха и обратно... Той го дава 27 км. но го е ходил пеша, т.е. може да се спести от пътя с автомобила, при положение, че не е забранено преминаването на Русалийския проход, или поне аз не намирам забрана за такова..
Вто Май 25, 2021 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, ако разполагате с високопроходим автомобил, може да се качите до хижа Тъжа дори.

Малко преди хижата тече река, която трябва да се пресече. Когато аз се качвах, реката беше дълбока около 60см, като дъното е каменисто.
Преминава се разбира се но зависи от мпс-то.

Русалийският проход е разрешен за преминаване с МПС. Долу на сладката вода има бариера, която е вдигната и евентуално ( ако има човек) записват номера на мпс-то. Това е .

Пътят на места е обрасъл и на места леко изровен от водата но се преминава.
Аз бях там преди две седмици и доста чистих драки и виснали клони.

Реално можете да оставите колата до разклона, от където тръгва пътят за Кадемлийте ( ако решите да качвате по пътя. ) Този път към върха е забранен за МПС има и бариера.

Ако с друго мога да помогна питай.
Вто Май 25, 2021 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 699
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
Здравей, ако разполагате с високопроходим автомобил, може да се качите до хижа Тъжа дори.

Малко преди хижата тече река, която трябва да се пресече. Когато аз се качвах, реката беше дълбока около 60см, като дъното е каменисто.
Преминава се разбира се но зависи от мпс-то.

Русалийският проход е разрешен за преминаване с МПС. Долу на сладката вода има бариера, която е вдигната и евентуално ( ако има човек) записват номера на мпс-то. Това е .

Пътят на места е обрасъл и на места леко изровен от водата но се преминава.
Аз бях там преди две седмици и доста чистих драки и виснали клони.

Реално можете да оставите колата до разклона, от където тръгва пътят за Кадемлийте ( ако решите да качвате по пътя. ) Този път към върха е забранен за МПС има и бариера.

Ако с друго мога да помогна питай.


Благодаря за информацията! В offroаd bulgaria.com пише, че от юг е по-добре да се подходи по този маршрут, а и мен повече ме устройва с тръгване/връщане в София. Въпросът е има ли смисъл и до х. Триглав да се кача с автомобила, т.е. колко пешеходно бих спестил? А до х. Тъжа мисля, че няма смисъл да ходя, след като искам бързо да се връщам в София...
Вто Май 25, 2021 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
От село Тъжа пътят е по-добър. От Априлци е изровено, има скални прагове и голями камъни. За СУВ не е ок.

До колкото разбирам, искаш да отиде до връх Кадемлия. Както ти написах, можеш да паркираш до пътя, който тръгва да изкачва върха.

Този път е преди хижа Тъжа. Това за хижата ти го написах просто за да придобиеш представа докъде можеш с неподготвен джип да стигнеш.

От село Тъжа ( Юг) до разклона за пътя, който води до Кадемлията са 20.6 километра в едната посока, които можеш да спестиш качвайки се с колата.

Пътят към върха е 11.5 километра в едната посока.

От село тъжа до разклона за пътят за върха, като време отнема от 2 до 4 часа каране в зависимост каква ти е колата, и как понасяш друсането. Пътят е доста каменист. До върха се стига за около 2 часа, ако ходиш стегнато. Ако искаш да направиш маршрута за един ден тръгвайки от София, карайки с кола до разклона за върха, изкачвайки върха пеша след това по обратния ред и пак в София, според мен трябва да тръгнеш много рано от София.

Това поне на мен така ми изглежда.
Вто Май 25, 2021 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 699
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
От село Тъжа пътят е по-добър. От Априлци е изровено, има скални прагове и голями камъни. За СУВ не е ок.

До колкото разбирам, искаш да отиде до връх Кадемлия. Както ти написах, можеш да паркираш до пътя, който тръгва да изкачва върха.

Този път е преди хижа Тъжа. Това за хижата ти го написах просто за да придобиеш представа докъде можеш с неподготвен джип да стигнеш.

От село Тъжа ( Юг) до разклона за пътя, който води до Кадемлията са 20.6 километра в едната посока, които можеш да спестиш качвайки се с колата.

Пътят към върха е 11.5 километра в едната посока.

От село тъжа до разклона за пътят за върха, като време отнема от 2 до 4 часа каране в зависимост каква ти е колата, и как понасяш друсането. Пътят е доста каменист. До върха се стига за около 2 часа, ако ходиш стегнато. Ако искаш да направиш маршрута за един ден тръгвайки от София, карайки с кола до разклона за върха, изкачвайки върха пеша след това по обратния ред и пак в София, според мен трябва да тръгнеш много рано от София.

Това поне на мен така ми изглежда.


Ясно...До преди 2 седмици карах джип Фронтера, сега съм със СУВ Дачия "Дъстер" но доста по-нова...Висока е с гуми за СУВ....
Вто Май 25, 2021 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Няма да има проблем да стигнеш до разклона. Малко по-внимателно на места и бавно и ще стане.

Успех.
Вто Май 25, 2021 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3092

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година по това време направих следното - в петък вечер се качихме от ВЕЦ Тъжа/където оставихме колата/ директно нагоре/някога имаше хубава пътека, сега е малко "обрасло"/ до х.Русалка. Сутринта се качихме нагоре, минахме целия масив, слязохме на х. Соколна и долу през полето - обратно до колата. Предвид, че от ВЕЦ-а до Русалка е малко, за един "дълъг" ден е напълно възможно да се направи целия Триглав по модела" от колата до колата", с изходна точка ВЕЦ Тъжа.
Сря Май 26, 2021 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 699
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Миналата година по това време направих следното - в петък вечер се качихме от ВЕЦ Тъжа/където оставихме колата/ директно нагоре/някога имаше хубава пътека, сега е малко "обрасло"/ до х.Русалка. Сутринта се качихме нагоре, минахме целия масив, слязохме на х. Соколна и долу през полето - обратно до колата. Предвид, че от ВЕЦ-а до Русалка е малко, за един "дълъг" ден е напълно възможно да се направи целия Триглав по модела" от колата до колата", с изходна точка ВЕЦ Тъжа.


Твоето време за придвижване едва ли се вписва в нормата за мен. Между другото преди седмици от Паниците до х. Рай точно за 3 ч. се качих, без да си чупя краката...А и никога не съм бил в района на с. Тъжа, което значи повече ослушване. Като гледам картата най-бързо ми се струва от х. Триглав до която може да се качи автомобил. Ходенето е без пътека но с навигация мисля, че няма да имам проблем. Ако бъркам ме поправете!
Сря Май 26, 2021 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3092

Мнение Отговорете с цитат
excalibur написа:

Моето време на придвижване тогава бе МНОГО БАВНО, по бавно и от средно туристическото темпо. Поради загуба на всякаква форма. Може би все пак имам преимуществото да познавам Триглав идеално и мога да си позволя да ходя където ми скимне по каквото и да било време и свързаната с това психическа нагласа, че няма някъде да има неочаквана изненада.
И така - ако имаш навигация, ето ти примерен маршрут - тръгваш в 6 часа сутринта от ВЕЦ Тъжа - право нагоре - първо е малко стръмно после идват останки от поляна, и в последния километър преди завоя на пътя над х.Русалка е малко пущинак/там е и една забележителна атракция - чешма, построена от "служителите" на "офцифермата"- така са се увековечили в оставения надпис /, но се ядва/на мен ми се наложи да го преминавам в полунощ и беше малко като основание за псуване.../. После от там, по пътя, отиваш на х.Триглав, качваш Големия по южното ребро/няма как да го загубиш/, после на лек североизток достигаш жалоните на Малкия. От там до Соколна няма никакви грижи. После в полето и по залез слънце - пак на колата. За човек в средно добра форма е поносимо. Линейно е около 35 км, но има денивелация. Важното е да не си с тежки обуща, а с маратонки, за да не ти се уморяват краката... е и да не носиш жежка раница - за един ден се носи съде една ветровка, дъждобран, вода и малко ядене...
Сря Май 26, 2021 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 431
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
От х. Триглав може да се качите до Кадемлията по Бабски рид, много е обзорно, ходи се по тази пътека, въпреки, че не е маркирана, но е добре да имате и навигация, поне в началото, докато се завъртите да излезете на рида. От там нагоре е ясно. Може би около 3 часа е качването, 900 м денивелация от хижата до върха. Вода има горе под върха (евентуално) - едно каптажче с маркуч, ако не е разбутано. Има опция да слезете после от Пиргос надолу - покрай Падитът, Паунът и до х. Русалка, но пак е немаркирано. Това не съм го вървял, но ми е в плановете .И двата маршрута са описани много добре от Пелитко.
Успех.

П.П. Владов ме е изпреварил с мнение, мисля, че той е правилният човек в случая, моят опит е далеч по-скромен. Wink
Сря Май 26, 2021 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 699
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
От х. Триглав може да се качите до Кадемлията по Бабски рид, много е обзорно, ходи се по тази пътека, въпреки, че не е маркирана, но е добре да имате и навигация, поне в началото, докато се завъртите да излезете на рида. От там нагоре е ясно. Може би около 3 часа е качването, 900 м денивелация от хижата до върха. Вода има горе под върха (евентуално) - едно каптажче с маркуч, ако не е разбутано. Има опция да слезете после от Пиргос надолу - покрай Падитът, Паунът и до х. Русалка, но пак е немаркирано. Това не съм го вървял, но ми е в плановете .И двата маршрута са описани много добре от Пелитко.
Успех.

П.П. Владов ме е изпреварил с мнение, мисля, че той е правилният човек в случая, моят опит е далеч по-скромен. Wink


Е това исках..А Владов ми препоръчва 35 км. маане с денивелации ... Направих една снимка на картата с примерен маршрут..От една жълта маркировка се тръгва под х. Триглав...



Последната промяна е направена от excalibur на Сря Май 26, 2021 11:04 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Май 26, 2021 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3092

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
... опция да слезете после от Пиргос надолу - покрай Падитът, Паунът и до х. Русалка, но пак е немаркирано.

Това е съкратения вариант, когато няма да се ходи през Соколна. Да някога е било маркирано, но сега само долу в гората има отделни участъци с марка. Иначе се ходи лесно и в двете посоки и е много обзорно. Това ми беше и любим зимен вариант за слизане, когато се тръгва от Мазалат към Русалка. А имаш ли навигация, задачата вече става елементарна... Преди имахме само неособено точни карти и в мъглата си беше изпитание....
excalibur написа:

И така става, но там, където трасето си завива от Падитът на Югозапад, го поправи надолу към Паунът/това е реброто/ и си слез на пътя. Има и една опция по разни "жълти" марки, въртящи се около и над Бабското пръскало. Преди 13 години там имаше "Екопътека" с някакви жалки наковани "по проект" трески, които отекоха и сега е малко "по различно" и за да не гледат хората резила, парковата управа "затвори" пътеката. А по тази пътека можеш да стигнеш от подножието на Паунът, над Бабското пръскало, почти по хоризонтал на х.Триглав…
Също така виж си най северните линии - няма защо от Големия да слизаш на майната си на север и после да се качваш пак от север на Малкия - просто на седлото между двата кадемлии изостави пътя и тръгни към Малкия - разстоянието е малко, а ходенето на север е лишено от всякакъв смисъл.


Последната промяна е направена от vladofff на Сря Май 26, 2021 11:15 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Май 26, 2021 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 431
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И аз за слизането имах предвид да е източно от Паунът, по този маршрут (pelitko) : https://www.pelitko.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=188:23-1-s-tazha-vetz-tazha-rimski-pat-tazhanskata-pateka-krepost-paunov-kamak-hizha-rusalka-vr-pirgos&Itemid=194

Най-удобно ми се струва колата да се остави на КИП-а, малко се върви по пътя нагоре до достигане на жълтата марка и от там се хваща по Бабски рид. На слизане - може да се излезе до КИП-а, директно до колата.
А бе доста приятно маршрутче се получава за един ден, стига и време да случите.
Сря Май 26, 2021 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 699
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Yan4o написа:
... опция да слезете после от Пиргос надолу - покрай Падитът, Паунът и до х. Русалка, но пак е немаркирано.

Това е съкратения вариант, когато няма да се ходи през Соколна. Да някога е било маркирано, но сега само долу в гората има отделни участъци с марка. Иначе се ходи лесно и в двете посоки и е много обзорно. Това ми беше и любим зимен вариант за слизане, когато се тръгва от Мазалат към Русалка. А имаш ли навигация, задачата вече става елементарна... Преди имахме само неособено точни карти и в мъглата си беше изпитание....
excalibur написа:

И така става, но там, където трасето си завива от Падитът на Югозапад, го поправи надолу към Паунът/това е реброто/ и си слез на пътя. Има и една опция по разни "жълти" марки, въртящи се около и над Бабското пръскало. Преди 13 години там имаше "Екопътека" с някакви жалки наковани "по проект" трески, които отекоха и сега е малко "по различно" и за да не гледат хората резила, парковата управа "затвори" пътеката. А по тази пътека можеш да стигнеш от подножието на Паунът, над Бабското пръскало, почти по хоризонтал на х.Триглав…
Също така виж си най северните линии - няма защо от Големия да слизаш на майната си на север и после да се качваш пак от север на Малкия - просто на седлото между двата кадемлии изостави пътя и тръгни към Малкия - разстоянието е малко, а ходенето на север е лишено от всякакъв смисъл.


Ясно. Благодаря ти! Просто гледах инфото от картата, където така е вървяно без пътека. На място със сигурност нещата изглеждат различно, но за мен е нов маршрут, район...
Сря Май 26, 2021 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3092

Мнение Отговорете с цитат
excalibur написа:
... нов маршрут, район...

Ето ти още една идея, за когато имаш повече време...
Карлово, спане на х.Равнец. На следващия ден - х.Тъжа. От х.Тъжа - по пътя към х.Мазалат, но точно когато си срещу Големия Кадемлия, обръщаш надясно и право на юг, леко слизаш в Кадемлийското дере/прегазваш го/ и изкачваш директно Голямия Кадемлия от север или май лек северозапад. След това към коловете на Малкия Кадемлия и пълен траверс на Триглавия и спане на х.Соколна. След това с влака до Карлово, до колата.. Ей това е истински двоен Триглавизъм/щото и Равнец над Карлово му е копие като структура/ и малко връхботевизъм по средата....
Сря Май 26, 2021 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov