Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1559 Местожителство: Хасково
Сакарски забележителности. Букелон. Долмен при Хлябово
На 300 метра от границата с Турция се намира стражева кула, остатък от някогашната крепост Букелон, пазила Адрианопол /Одрин/ от север. Крепостта е била действаща в периода 4-14 век, без за нея да се знае твърде много. Най-важното събитие е битката при Одрин, провела се всъщност близо до сателитната крепост Букелон. Тогава Калоян пленява Балдуин, а кулата е негов първи затвор.
Кулата е внушаваща респект руина, таванът е почти изцяло паднал, стена е разцепена по почти цялата височина. Строежът е деликатно укрепен, човек без строителен опит може и да не забележи, че кулата все пак е "подпряна".
Ние имахме лошия късмет да стигнем там в лека мъгла с лек дъжд, при който бялата кула с керамични елементи изглеждаше не византийска, а британска.
Посещението си заслужава, но трябва да се помисли и за пътя. До Свиленград е магистрала, но нататък са 30 километра прогресивно влошаващ се път до почти пълното му изчезване в предпоследното село.
Възхитих се на упорството, с което малцината останали местни оцеляват, даже имаше добре поддържани лозя.
На връщане се отбихме още веднъж навътре в Сакар, този път по доста по-доброто шосе за Тополовград. На два километра преди Хлябово вдясно има отбивка, а съвсем близо по пътека от камък - запазен долмен с четири камери, по-точно голяма и малка с "антрета".
За записа - долменът е известен като "долмен в местността Нъчеви чаири".
Нагоре по Сакар има страхотни други долмени, пробвал ли си да ги обикаляш?
_________________ Бутам след осмата бира
Нед Дек 01, 2019 3:19 pm
tortomanin
Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1559 Местожителство: Хасково
На табелата на паркинга пишеше Начеви чаири, не сметнах за нужно да го споменавам.
Запознанството ми със Сакар стана през 1986 година, бяхме на бригада в село Оряхово, община Любимец. Още тогава ми направи впечатление, че само да излезеш от нивите, да тръгнеш по камънаците и се препъваш в история.
Току що направих справка - няма грешка:
"Село Оряхово има дълга и древна история. Най-старите културни и исторически следи в землището на селото датират от епохата, когато траките са основно население в региона. Следи от древния бит и култура на траките има запазени и до днес. В миналото този район е бил обект на проучване и разкопки от видни археолози, етнографи и историци. Още в началото на ХХ век видните историци братята Херман и Карел Шкорпил и проф. Георги Бончев. Съобщават за около 80 запазени тракийски могили и долмени в околностите на селото. Те са най-много в местностите Керез дере и Ешмеджика. Забележителен по своите размери е и долменът в местността Канаклийката. Част от откритите долмени са обособени като туристически обекти."
Тогава нищо не бе обособено и надписано. Тълкувахме нещата със средношколските си знания, бяхме изкарали едва една студентска година. Трябва пак да се завъртя нататък.
Вчера планът беше да обиколим още един долмен и крепостта край Главан, но лошите пътища толкова ни забавиха, че почти затъмняхме.
Нед Дек 01, 2019 5:41 pm
tortomanin
Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1559 Местожителство: Хасково
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Знаменит долмен си посетил! За съжаление диваците са разбили една от покривните плочи, а и някои странични. Вероятно затова не си намерил златото, което е било там. Спомням си преди години пътувахме по шосето откъм Тополовград и знаех, че трябва да открия долмена, но нямах никакви данни къде е. Само "по-нататък от лявата страна". И на всяко уширение отбивах от пътя и тръгвах да търся долмен. А долмените са нещо относително, понякога са просто резната вертикално скала, та трудно може да се определи дали е естествена или изкуствена. На една такава отбивка попаднахме на правоъгълни срезове, ама не съвсем. Минаха група цигани, викам си, ще ги питам, ама как да им обясня "долмен"? Казвам им за "стари гробища". А - отговарят, - старите гробища са ей там! И ми сочат гробищата на селото в далечината. Поехме по-нататък по шосето и неочаквано отляво се появи огромна отбивка с надпис и дори алея за инвалидни колички. Та така открихме "старите гробища", които търсехме. А ти не видя ли в една отбивка вдясно, не си спомням към кое село беше, един голям менхир? Стърчи досами шосето. И там майтап беше. Минаха едни местни и ни разказаха, че редовно около менхира копаели иманяри. Ама не знаят - казват ни - колко пъти сме го местили тоя камък заради пътя! Пак в тоя район се катерихме по един стръмен хълм, на който имало крепост. Останки от стена не видяхме, но възвишението беше внушително. Не мога да се сетя за имената на тия местности, може би вие с Дидо ще ми припомните.
Останките от крепостта, която си снимал, са впечатляващи. Не са ми я вписали в програмата тогава и не съм я видял. А линкът в първия ти постинг не се отваря. Що така?
Нед Апр 03, 2022 5:10 pm
tortomanin
Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1559 Местожителство: Хасково
Дълго време качвах снимки в един сайт, който предлага: Investor Dnes Bloombergtv.bg Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec.
Снимките явно станаха доста и вместо да подсилят сървърите, зарязаха опцията. Така всичко от периода 2013 - 2020 година, което съм цитирал тука, стана недостъпно.
Нямам намерение да възстановявам всичко, само по-забавното, демек, по-рядко посещавано или задгранично. Рила Пирин и Витоша ще ги пропусна, там всеки /от нашите/ е ходил.
Пак в тоя район се катерихме по един стръмен хълм, на който имало крепост. Останки от стена не видяхме, но възвишението беше внушително. Не мога да се сетя за имената на тия местности, може би вие с Дидо ще ми припомните.
До Тополовград е Палеокастро. Имало е крепост горе, има и интересни скали.
Нед Апр 03, 2022 5:58 pm
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Живи и здрави да сте, че освежихте паметта ми! Точно Чучул камък и Палеокастро. Честно казано, колкото и да се взирах, не открих следи от градеж на крепост. Виждат се обаче много изсечени в скалата кръгове с къси лъчи. Престижно е да се твърди, че това са соларни кръгове. И те не са единствените "мостове", които свързват древните траки с египтяните. Друг престижен образ е "котката" Бастет, която някои виждат на скалата край Малко Търново. Според мен обаче произходът на кръговете е далеч по-битов: като едного нищо те могат да са следите на издълбани в камъка мелнични колела, влючително по-малки за ръчни мелници (хромели). А "лъчите" в такъв случай са следите от отцепването на диска от скалата. Прочее, отдавна търся да купя такъв хромел. Ако някой има връзка, да ми помогне.
Нед Апр 03, 2022 8:09 pm
tortomanin
Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1559 Местожителство: Хасково
Ето ти и фалическия камък край Овчарово. Днес минавах оттам и прецених, че е по-добре да се отклоня 4 километра сега, отколкото да ходя друг път, защото съм обещал.
https://photos.app.goo.gl/MyWR4WjaUfUExcXC8
Съб Апр 09, 2022 9:07 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6438
Тоя менхир май сме го изпуснали за картата.
Дали можеш да посочиш къде е:
Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1559 Местожителство: Хасково
Ха, по-лесно ми е да те закарам и почерпя, отколкото да туря точката
Това на майтап.
Като влизаш в Овчарово откъм Богомил в посока Свирково, на самия вход на селото/отдясно/ е таковаподобният камък. Вече е обграден със синджири, каквито някога нямаше и пак никой не му обръща внимание.
В стрийтвюто също го има.
Изобщо не е впечатляващ. Ама за това си говорехме.
Съб Апр 09, 2022 10:01 pm
tortomanin
Регистриран на: 20 Мар 2013 Мнения: 1559 Местожителство: Хасково
Стига бе! И вече го отразихте? Преди малко погледнах картата и го има!
Впечатлен съм!
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети