Според книгата на Момчил Цветанов "Българските планини" първенецът на Вискяр е Чеканска бука, а не Мечи камък. Изобщо има ли някаква официална информация по въпроса и къде може да се прочете? Аз лично не можах на място да се ориентирам къде свършва Вискяр и къде почва Завалската планина, така че ми ще ми е интересно да прочета мнения на хора от форума.
Според книгата на Момчил Цветанов "Българските планини" първенецът на Вискяр е Чеканска бука, а не Мечи камък. Изобщо има ли някаква официална информация по въпроса и къде може да се прочете?
Бих препоръчал статията на Радостина Ризова "Бележки върху съвременната скулпторна морфогенеза на Люлин, Вискяр и Завалска планина". Сп. География, бр. 5-6/2009 год., стр.3-10. Статията е достъпна тук. В нея подробно са описани границите на Вискяр планина и в частност е потвърдена тезата, че неин първенец е вр. Чеканска бука.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Пон Май 15, 2017 4:04 pm
bobbyfm
Регистриран на: 23 Яну 2014 Мнения: 132
Благодаря
Пон Май 15, 2017 5:38 pm
ndamov
Регистриран на: 08 Мар 2017 Мнения: 224 Местожителство: София
Няколко снимки от Вискяр - от пътя между Делян и Бабица
Според пътеписа на Петър - "Люлин-Вискяр/с.Клисура-с.Расник-с.Бабица-гр.Брезник", преминаването през вр. Калето е туристически непроходимо; времето е октомври 2017.
Вто Окт 10, 2017 12:01 pm
ndamov
Регистриран на: 08 Мар 2017 Мнения: 224 Местожителство: София
Чеканска чука, Мечи камък и Криви камък
Направих полудневен излет до Вискяр с решителната помощ на возилото ми, нежно наречено от познат вулканизатор "Шкафчето", сигурно заради изящните му пропорции. Изпълнението едва ли щеше да е възможно, ако се разчиташе на автобуси и маршрутки. Отидох първо до Брусник, откъдето Чеканска чука се качва за час и четвърт мое ходене с доста спирания за снимки. Пътят е маркиран, но при излизане от селото трябва да се внимава. Следва качване по черен път, като по едно време има отбивка вляво. Върви се по ребро и то скоро води до сечище, където маркировката се е загубила заедно с дърветата. Тук трябва да се внимава и да се следи входа в следващата гора, пада се почти право напред. Ако вървите с GPS, маркировката води съвсем точно. Върхът не е особено впечатляващ, но преди и след него има хубави гледки. Остана ми време и за Мечи камък. Оставих шкафчето на превала на пътя от Брезник за Сливница и по полегат и широк черен път стигнах върха, до скоро смятан за първенец на Вискяр, за половин час. Там има скала, която оправдава името му; мечка не видях, но самолет прелетя доста ниско и успях да го снимам. До Криви камък се отива в югоизточна посока от превала по няколкостотин метра път. Нещото прилича на поляна, но намерих кота, или кВота, както казва един друг мой познат. На връщане минах през Гургулят, за да видя Пеклюка. Пътят дотам през Ракита е в безобразно състояние. Към един следобед вече бях свършил с всичко, но за да има екшън, обърках пътя в Сливница. Снимки
....преминаването през вр. Калето е туристически непроходимо; времето е октомври 2017.
Туристически непроходима не значи, че не може да се премине, просто няма видимо проследима пътека през гъст подлес от шипки и трънки /Prunus spinosa/.
Бележки'те на г-жа Р.Ризова от чисто туристическа гледна точка са полезни с цитирането на много географски понятия, наименования на местности и обекти. Ще бъде добре ако някой от тях се нанесат върху картата или поне да се обозначи името на с.Расник, така както е с другите около него. Това като пожелание.
Пон Юни 25, 2018 10:46 pm
ndamov
Регистриран на: 08 Мар 2017 Мнения: 224 Местожителство: София
По билото на Вискяр от Високата могила до Криви камък
Оставих шкафчето на превала между Доганджия и Бабица и по този случай разстоянието го минах два пъти. Първо тръгнах към Високата могила. Знаех, че по билото има път, но след Шулева чука той стана, как да го кажа, модернизиран. Изглежда бе разчистен с булдозер, вероятно миналото лято или есен. Въодушевих се при мисълта, че сигурно минава през ужасния връх Калето. Да, ама не - на седловината преди върха реши да свърне надолу към село Вискяр. Тръните не бяха чак толкова страшни. На Люлин наскоро попаднах на много по-лоши. Впрочем, пътечката през върха си я има, макар и обрасла, и е много точно нанесена на картата. Не знам кой го е направил, но му свалям шапка. На едно място попаднах и на каменна пирамидка, а на полянка на върха има човешки следи - два-три смачкани кена. Може да не е лоша идея да поразчистим пътеката, като гледам работата е най-много за един ден. После отидох до параклиса над Расник, върнах са пак през Калето, макар, че имах пораженческа мисъл да сляза към селото и да се кача отново по новия път. После от превала през нещо като нивя отидох до връх Криви камък, който е колкото крив, толкова и камък. Времето беше хубаво, видимостта доста добра, виждаха се какви ли не планини. Можах да позная първите десетина, но имаше още много. Може и да са били 30, кой знае? Снимки - https://photos.app.goo.gl/nAuPjVxXzmNPwf6p9 Трак - https://drive.google.com/file/d/1Obe2hVslCGR3Hh5ieMDM6DC0Tjt-Qp05/view?usp=sharing
Пон Мар 04, 2019 11:00 pm
ndamov
Регистриран на: 08 Мар 2017 Мнения: 224 Местожителство: София
Пак по билото - от Брусник до Мечи камък
Този път оставих шкафчето в мрачна утрин на превала между Красава и Озърковци. Тръгнах по пътища, които се виждат на сателитните снимки на северозапад през върховете Плашивец и Забел; след тях се виждаше някаква бъркотия, но на място имаше сносна мрежа от "трупчийски" пътища. Минах проблемния участък без да се изгубя /!/ и я подкарах по добре очертан, но не особено използван път чак до някаква полянка над хижата. Измамни следи водеха право на северозапад, само за да свършат в гората. Върнах се и намерих пътя, който слиза между билото и връх Човеча глава. Не знаех какво да очаквам от хижата, която бях виждал веднъж и не ми приличаше много на хижа. Сега там имаше човек, който потвърди, че нещото е хижа и че след около месец ще работи. Даде си и телефона, ако някой го иска, ще му го дам. Тръгнах да се прибирам по шосето за Красава с идеята да хвана черния път, който се качва към билото над микроязовира. Попаднах на ново трасе, разчистено с булдозер и ентусиазирано тръгнах нагоре. Нещото ме остави на стотина метра под билото сред гъста и стръмна гора; качих се без проблем. Последва скучно връщане до превала, придружено с ръсещ дъждец. Той спря, колкото да ме подмами да тръгна към Мечи камък и да почне пак да ме ръси. Сега вече успях да изтърва пътя, но през някакви поля го намерих отново. На кота 1046 ето тук - https://www.kade.si/#map=19/2549375.24/5280702.09/0 - е означен параклис. На място няма нищо такова, нито останки, нито примерно оброк. До Мечи камък остана малко и на върха за компенсация времето се пооправи; направих единствените сносни снимки за деня. След това изпълнение вече имам тракове за цялото главно било на Вискяр - от Чеканска чука до Високата могила над Расник. Ще се опитам да ги снадя, като махна излишните неща. Снимки - https://photos.app.goo.gl/cQdvgBTqg1FyMTP37
Съб Май 30, 2020 11:05 pm
stefan_iliev38
Регистриран на: 25 Сеп 2009 Мнения: 3378 Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"
Хубава разходка се е получила, ndamov.
Снимката, която си публикувал във форума, не се вижда, може да е само на моя компютър (снимките в Гугъл Снимки се виждат).
Това е ветропоказател, но се чудя за какво служи най-горната част:
Също така се чудя как точно е официалното име на първенеца на Вискяр - Чеканска чука, Чеканска бука, Бруснишка бука, Бука?
Изпратено от breznikonline на Пет., 11/11/2011 - 11:33 Природа Туризъм с. Брусник История Справочник
Брунишка бука или Чеканска чука
Местоположение
Bulgaria
42° 50' 37.4496" N, 22° 49' 36.9444" E
Върхът се казва "Бруснишка бука". Така го наричат граовци. Бурелци пък го наричат "Чеканска бука", тъй като административно село Чеканец е в Драгоманската община, тоест в "Бурел". Село "Брусник", в чието землище е въпросният връх, е в административно отношение към Брезнишката община, макар че географски е в "Бурел". Най-използваното име обаче е "Бука". "Денъска че карам овцете на "Буку" е най-често срещаният израз, когато стане дума за върха. На триангулачната точка е отбелязана височина 1137 метра. Върхът носи името си Бука от седемте буки преплели клоните си на "темето" му, които от бурелската котловина изглеждат като букет на върха на планинята, която е продължение на Вискярската планина. На 26 септември 1944 г. връх Бука бе потънал в гъста мъгла. В резултат на нея самолетът не се удря в дърво/ аз го открих пръв/, в самия връх вдясно от буките. Освен това на самия връх нямаше никакви други дървета. Беше гол. Части от него бяха отхвърчали на 300-400 метгра, а колесникът му - на около километър в местността "Дупка". До село Брусник се отива през Сливница-Алдомировци- Драготинци или Драгоман-Габер-Цацоровци-Драготинци и разстоянието до София е около 50 км. Пътят Брусник- Брезник София е 65 км.
Връх Чеканска чука връх Чеканска чука (1136 м.) е първенец на северния дял на Завалската планина. Не е нищо особено, като се изключат великолепните гледки към Стара планина и Краище, които се откриват от склоновете му. При хубаво време разбира се. Връх Чеканска чука се намира на билна поляна. Източно от него има паметник
Целия район между с. Чеканец и с. Брусник има голямо историческо наследство особено в периода на Сръбско-Българската война. самият вр. Чеканска чука е опасан с окопи и траншеи от войната, така е и по цялата местност стига човек да знае каде да гледа.
А относно паметника на вр. Чеканска чука - той е в памет на съветски летци загинали там.А историята е, че на 26 септември 1944 год. бомбардировач от съветските военновъздушни сили бомбардирал отстъпващите немски войски бил ударен от вражеското ПВО и на връщане към своето летище, около 16.00 часа поради гъста мъгла обхванала целия район и най-вече от това, че вследствие на повредите не е могъл да набере достатъчно височина, самолета се удря в дърво, пада на земята където избухва в пламъци. Летците загинали.
Вечна им памет:
лейтенант Поин Николай Илариомович
мл.лейтенант Климовски Владимир Александрович
сержант Баширов Феодор Феодорович
мл.сержант Чепанов Михаил Николаевич.“
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Най-вероятно става дума за някакъв сравнително по-нов обект, който впоследствие е бил премахнат.
Впрочем, забелязъл съм, че доста от обозначените по същия начин обекти във военната карта не съществуват днес. Важно е също съставителите на BGMountains да имат предвид, че дефиницията на въпросния знак е "паметници, монументи, братски могили". За църкви, параклиси, оброци и т.н. има други по-специфични символи. Така че, в случая са се натрупали няколко различни неточности -- както във вероятния източник, така и в интерпретирането му. Споменавам това не толкова като (само)критика, а по-скоро като напомняне и напътствие за по-нататъшната работа.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Това са шест трака от общо четири излета - не мога да ги нарека преходи - които покриват цялото било на планината от първенеца Чеканска чука /наричам го, както го пише в BgMountains/ до връх Високата могила над Расник. Повечето пътища са нанесени на картата и са съвсем точни, като това е особено важно за критичния участък около връх Калето, но има и липсващи - от Брусник до превала между Брезник и село Ракита. Те са дадени в тракове 02 /Хижа Брусник - превал Красава/, 03 /Превал Красава - Мечи камък/ и 04 /Мечи камък - Криви камък/. Може би не е лошо да се нанесат на BgMountains, но за целта ще трябва да се включи някой, който може да прави билети - аз не мога. Трасетата в по-голямата си част могат да се проследят и на сателитните снимки, също така съм изчистил траковете от повторения и лутания. Има прекъсване от село Брусник до едноименната хижа, най-лесният начин е в този участък да се мине по шосето.
Това са шест трака от общо четири излета - не мога да ги нарека преходи - които покриват цялото било на планината от първенеца Чеканска чука /наричам го, както го пише в BgMountains/ до връх Високата могила над Расник. Повечето пътища са нанесени на картата и са съвсем точни, като това е особено важно за критичния участък около връх Калето, но има и липсващи - от Брусник до превала между Брезник и село Ракита. Те са дадени в тракове 02 /Хижа Брусник - превал Красава/, 03 /Превал Красава - Мечи камък/ и 04 /Мечи камък - Криви камък/. Може би не е лошо да се нанесат на BgMountains, но за целта ще трябва да се включи някой, който може да прави билети - аз не мога. Трасетата в по-голямата си част могат да се проследят и на сателитните снимки, също така съм изчистил траковете от повторения и лутания. Има прекъсване от село Брусник до едноименната хижа, най-лесният начин е в този участък да се мине по шосето.
Данните вече са добавени и достъпни онлайн в BGM.
_________________ "Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar." -- Antonio Machado
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети