Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
Стани пазител на прилепна колония в Източните Родопи
Какво?
Прилепите в пещерите са особено уязвими през два ключови периода: в летните месеци на раждане и отглеждане на малките и в периода на презимуване и хибернация.
Първият период е приблизително от средата на май до края на юли. Тогава малките се намират на огромни групи в пещерите и всякакъв вид човешко присъствие може да има неблагоприятни последици. Безпокойството може да доведе до напускане на възрастните, а без грижи, малките не биха оцелели. Голяма е и опасността от падане на бебета на земята при уплаха от внезапното излитане на майките им.
Ето защо фондация "Наука за природата" започва кампания по охрана и почистване на ключови пещери. Една от тях е Прилепната пещера (Яраса ини) в Източните Родопи и всеки уикенд там има нужда от доброволци - пазители на прилепната колония, които да:
обясняват на хората защо в момента не бива да влизат в пещерата, тъй като появата им може да смути прилепите;
следят за обезпокоителна човешка дейност в близост - палене на огън, изхвърляне на отпадъци, лагеруване на входа на пещерата и др.;
в случай на засичане на подобна дейност или опит за посегателство над прилепите - звънят на екипа, който патрулира в района, за да се намеси;
информират местните хора и туристите за ролята на прилепите в природата и важността за тяхното опазване;
почистват входа на пещерата от отпадъци.
Доброволците се разпределят в екипи по двама и не трябва да се намесват в случай на опит за безпокойство и посегателство над прилепната колония. Тяхната роля е да информират посетителите и при нужда да подадат сигнал към патрулиращия екип професионалисти.
Кога?
Може да се включиш всеки уикенд до края на юли, с пренощуване на палатка. Препоръчително е да се запишеш 1-2 седмици предварително.
Къде?
Прилепната пещера (Яраса ини) в землището на с. Висока поляна, общ. Кърджали, близо до ЖП спирка "Средна Арда". Пещерата се намира на 370 м надморска височина.
Организатор?
Фондация "Наука за природата".
Защо да участвам?
Прилепите се възпроизвеждат бавно. Обикновено женските раждат по едно малко на година. В първите дни от живота си бебетата тежат едва няколко грама и са напълно безпомощни. Не могат да оцелеят без майка си. В допълнение на това, прилепите достигат полова зрялост едва след няколко години.
Като техен пазител в рещаващ момент ще помогнеш за опазването и поддържането на популациите. В България се срещат 33 от общо 35-те вида прилепи в Европа. Девет от тях са застрашени.
Нужни умения?
Трябва да имаш подходяща физическа подготовка за преминаване през пресечен терен и кратко изкачване, а също и за пренощуване в палатка.
Не е необходимо да имаш предварителни познания за прилепите и опазването им. Ще минеш кратко обучение и ще получиш информационни материали. Експертите по прилепите от екипа на фондацията ще бъдат винаги на разположение за въпроси, изникнали в движение.
Нужна екипировка?
Подходящи дрехи и обувки за работа на терен.
Спален чувал и шалте. Може да разчиташ на осигурена палатка.
Фенер или челник.
Желателно е да имаш валидна планинска застраховка, но няма пресечен терен с висок риск.
Храна?
Ще получиш 20 лв дневни за храна.
Транспорт?
Организаторите покриват транспортните разходи за влак, автобус и личен автомобил. Могат да те закарат и с тяхна кола от София.
Здравословни рискове?
Обичайните при пребиваване в планината.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети