Днес научих откъде идва името на заслона и подслона. Било от слон - без майтап. Всъшност обратното. Сложно е:
Каква е връзката между слон и заслон?
Защо в България казваме да се подслониш? Как е произлязла думата подслон, при положение, че тук, в естествената си среда, не живеят и не са живели слонове. Защо не казваме да се подхипопотамиш или поджирафиш, ако под хипопотама е тясно, предвид късите му крака. Не е ли по-удобно и логично думата да е подкрав или да се подкравиш? По местно е, пък и тук всеки е имал кравичка, на която е можел да разчита.
Отговора на днешната Питанка можете да слушате ТУК
Въпросът е шеговит само на пръв поглед, но на втори не е, защото сте на съвсем прав път, ама в обратната посока. Слон е ясно какво е. В славянските езици се нарича така, в неславянските се нарича elephant , което е латинизиран вариант на гръцка дума-elephas, а пък те са я трансформирали от неиндоевропейски език, вероятно финикийски. Направо са си я измислили наново. В началото е било нещо като erepa, но тази дума няма смислов корен. Тя е измислена на базата на друга, която вече е изчезнала и която гърците, чули-недочули, лепнали най-вече на продукта от бивните на слоновете. Така че първо, erepa, по-късно и elephant е означавало материала, а едва след това се е лепнало на животното, което е малко особено, но така е. Подобна е съдбата на екзотичните животни.
Славяните не използват думата elephant, не че те са виждали елефанти повече от гърците, ама защо пък точно слон. Дължат го на нас, българите или по-точно на прабългарите. Но преди това нека кажем, че за най-правдива се смята хипотезата за тюркски произход на думата, при която слон идва от аслан-лъв. Да, безумно е, но това е официална теория. Някой някога е видял слон и казал: А, лъв. Страшен малоумник трябва да е бил. Не за друго, а защото лъвът е познат в Европа и приликата му със слона е просто поразяваща. Как да не ги сбъркаш. Чисто фонетичната прилика обаче пропуска да покаже, че аслан може да е лъв, но яслан значи да почиваш, да се облегнеш, да разчиташ. Оттам ясла. Така че думата подслон, заслон, която ни много добре познаваме, е с тюркски, нищо чудно и с прабългарски корен и значи място, където да си починеш, да опреш гръб и да е сигурно. Оттам е етимологията на думата. Има и нещо друго.
Покрай елефантите, които не са много популярни в нашите географски ширини, тръгва и мълвата, че това гигантско животно спи, като се подпре на дърво. Усещате ли накъде отиват нещата? Не подслон произхожда от слон, тоест някой ляга под слона и заспива, а името на животното слон идва от облягането, от приютяването му до дърво. Славяните всъщност не са виждали слон, подпрян на дърво, нито пък слон, подпрян на каквото и да е, а пък и слоновете не спят точно така. Те си спят легнали на земята. Но според слуховете някога, слоновете нямали колена и веднъж като паднели, нямало ставане. Затова спели подпрени. А слуховете за подобна практика при падане на слон идват по бойна линия. Слоновете са били използвани за бойни животни, натоварени отгоре с платформа, а върху нея войници или пък някакви стенобитни снаражения. И по време на битка, ако паднат с тава чудо на гърба си, трудно стават, не е проблема в колената им.
Това е историята за слона и заслона. Има връзка, както сте я усетили и както винаги сте предполагали, ама слонът е кръстен на заслона, а не обратното.
Ако имате още въпроси, питайте Питанка. Можете да го направите на страницата на Питанка
Регистриран на: 21 Фев 2012 Мнения: 1252 Местожителство: софия
потрес!
Потресен съм от езиковедите- ерудити! Такава компетентност! От днес се чуствам още повече заслоноподслонен. Абе, направо съм елефантиран. Да живей!
Чет Ное 05, 2015 10:24 am
vladofff
Регистриран на: 26 Апр 2011 Мнения: 3144
Re: потрес!
tzezko написа:
Потресен съм от езиковедите- ерудити! Такава компетентност! От днес се чуствам още повече заслоноподслонен. Абе, направо съм елефантиран. Да живей!
Потресен си, защото не си чел за шумерско-космическия произход на ракията:
Ето четивото, разпространявано из интернет:
Ракията е спътник и неизменна част от българския бит и фолклор от незапомнени времена. В днешно време тя дели едно йерархично стъпало в българското национално самосъзнание заедно с шопската салата, луканката и киселото зеле, всички от които са в тясна взаимовръзка. За повечето хора ракията е само спиртна напитка, получена чрез дестилация на ферментирали плодове, известни още като “джибри”. Но ракията е повече от това. Нейната символика, както и произход се простират по-назад във времето, от колкото предполагаме.
Думата “ракия” се среща още в староеврейския. Има няколко значения, които варират от глаголите “разпъвам, разтягам, уголемявам, разширявам”, през “чиния, блюдо”, до словосъчетанията “солидна, твърда структура, нещо твърдо”, стигайки в този ред на мисли и до “небесна твърд” в религиозните текстове. Някои ще се зачудят как така небето може да е твърдо, но това е въпрос по-скоро на теософията, отколкото на етимологията.
И така, уточнихме, че “rakia” или на иврит “רקיע” има няколко значения и какви са те. Съвременния изследовател на шумерската цивилизация Закария Сичин в трудовете си е стигнал до заключението, че “ракия” с оглед на употребата и в религиозните текстове, се използва и за име на астероидния пояс между Марс и Юпитер, който древните наричали “Кованата Гривна”. Въпросът как древните са имали такава информация за обекти от Слънчевата система, които по абсолютно никакъв начин не се виждат от земята с просто око е предмет на друга дискусия.
Откриването на ракията, както е с повечето спиртни напитки е далеч назад във времето и вероятно методът на дестилация е даден на човечеството като дар от Боговете под формата на откровение. Някои изследователи на древните цивилизации, вероятно и Сичин, предполагат, че ракията е дадена като дар на човечеството от Нефилимите – гигантски хуманоиди, които се споменават в Библията като прякото потомство на паднали ангели, които се женили за дъщерите човешки. Продължаваме към връзката на Нефилимите с дестилацията. Преждеупоменатият Сичин е изследвал клиновидното писмо на най-древната цивилизация – Шумер, и на основата на своите открития публикува серия от книги, в които синтезира и тълкува събраните данни, стигайки до идеята за панспермията. Трудовете му са изключително интересни и представят един доста интересен сценарий за създаването на Слънчевата система и на човешкия род в частност. Тук, за жалост ги преглеждаме набързо и трябва да резюмирам: Нефилимите дали на човечеството всичките знания, които са му нужни, за да оцелее и да се развива, в частност и процеса за варене на ракия. Тази хипотеза е подкрепена от артефакти, представящи Нефилими и висши шумерски духовници, извършващи различни дейности, свързани с получаването на блага ракия.
И така, след като научили как се прави ракия, Древните я пиели с охота, но я наричали “огнена вода”. Това название може да ви е познато от филмите за индианци и каубойци, и това е напълно нормално, ако приемем теорията на Юнг за колективното неосъзнавано. В момента, в който чероки или сиукси вкусили алкохол, именно това колективно неосъзнавано ги кара да го нарекат с истинското му име – огнена вода.
И така, “огнена вода” се задържало доста дълго време, от създаването на човечеството до времето, когато евреите тръгнали да търсят Обетованата Земя. На път за там, минали през земите на Шумер и научили технологията за варене на ракия. Тъй като огнена вода им се струвало неподходящо име, защото водата не гори, а гръцкия огън вече бил патентован от гърците, решили да дадат ново име на тази странна субстанция. Ефектите от пиенето на ракия били налице и това накарало евреите да забележат някои кореспондиращи факти при консумация на ракия (тук ще направя леко припомняне на значенията на думата, които изяснихме в началото на беседата):
1. разтягане, уголемяване – засягат се следните органи: зеници(заради паралелната употреба с някои психотропни вещества по време на мистичните церемонии), уста (разтяга се в широка усмивка или провисва както при олигофрения), пенис (доста често еректира);
2. чиния, блюдо – наред с технологията за получаване на ракия, Нефилимите заръчали на древните никога да не я консумират без подобаваща гарнитура (луканка, шопска салата). Това е изгубената 11-а заповед, която Мойсей също получил, но в последствие скрил, защото било твърде трудно да се намери мезе в онези гладни дни, когато скитащото в пустинята Израилово племе едва смогвало да се изхрани с пъдпъдъци и манна. Така или иначе, устната традиция е запазена и се спазва.
3. солидна твърда структура, нещо твърдо/небесна твърд – обикновено първото нещо, което употребилите огнената вода усещали с главата си, била земната твърд. Небесната твърд в значението си на небесните селения, също била усещана, но в един по-ранен етап на консумацията, където консумиращия губи координация, усеща чувство на безтегловност и като цяло е в едно много специфично състояние на духа.
Така евреите дали общоприетото название “ракия”. Но защо то се е наложило? Това е твърде елементарен въпрос, всички знаем, че евреите управляват света.
Ако трябва да разширим тълкуванието и за пореден път да видим, че няма случайни неща и Провидението се е погрижило за всичко, ще засегнем и споменатата от Сичин “кована гривна”. Както исторически този термин е с по-малка давност от еврейското “небесна твърд”, така и описвания от “кованата гривна” ефект е по-късен етап в консумацията на ракия. Даже, смея да добавя, той е финален и се третира като следствие. След като са усетили земната твърд, консумиращите установяват едно неприятно усещане, сякаш метален обръч стяга черепа им; така стигаме до идеята за кованата гривна. Кованата гривна, в смисъла и на Астероиден пояс м/у Марс и Юпитер носи още интересни корелации, свързани с позицията и м/у 2-те планети, които в мистиката носят конкретни символики и характеристики. От една страна имаме войнствения Марс, който сякаш отдава своята енергия (често твърде агресивна) на консумиращите ракия, от друга е мъдрият Юпитер, Господаря на Боговете, който вдъхва увереност и чувство за безсмъртие на консумиращите. Нещо повече, Юпитер отговаря на черния дроб в астрологичната традиция, а черния дроб както знаем ръководи усвояването на алкохола. В тази връзка, с оглед на здравето на консумиращия е важно Юпитер на консумиращия да е силен, а Марс – слаб(за избягване на побои). Древните са създавали специални календари с най-подходящото време за консумация на ракия – а именно периодите на ретрограден Марс и антеграден Юпитер.
Думата за земя също има нефилимски/анунакски/ корен - На повечето езици има корен ърт/ерд/т - на английски си е дословно ърт, на немски е ерд, старата българска дума за земя, както се цитира по-горе също е производна - "твърд". Коренът идва от името на първия земен град, основан от шефа на анунаките Еа - Ериду в Шумер/в превод от ауннакско-шемерски - нещо далече от родното място, разбирай на анунаците.../.
Страшни работи стават по земята.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети