ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Взрив!? в Равничалското езеро

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Взрив!? в Равничалското езеро
Автор Съобщение
titipopo



Регистриран на: 07 Юли 2010
Мнения: 24
Местожителство: sofia

Мнение Взрив!? в Равничалското езеро Отговорете с цитат
Дано да има друго обяснение, но според мен нещо лошо се е случило в Равничалското езеро.
В началото на юни бях в Белмекенския район . Слизайки по пътеката, идваща от язовира към хижата, ми направи впечатление мътната и кална вода в края на езерото. Пътеката е още в сняг и по нея на най-малко 50-60 метра са разхвърляни кални камъни, раздробени скали и много кал. Клекът около езерото на места направо липсва. Помислих да не е паднала лавина и да не е изтласкала кал и камъни, но оглеждайки се наоколо забелязах кални следи на много места.
Хижарят се беше качил преди няколко дни и каза, че според него преди месец-два е имало геоложки взрив в езерото. Силата му е била огромна, защото 3-4 метрова скала до езерото, просто я няма.
Ако наистина е така, мисля че трябва да се инициира геоложко проучване, а също така да се даде гласност , защото в активния сезон може да се случи трагедия.
http://titipopo.snimka.bg/daily/ravnichalsko-ezero.5154263


Последната промяна е направена от titipopo на Чет Юни 13, 2019 10:11 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 13, 2019 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ти направо ме разби Shocked
И това дето хижаря го е казал, Rolling Eyes дали има сведения да се е случвало и преди някъде по нашите планини?
П.П Снимките не могат да се видят Exclamation

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Юни 13, 2019 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1421
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много пияни бракониери.
Малоумни иманяри.
Тест на взрив, предназначен за продажба.

Някое от тия, че е далеч от всичко.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юни 13, 2019 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
titipopo



Регистриран на: 07 Юли 2010
Мнения: 24
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Сега, надявам се да се отварят снимките. Взрив от бракониери е абсурдно. От снимките е видно, че взрива е много силен, плюс това водата още е студена и няма как да се събира рибата.
Чет Юни 13, 2019 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1421
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Предположенията ми са на база видяно по планини, гори, реки, язовири и прочие, из нашата чудна територия Shocked

Северните подстъпи на Рила раждат чудни герои като Чане, Галевите от Самоков, Галевите от Дупница.

От природните сили лавина, метеорит и смерч биха направили такова неща, следи от лавина няма и небесно тяло не изглежда да е падало.

А преди месец-два, взривът може да е бил изцяло снежен, геолозите правят едни типични траншеи.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юни 13, 2019 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Изглед от 16.04.2016 г. (снимката е и връзка към версия с по-висока разделителна способност):



_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 14, 2019 2:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 570

Мнение Отговорете с цитат
Беше паднала лавина някъде в началото на февруари и е изплискала водата, заедно с леда над нея.
Пет Юни 14, 2019 7:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3090

Мнение Re: Взрив!? в Равничалското езеро Отговорете с цитат
titipopo написа:
…. защото в активния сезон може да се случи трагедия.

Белмекен=Кармадонское ущелье;
Равнивръшко езеро=предишното място на ледник Колка.
Ако е така, това ще е световно чудо...
Според мен теорията с взривовете е несъстоятелна. Най - вероятно малко по-голяма лавина е паднала и остъргала къде каквото е успяла. Вярно, по -рядко се случва, но все пак се случва. Ако някой си спомня, през 1997г пролетта, в Стара планина, като да беше април месец, валя много и тежък сняг. Нападаха страшни лавини, които, с периферията си само, пометоха наблизостоящи почти вековни дървета/това го видях лично в улеите на вр.Амбарица/. Тогава обаче, на никого не му хрумна да пише щуротии за взривове и какви ли не чудеса.
А на хижари и прочие подобни субекти не трябва да се вярва особено. Един такъв преди 20 г. разправяше, че в гаража на поделението на вр.Голям кадемлия имало … какво мислите... цял F-16, ан американ ориджинал...
Пет Юни 14, 2019 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: Взрив!? в Равничалското езеро Отговорете с цитат
[quote="vladofff"]
titipopo написа:
…Ако някой си спомня, през 1997г пролетта, в Стара планина, .. Тогава обаче, на никого не му хрумна да пише щуротии за взривове и какви ли не чудеса.
А на хижари и прочие подобни субекти не трябва да се вярва особено. Един такъв преди 20 г. разправяше, че в гаража на поделението на вр.Голям кадемлия имало … какво мислите... цял F-16, ан американ ориджинал...


"Тогава обаче" хижарският усет за позитивна реклама и маркетинг не бе толкова развит Smile.
А бе то и кви други работи се разправят за тоя район а и за другаде в стара кво имало ... лелейййй ... гратски легенди за планините Smile
Пет Юни 14, 2019 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
... дали има сведения да се е случвало и преди някъде по нашите планини?...

Случвало се е и преди, не е нещо ново! На това езеро имаше същия случай преди 20 и повече години - Шпанго беше хижар тогава Smile. Знам и за други езера, които "гърмят" от време на време. Казват, че се събира газ под леда и когато налягането стане прекалено голямо се случва въпросното "чудо". Не съм се интересувал, обаче, дали има научна арументация и по-достоверна информация за това явление. За Горното Рибно езеро, Черното езеро, Мъртвото езеро също съм чувал за подобно нещо ...
Пет Юни 14, 2019 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 570

Мнение Отговорете с цитат
В конкретния случай беше лавина, насипаната снежна камара добре личеше, както и пътят, по който е паднала.
Като е натиснала тази маса в единия край на езерото, другият край направо е изригнал барабар с леда.
Пет Юни 14, 2019 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Аспарух



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 65

Мнение Отговорете с цитат
Ето и от началото на март, на снимката не се вижда много добре, но зад хижата е осеяно с изхвърлени ледени блокове.



_________________
Планински зимен пътеводител
Пет Юни 14, 2019 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Да, най-вероятно е била лавина.
И аз го видях това в средата на март. Ето малко снимки от прехода, няколко от които са на въпросното "нещо" при езерото.

https://photos.app.goo.gl/RQM6KoVvUnQxKUfB9
Пет Юни 14, 2019 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1421
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Баси тъпотиите съм написал по-горе ... мога да кажа след видяното.

Товя обяснява насипаното дъно на езерото. Но ми е странно как се е стопил леда, че и снега.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Юни 14, 2019 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov