ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Преход Мелник - Банско
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Преход Мелник - Банско
Автор Съобщение
stanchata



Регистриран на: 19 Юни 2024
Мнения: 10
Местожителство: Англия / София

Мнение Преход Мелник - Банско Отговорете с цитат
Здравейте, планирам 3-4 дневен преход с приятели от Мелник до Банско през хижи "Трите Реки" и "Демяница" през месец Юли, колко реалистичен е този план? Laughing Имате ли съвети за тези пътеки? Колко храна и вода е нужно да се носи по този маршрут? Благодаря ви! Wink
Сря Юни 19, 2024 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1553
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Всичко зависи от вашите способности. Има хора, които могат да го направят в едно денонощие, и такива, които не биха си го помислили.
Преди 20 години, воден от подобни мухи в главата, за 14 часа минах от Банско до Сандански през Мозговишка порта.
Просто вижте какво е съотношението между вашето темпо на ходене и официалните данни. После решавате. Ама не било сигурно.... Това е приключението. Успех!
Вода има на много места по пътя, но поне бутилка литър - литър и половина е нормално да имате. Храна има и по хижите, аз винаги съм носел нещо леко и калорично. Ядки, Петрохан, филия хляб...
Човек трябва да познава себе си и какво му трябва.
Сря Юни 19, 2024 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stanchata



Регистриран на: 19 Юни 2024
Мнения: 10
Местожителство: Англия / София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Всичко зависи от вашите способности. Има хора, които могат да го направят в едно денонощие, и такива, които не биха си го помислили.
Преди 20 години, воден от подобни мухи в главата, за 14 часа минах от Банско до Сандански през Мозговишка порта.
Просто вижте какво е съотношението между вашето темпо на ходене и официалните данни. После решавате. Ама не било сигурно.... Това е приключението. Успех!
Вода има на много места по пътя, но поне бутилка литър - литър и половина е нормално да имате. Храна има и по хижите, аз винаги съм носел нещо леко и калорично. Ядки, Петрохан, филия хляб...
Човек трябва да познава себе си и какво му трябва.


Картата, по която се ориентирам (Mapy.cz), ми изписва че разстоянията до и между хижите e около 6-7 часа ходене, не изглежда невъзможно! Мисля, че е достатъчно топло да се спи на хамак със спален чувал до 10°C - прогнозите в момента виждам да са до 15°C. Знаете ли дали е "позволено" да се къмпингува? Надали хижарите ще направят проблем, а и не възнамерявам да палим огън, все пак е национален парк.
Сря Юни 19, 2024 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Правилно ви е упътил tortomanin – зависи от вас самите. Искате ли да изживеете едно приключение? Smile

Моят съвет – инсталирайте си картата БГМаунтийнс (например с безплатната версия на приложението OruxMaps, не платената в Google Storе):

BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps

Може ли да споделите каква е причината да изберете Мелник за начална точка на прехода? Искате да ползвате обществен транспорт?

Юли месец е много горещо в Мелник и ще бъде доста жега, докато минете Мелнишките пирамиди и се изкачите до „Трите реки“.
Освен това този първи преход е доста продължителен и може да ви се стори скучно като за начало.

В района на Мелник е хубаво да се ходи през април, когато се раззеленява, и есента, когато гората е шарена и вече не е толкова топло.

За приблизителната продължителност на преходите между хижите може да се ориентирате от сайта за хижите в България:

http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Pirin/Demianica/Pirin

А още по-добре да си вземете пътеводител на Пирин, където освен времената и разстоянията са описани и самите маршрути.
Например в пътеводителя на Николай Даутов (Speedy) се дават следните времена (чисто ходене без големи почивки):

град Мелник – хижа „Трите реки“, хижа „Пирин“: 6 часа и 45 минути (в обратна посока: 5 часа и 25 минути)

хижа „Трите реки“, хижа „Пирин“ – хижа „Тевно езеро“ – хижа „Демяница“: 5 часа и 55 минути (в обратна посока: 5 часа и 15 минути)

хижа „Демяница“ – град Банско: 2 часа и 30 минути (в обратна посока: 3 часа и 20 минути)


Ако има още въпроси – задавайте!

Успех и чакаме пътепис и снимки как е минал преходът!



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 20, 2024 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 219
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ако нямате някаква много основателна причина, бих предложим да го направите в обратна посока. За последния преход до Мелник препоръчвам да се тръгне рано, за да сте там най-късно до обяд, че през м Юли по склоновете над Мелник си е жега и лека скука.
Чет Юни 20, 2024 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1553
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хижа "Демяница" - Банско е около 15 км поносимо слизане. Най-напред по чакълиран път, после асфалт.
Аз лично бих си спестил спането на "Демяница", но всеки си знае къде го сърби.
Чет Юни 20, 2024 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3082

Мнение Отговорете с цитат
Стандартно се прави наобратно и още повече, ако не ви се качва нанагорнище с тежки раници - наобратно и през Безбог. Най-лесно е да се иде първия ден на Безбог /с лифта/ и ако се тръгне много рано, вечерта може да сте в Мелник.
Аз съм слизал към Мелник, по следния начин - / трасето Пирин -Север - Юг/ - първи ден - на Яворов. Втори ден - карстовото било, а след Вихрен - слизане по улея между Хвойнати и Муратов и спане в клека около езерата в Бъндеришкия циркус. На следващия ден - Типицкото било, Тевно езеро и през кралевдворска порта слизане отвъд демиркапия и спане в района на Трите реки. На последния ден - слизане към Мелник.
Беше юли или август, т.е. жега. Трудно ми е да си представя качване от Мелник нагоре. Иначе на слизане е поносимо, даже и много добре, заради тлъстите малини, които живеят там. В Мелник бях около обед, и се оказа, че няма никакъв транспорт, за никъде. Имаше някаква стачка. С други хора, изпаднали по същия начин, тръгнахме пеш...Имах чувството, че съм някъде в Сахара. Добре че по пътя ни настигна един камион и се натоварихме в каросерията, след което ни откара до гара Дамяница. Там никой не пожела да ни вземе на автостоп и чакахме влака следобяд от Кулата. Той пък беше нещо междинно между сауна и крематориум - не можеше нито да се седне, нито да се държиш на нещо по него, щот пари... Всички пътници седяха прави в центъра на купетата. И така до София....
Чет Юни 20, 2024 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5823
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Към споделеното по-горе бих добавил, че вече няколко месеца поред средните температури у нас са 2-3 °C над и без това високите норми от периода 1990-2020 г. Околностите на Мелник та чак до Трите реки са донейде подходящи за разходки при студени нахлувания, каквито понякога все още се случват лете. Тогава повечето от нашенските планини са влажни, студени и дори мъгливи, а най-южните части на Пирин остават сравнително по-сухи и приятно прохладни, макар и да не са изключени превалявания.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 20, 2024 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stanchata



Регистриран на: 19 Юни 2024
Мнения: 10
Местожителство: Англия / София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Правилно ви е упътил tortomanin – зависи от вас самите. Искате ли да изживеете едно приключение? Smile

Моят съвет – инсталирайте си картата БГМаунтийнс (например с безплатната версия на приложението OruxMaps, не платената в Google Storе):

BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps

Може ли да споделите каква е причината да изберете Мелник за начална точка на прехода? Искате да ползвате обществен транспорт?

Юли месец е много горещо в Мелник и ще бъде доста жега, докато минете Мелнишките пирамиди и се изкачите до „Трите реки“.
Освен това този първи преход е доста продължителен и може да ви се стори скучно като за начало.

В района на Мелник е хубаво да се ходи през април, когато се раззеленява, и есента, когато гората е шарена и вече не е толкова топло.

За приблизителната продължителност на преходите между хижите може да се ориентирате от сайта за хижите в България:

http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Pirin/Demianica/Pirin

А още по-добре да си вземете пътеводител на Пирин, където освен времената и разстоянията са описани и самите маршрути.
Например в пътеводителя на Николай Даутов (Speedy) се дават следните времена (чисто ходене без големи почивки):

град Мелник – хижа „Трите реки“, хижа „Пирин“: 6 часа и 45 минути (в обратна посока: 5 часа и 25 минути)

хижа „Трите реки“, хижа „Пирин“ – хижа „Тевно езеро“ – хижа „Демяница“: 5 часа и 55 минути (в обратна посока: 5 часа и 15 минути)

хижа „Демяница“ – град Банско: 2 часа и 30 минути (в обратна посока: 3 часа и 20 минути)


Ако има още въпроси – задавайте!

Успех и чакаме пътепис и снимки как е минал преходът!



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Благодаря ви за информацията!

Решихме да тръгнем от Мелник, защото ще нощуваме в Сандански, но е по-разумно да обърнем маршрута!


Последната промяна е направена от stanchata на Чет Юни 20, 2024 7:13 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 20, 2024 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanchata



Регистриран на: 19 Юни 2024
Мнения: 10
Местожителство: Англия / София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Стандартно се прави наобратно и още повече, ако не ви се качва нанагорнище с тежки раници - наобратно и през Безбог. Най-лесно е да се иде първия ден на Безбог /с лифта/ и ако се тръгне много рано, вечерта може да сте в Мелник.
Аз съм слизал към Мелник, по следния начин - / трасето Пирин -Север - Юг/ - първи ден - на Яворов. Втори ден - карстовото било, а след Вихрен - слизане по улея между Хвойнати и Муратов и спане в клека около езерата в Бъндеришкия циркус. На следващия ден - Типицкото било, Тевно езеро и през кралевдворска порта слизане отвъд демиркапия и спане в района на Трите реки. На последния ден - слизане към Мелник.
Беше юли или август, т.е. жега. Трудно ми е да си представя качване от Мелник нагоре. Иначе на слизане е поносимо, даже и много добре, заради тлъстите малини, които живеят там. В Мелник бях около обед, и се оказа, че няма никакъв транспорт, за никъде. Имаше някаква стачка. С други хора, изпаднали по същия начин, тръгнахме пеш...Имах чувството, че съм някъде в Сахара. Добре че по пътя ни настигна един камион и се натоварихме в каросерията, след което ни откара до гара Дамяница. Там никой не пожела да ни вземе на автостоп и чакахме влака следобяд от Кулата. Той пък беше нещо междинно между сауна и крематориум - не можеше нито да се седне, нито да се държиш на нещо по него, щот пари... Всички пътници седяха прави в центъра на купетата. И така до София....


Голямо приключение сте изкарали! Мисля, че е най-подходящо да минем Добринище - лифт до Безбог - към Мелник.
Чет Юни 20, 2024 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanchata



Регистриран на: 19 Юни 2024
Мнения: 10
Местожителство: Англия / София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Към споделеното по-горе бих добавил, че вече няколко месеца поред средните температури у нас са 2-3 °C над и без това високите норми от периода 1990-2020 г. Околностите на Мелник та чак до Трите реки са донейде подходящи за разходки при студени нахлувания, каквито понякога все още се случват лете. Тогава повечето от нашенските планини са влажни, студени и дори мъгливи, а най-южните части на Пирин остават сравнително по-сухи и приятно прохладни, макар и да не са изключени превалявания.


Знаете ли къде мога да намеря актуална информация за температурата по хижите, най-вече в "Безбог". "Тревно Езеро" и "Трите Реки"? Намирам противоречащи данни онлайн, всички показват минимални температури над 15°C, надявах се да не е твърде студено за да нощувам навън Smile
Чет Юни 20, 2024 7:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5823
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 20, 2024 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stanchata



Регистриран на: 19 Юни 2024
Мнения: 10
Местожителство: Англия / София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:


Благодаря ви! Very Happy

_________________
Hesitation is defeat!
Чет Юни 20, 2024 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3082

Мнение Отговорете с цитат
stanchata написа:

Голямо приключение сте изкарали! Мисля, че е най-подходящо да минем Добринище - лифт до Безбог - към Мелник.

През цялото време до Мелник, където срещнах хората от Пловдив бях напълно сам. Уж не се водя плашлив, но през нощта на бивака след Трите реки за пръв път в живота си усетих истински страх. Не мога да кажа конкретно защо, но не беше от най-приятните преживявания.
Ето тук е мястото където спах, или по-точно прекарах нощта: https://kade.si/#map=19/2614890.97/5105781.79/0
Пет Юни 21, 2024 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stanchata



Регистриран на: 19 Юни 2024
Мнения: 10
Местожителство: Англия / София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stanchata написа:

Голямо приключение сте изкарали! Мисля, че е най-подходящо да минем Добринище - лифт до Безбог - към Мелник.

През цялото време до Мелник, където срещнах хората от Пловдив бях напълно сам. Уж не се водя плашлив, но през нощта на бивака след Трите реки за пръв път в живота си усетих истински страх. Не мога да кажа конкретно защо, но не беше от най-приятните преживявания.
Ето тук е мястото където спах, или по-точно прекарах нощта: https://kade.si/#map=19/2614890.97/5105781.79/0


Сигурно и аз ще пренощувам там. Smile Няма да съм сам де, надявам се да е по-приятно с компания.

_________________
Hesitation is defeat!
Пет Юни 21, 2024 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov