ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
11 нови ентусиасти, получиха правоспособност като ПЛАНИНСКИ ВОДАЧИ


https://www.tourism.government.bg/sites/tourism.government.bg/files/uploads/rtd/planinski_vodachi/okonchatelna_otzenka_izdarjal_2023.pdf
Съб Юни 03, 2023 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
ОЩЕ 13 ПРАВОСПОСОБНИ ВОДАЧИ
Окончателни оценки от проведен през м. октомври, 2023 г. изпит за придобиване на правоспособност за упражняване на професията "Планински водач"
okonchatelna_otzenka_izdarjal_oct.2023.pdf
Чет Ное 02, 2023 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
10 нови правоспособни планински водачи са вписани в НТР
436 В-00436 Деян Пламенов Балабанов София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
437 В-00437 Августа Георг Степчич София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
438 В-00438 Ирена Илиева Мирчева София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
439 В-00439 Атанас Валериев Китев гр. София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
440 В-00440 Андрей Димитров Димитров с. Беляново самонаето лице Т-РД-17-18/20.11.2023
441 В-00441 Владислав Ваньов Маринов Плевен лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
442 В-00442 Георги Иванов Икономов Банско лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
443 В-00443 Виктор Мирчов Викторов гр. Кюстендил лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
444 В-00444 Сребрин Тонев Бушев Русе лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
445 В-00445 Венцислав Красимиров Славов София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
Вто Ное 21, 2023 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3296
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Господин Орлин Чачановски,
защо публикувате тук всички тези правоспособни планински водачи?
Защо да предпочетем правоспособен водач пред неправоспособен?

Видя се какво умеят правоспособните водачи, отличници на АПХ.
Видя се и каква отговорност носят за действията си и бездействията си – никаква!
И това е документирано в съда от експерт, известно е кой е този експерт.
Та толкова за тръбенето, че непременно трябва да се избират правоспособни водачи, защото носели отговорност и имали морал.

По темата:
Попаднах на публикация във Фейсбук относно алпинистката Силвия Аздреева, която изкачи Ама Даблам, Еверест, Лхотце и К2.
Обвиняват я, че организира незаконни туристически пътувания, в пълно нарушение на българското законодателство! Very Happy
За съжаление не можах да намеря публикацията във Фейсбук, но съм запазил снимка на екрана:
П.П. Все пак намерих публикацията, но е в поверителната фейсбук група „планински преходи“, тоест вижда се само от членове на групата:
https://www.facebook.com/groups/226331370759538/permalink/7169939879731951

Цитат:


А това е „сглобеният за 10.00 лева сайт“ на Силвия Аздреева: https://www.elitetreks.site/trekking

Цитат:

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 20, 2023 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Г-н Илиев,
и Вие, както и аз знаем за десетки хора и/или фирми които предлагат туристически услуги, вкл. пътуванер и водене, без да имат лиценз или право на това. Публикувам тези списъци защото законите (хубави или лоши) трябва да се спазват. Както вечве е ставало дума профвсията ПЛАНИНСКИ ВОДАЧ е регулурана и защитена и за да я практикува човек (съгласно европейското и българското законодателство) трябва да има съответната правосшособност. Убеден съм, че и при любителските набези в планината има много добре подготвени хора, но за практикуваш професията се изисква правоспособност - така като, за да управляш МПС се исисква книжка (свидетелство за правоспособност) и никой не те пита можеш ли или неможеш да караш кола, а като те проверяват ти искат книжката. Между другото мога да ви информирам, че около половината от вписаните в НТР не са се явявали на никакъв изпит, няколко десетки души с издържали изпита но не сс вписани, а голяма част от вписаните са карали някакви "курсове", които нямат нищо общо с ДОС (Държавните Образователни Стандарти).
Що се отнася до останалото, общо приет постулат е, че човек е невинен до доказване на противното. Това кой е виновен или не се определя от съда, а не от писанията в Facebook.
Сря Дек 20, 2023 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3296
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Г-н Чачановски, ще задам въпросите си по друг начин:

Защо публикувате тук точно тези платени професионални правоспособни водачи?

Те по-добри ли са от другите правоспособни водачи, вписани в регистъра на екскурзоводите и планинските водачи?

Гарантирате ли, че ако наема такъв водач, той/тя няма да направи грешка?

Ако наема водач от публикуваните от Вас водачи, той/тя ме заведе на Джамджиевия ръб на Пирин зимата, не ме осигури с въже, не ми каже да си сложа котките, каската и да ползвам пикела, и ако се подхлъзна и пребия – каква отговорност ще носи въпросният водач?

Да, човек е невинен до доказване на противното, но ако/когато се докаже вината му – човекът става виновен.
И не само съдът определя дали човек е виновен, та да си измиваме ръцете с него. Има етика, има морал, има съвест, има Бог...

Щом сам признавате, че „около половината от вписаните в НТР не са се явявали на никакъв изпит, няколко десетки души с издържали изпита но не сс вписани, а голяма част от вписаните са карали някакви "курсове", които нямат нищо общо с ДОС (Държавните Образователни Стандарти)“ – защо тогава продължавате да настоявате непременно да се ползват услугите на платен професионален планински водач? За да се спазват законте? Законите и държавата няма да са ощетени, ако се ползват услугите на неправоспособен планински водач, така че този аргумент отпада.

Примерът Ви с книжката и управлението на МПС е интересен. Аз виждам аналогията така:

За да станеш правоспособен таксиметров шофьор, трябва да си изкарал съответните курсове и да си положил съответните изпити.
Повече подробности как се става таксиметров шофьор – например тук: https://www.taxiclub.../kak-se-stava-vodach-na-lek-taksimetrov-avtomobil/.

Асоциацията на таксиметровите шофьори в България алармира навсякъде, че е задължително да се ползват платените услуги на платените професионални правоспособни таксиметрови шофьори, защото... защото за да се спазват законите!

Ако приятели се уговорят да споделят пътуването, като се возят в колата на единия от тях, а другите да му заплатят – според Асоциацията на таксиметровите шофьори не можело, защото шофьорът не бил правоспособен таксиметров шофьор, не бил карал курс за таксиметрови шофьори с продължителност еди-колко си часа, който да покрива не-знам-си-какви държавни стандарти и защото... трябва да се спазват законите.

Има два вида таксиметрови шофьори – таксиметров шофьор първо ниво, който има право да кара такси само при летни условия, и алпийски таксиметров шофьор – той има право да кара такси при летни и при зимни условия.

Искам да ида зимата на планина с такси. Наемам си такси да ме закара. Водачът се оказва, че има лиценз първо ниво за такси само при летни условия, но водачът твърди, че ще ме закара в зимната планина „с устрем, подобаващ само на най-коравите алпинисти!“, опа, грешка – с устрем, подобаващ само на най-коравите рали състезатели!
(Откъде идва изразът „с устрем, подобаващ само на най-коравите алпинисти!“ – https://forum.bg-turist.com/viewtopic.php?p=123050#123050 )

Тръгваме ние в планината с таксито, пътят става снежен и леден, таксито е с летни гуми, в багажника имаме зимни гуми и вериги за сняг и лед, но таксиметровият водач казва, че това не са зимни условия и при тези условия няма нужда да слагаме зимните гуми и веригите. Таксито се подхлъзва, пада в пропастта и аз загивам. В съда се води дело срещу таксиметровия водач, на делото дава показания експерт (председателят на Асоциацията на таксиметровите шофьори), който заявява, че в участъка, в който е станал инцидентът, условията не са били зимни и не е имало нужда да се слагат зимни гуми и вериги, защото имало вероятност да пречат – могло е веригите за сняг да се оплетат около гумите и да стане инцидент, ако се ползват. И така – таксиметровият шофьор е невинен до доказване на противното, не се извинява на родителите ми, не си признава грешката. Вместо това той се записва на курс за алпийски рали-състезатели в същата организация Асоциация на таксиметровите шофьори, която радушно му взема таксата за курса и след няколко месеца обучение го прави професионален алпийски таксиметров шофьор! Създава се и Асоциация на алпийските шофьори в България, в която равноправен член е въпросният таксиметров шофьор.

И така, керванът си върви, кучетата си лаят, таксиметровите шофьори си свиркат, а аз съм в гробищата...



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 20, 2023 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3056

Мнение Айдеее... Отговорете с цитат
https://www.segabg.com/hot/category-economy/kzk-obyavi-za-nenuzhen-licenza-za-ekskurzovodi
Едно време нещата започнаха първо с екскурзоводите и завършиха с водачите по планините.
Започне ли пак процес, ама на обратно, един ден т.нар. от mom4i "гилдия" като нищо може да отече в ряката.
Чет Май 23, 2024 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2288

Мнение Re: Айдеее... Отговорете с цитат
vladofff написа:
https://www.segabg.com/hot/category-economy/kzk-obyavi-za-nenuzhen-licenza-za-ekskurzovodi
Едно време нещата започнаха първо с екскурзоводите и завършиха с водачите по планините.
Започне ли пак процес, ама на обратно, един ден т.нар. от mom4i "гилдия" като нищо може да отече в ряката.


По начало започнах с един дълъг пост, но сега виждам че всъщност КЗК са прави. За какво ми е лиценз, той какво гарантира ? Те и докторите имат лицензи, но там нещата са на късмет на кой попаднеш. И кво като имат лиценз. И какво като отидеш в спешната помощ ? Ако не си с краката напред, я ти обърнат внимание я не.
Та и това и за планинските водачи и за екскурзоводите .. Пазара трябва да се саморегулира, и сме вече в 31 век, човек трябва да се информира сам, с кой е добре и с кой не да се ходи някъде. Или кой е добре да му лепи плочките в банята и кой не .. Ама не може някой на мен да ми забрани да лепя плочки, въпреки че съм некадърник. Smile Нали така ? Хем всички са интернет грамотни, хем никой не използва това средство за отсяване на "специалистите" а там екскурзоводите искат някой да отсее еди кой си. Ама откъде накъде Smile
Чет Май 23, 2024 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 620

Мнение Отговорете с цитат
Владов, да се случи това с планинските водачи няма как, защото един от аргументите на КЗК в случая е, че професията "екскурзовод" няма отношение към "здравето и живота на клиентите", което по никакъв начин не може да се каже за професията "планински водач".

То и с екскурзоводите няма как да стане, защото ще се окажем единствената страна в света без регулация. Нищо не сме измислили, дори на тема регулациите сме много назад, в сравнение с другите страни. Току що слушах предаване по радиото, та затова реших да ти отговоря.

Докато изчакаме пазара да се саморегулира, първо ще има една вълна от недоволни клиенти, които в огромната си част ще са чужденци - няма как да се допусне такава антиреклама на страната ни, към която без това няма някакъв особен интерес.

И двата изпита към министерството, за водачи и екскурзоводи, са елементарни, ако наистина си подготвен за да работиш тези професии, и не са никакво препятствие. Целия шум е предизнвикан от някой, който не е практикувал от 2016-та и сега е решил да възстанови дейността си, и с изненада открил, че трябва да държи изпит пред министерството (наредбата, съдържаща въпросния изпит излезе през 2017-та). Дори в закона е записано, че ако не практикуваш еди колко си години, губиш правоспособността си, за планинските водачи е 2 години, сега научих, че за екскурзоводите е 5. Има логика в това, но за момента никой не го следи, най-малкото минстерството няма капицитет за това сега.

Като знам колко слаби водачи и екскурзоводи има въпреки регулациите, дори не мога да си представя какво ще стане, ако сульо и пульо решат да практикуват, защото много им се иска, и смятат, че могат...
Пон Май 27, 2024 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3056

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... ако сульо и пульо решат да практикуват, защото много им се иска, и смятат, че могат...

Абе има един сульо, дето скоро го осъдиха даже на някаква инстанция. За него ни разкажи, че и тапия имал казват, пък хора затрил.
По него въпрос вашата "гилдия" зае една такава никаква позиция, как да го кажа, баба ми в подобни ситуации използваше израза "мига като мишка в трици"... Що поне не го порицахте публично, то е ясно че повече и не можете? Миналия ден си направих някаква регистрация у фасбук, влязох, страшно ми стана. Пърхат навсякъде като пеперудки разни моми, заснети във всякакви разкекерчени пози по скали и дувари, и навсякъде, указано изрично - завел ги там за да ги снима професионалист бранко, водач, той и фотограф... Кого ли още ще претрепе тоя човек. Че из небето казват, хвърлял хора да ги учи да летят. Не знам защо си спомних за жабока Боко и стария късоглед орел.
Пон Май 27, 2024 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 620

Мнение Отговорете с цитат
Владо, един случай такъв има, темата за планинските водачи само около него се върти, чудя се как не ви омръзва, при положение че има още 100 поне, които работят и то повечето добре...

Няма как да съм отговорен за "гилдията", още повече, че това е понятие доста отвлечено. Не съм чул някоя "гилдия" официално да се е отрекла от някой неин член, че дори да го е порицала, нито нашата, нито твоята, нито тази на лекарите, нито която и да е. За тази работа има закони и съд, да не говорим, че "гилдията" винаги ще е пристрастна по един или друг начин към своите членове. В Алпите гилдията на водачите като правило не взима никакво отношение, никой и не ги пита, при инцидент. Да, там правосъдната система е на друго ниво, а делата свързани с инциденти в планината имат сигурно над 150 годишна история.

Въпросния случай и главното действащо лице определено нанесоха много щети на имиджа на професията в България, колкото и някои колеги да твърдят, че нямало такова нещо, а и да имало, то не ни засягало... Ето, съдът се произнесе, на втора инстанция, след втора експертна комисия (като някои членове и от нея бяха отзовани, и новите потвръдиха на 100% тяхоното мнение). Ама тук във форума никой нищо не написа, странно защо? Според мен, защото това не е интересно и не става за дъвка на лаиците, които си чешат пръстите по клавиатурата. Присъдата е ефективна, 2 години, предполагам че ще бъде обжалвана и ще чакаме решение на третата инстанция, ти ги разбираш тези неща, на мен нищо не ми е ясно.

Всъщност проблемът тук не е направената грешка, а поведението след това. Неговото и на някои колеги. Ако всички бяха изчакали края на делото, нещата нямаше да станат толкова драматични. А дето се вика, то още не е свършило...
Пон Май 27, 2024 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6385

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
mom4i написа:
... ако сульо и пульо решат да практикуват, защото много им се иска, и смятат, че могат...

Абе има един сульо, дето скоро го осъдиха даже на някаква инстанция. За него ни разкажи, че и тапия имал казват, пък хора затрил.


За кого иде реч?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 27, 2024 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3056

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... още не е свършило...

Както помниш от преди време, поради "особеностите" на правосъдната ни система, аз продължавам да смятам, че има много голяма вероятност момчето да се измъкне безнаказано, особено ако родата му разполага и със съответен ресурс.
На мен друго ми е интересно, по което като лице, обучаващ водачи, би трябвало да имаш авторитетно мнение.
Имаше едно време интервю с Н.Петков по повод злощастното пребиване на Скатов. Та Николай каза - на такива "алпинисти", събрали съответна сума, се предлагат различни пакети с "услуги" - личен шерп, кислород, парапети и т.н. Всички, които могат да си го позволят, ги ползват. Проблемът е, че планината си е планина, тя от услуги не се интересува. Духва вятър, заледява, заснежава, пада сняг.... и в даден момент на дадено място парапетът изчезва... т.е. имало до момента услуга, и в даден момент нататък, за даден участък, услугата изведнъж изчезва, няма я. Какво правят тогава тези, които носят пикелите закачени на раницата, явно за украшение, защото не знаят как да ги ползват? Ами правят това, което направи Скатов последните минути като жив...
И в тази връзка, аз продължавам да питам, и никой не ми отговаря - какво става, когато нещо се сговни и услугата изчезне, в частност, и гидът е човек, и той се разболява, подхлъзва и т.н. Защо няма изискване неподготвени хора да не се водят там, където нямат работа?
Жена ми ще ходи скоро на нещо почти 6000м. Аз разрових и й показах редица оплаквания, включително и в този форум, от маймуните, които ще я "водят" там където ще ходят. Правила е три пъти Витоша 100 и въпреки това, миналата седмица ходи сама и се загуби в участъка между Симеоново и Драгалевци, защото "изгубила пътеката"...
Най ме плаши това, че вече 4 месеца, откакто проявата е "капарирана" никой не си е направил труда да я пита абе аджеба, ти как си с височината, друг път била ли си, имала ли си проблеми, кога и къде си ходила досега на подобни места... Няма такова нещо, единствената комуникация е за това къде и какво да се плати.
В обобщение, моето мнение е, че воденето на хора, които без гид не биха се оправили, трябва да се забрани.
В противен случай, както сам написа, вашата професия определено е и ще продължи да е опасна за "здравето и живота на клиентите".
Пон Май 27, 2024 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2288

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Владов, да се случи това с планинските водачи няма как, защото един от аргументите на КЗК в случая е, че професията "екскурзовод" няма отношение към "здравето и живота на клиентите", което по никакъв начин не може да се каже за професията "планински водач".


Това доколко е вярно ? Smile Не се ли се замислял че не е вярно или по скоро не мислим нещата които са в наш ущърб?! Всичко зависи от дефиницията на това нещо и в какви рамки го вкарваш.

Цитат:

То и с екскурзоводите няма как да стане, защото ще се окажем единствената страна в света без регулация. Нищо не сме измислили, дори на тема регулациите сме много назад, в сравнение с другите страни. Току що слушах предаване по радиото, та затова реших да ти отговоря.


Тогава ако това е вярно, какво според теб значи решението на КЗК и как го тълкуваш ?

Цитат:

Докато изчакаме пазара да се саморегулира, първо ще има една вълна от недоволни клиенти, които в огромната си част ще са чужденци - няма как да се допусне такава антиреклама на страната ни, към която без това няма някакъв особен интерес.


Така, така .. Тогава да зададем следния въпрос, как вашата или там организацията записва и наблюдава "вълната от доволните клиенти" и къде е налична тази информация за вашето сдрушение, организация или каквото и да е .. ?

Цитат:

И двата изпита към министерството, за водачи и екскурзоводи, са елементарни, ако наистина си подготвен за да работиш тези професии, и не са никакво препятствие. Целия шум е предизнвикан от някой, който не е практикувал от 2016-та и сега е решил да възстанови дейността си, и с изненада открил, че трябва да държи изпит пред министерството (наредбата, съдържаща въпросния изпит излезе през 2017-та). Дори в закона е записано, че ако не практикуваш еди колко си години, губиш правоспособността си, за планинските водачи е 2 години, сега научих, че за екскурзоводите е 5. Има логика в това, но за момента никой не го следи, най-малкото минстерството няма капицитет за това сега.


Това значи ли, че да кажем разни ваши организации подготвят и съответно искат заплащане за курсове и подготовка, която дефакто не е призната от държавата ? Понеж това което пишеш казва точно това.

Цитат:

Като знам колко слаби водачи и екскурзоводи има въпреки регулациите, дори не мога да си представя какво ще стане, ако сульо и пульо решат да практикуват, защото много им се иска, и смятат, че могат...


Едното нещо не изключва другото. В момента е пълно с хора в социалните медии, които дори не знаят че има регулации, че има професия. А обявяват че в планината е много готино, събират хора и взимат по 15 лева Smile) И карат много големи групи.
Та мисълта ми е че ти си противоречиш, хем казваш че не може да се чака пазара да се саморегулира, а хем той е пълен с пирати, а те даже изкарват повече пари и мотивират много повече хора да правят смислени неща от вас ... Smile Много интересна дилеми се очертава, нека да видим как ще "уреголирате" и това. Smile
Пон Май 27, 2024 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 620

Мнение Отговорете с цитат
И двамата ми пишете много сложни неща, явно имате много време за губене, нямам нерви да ви отговарям на писанията, не съм Стефчо-подробния...

Владо, ако искаш информация, ми кажи коя е фирмата, ако не - не се хаби да пишеш адвокатски увъртания. Има едни фирми, които продават планинарство, а един други, които продават купон. Жена ти да си избере с кой да ходи, според това, което я влече...

Калояне, и на теб не мога да ти разбера писанията, ходи си с любимите водачи, и не се вълнувай толкова Laughing
Нещата се случват, колкото и да мрънкаш. Поне да пишеше грамотно, а то ми се налага да се напрегна, за да те разбера. По-добре се ограмоти малко по темата, и тогава задавай въпроси, че в момента си на ниво на журналист от Пик, Блиц или Телеграф...
Пон Май 27, 2024 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Следваща
Страница 24 от 25

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov