ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Априлци
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Априлци
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 694
Местожителство: гр.София

Мнение Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Априлци Отговорете с цитат
Наскоро четох в една от Фейсбук групите за този еднодневен преход. Исках да качвам Ботев от Априлци и да сляза през Тарзановата, х. Рай и Паниците, но няма как с колата логистиката да стане.
Стана ми интересно, че може да се качи Ботев по Кабела, Купата...да се слезе по Тарзановата и през Башмандра да се върне на заслон Ботев и да се слезе до кв. Видима... Някой правил ли го е и ако може да сподели примерни времена за ходене. Явно с по-стегнато темпо в дълъг ден не е невъзможно....
Чет Юни 13, 2024 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Re: Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Април Отговорете с цитат
excalibur написа:
Наскоро четох в една от Фейсбук групите за този еднодневен преход. Исках да качвам Ботев от Априлци и да сляза през Тарзановата, х. Рай и Паниците, но няма как с колата логистиката да стане.
Стана ми интересно, че може да се качи Ботев по Кабела, Купата...да се слезе по Тарзановата и през Башмандра да се върне на заслон Ботев и да се слезе до кв. Видима... Някой правил ли го е и ако може да сподели примерни времена за ходене. Явно с по-стегнато темпо в дълъг ден не е невъзможно....


Хах, по-добре е да се направи наобратно ... Аз точно това съм планувал Smile)) За да може през Тарзановата да се качваш а не да слизаш Smile ..

Поне според мен, много интересно е как ти пишеш тук а аз също съм го планирал ...

Даже мисля сега събота или неделя да го напрая. ... Като цяло предишните седмици мислех, обаче не бях във форма.

Имаш много добро мерило за това дали ще може да го направиш, ако се качиш на връх Ботев или случая заслон Ботев и си супер свеж ще стане. Но ако си уморен още на качването няма смисъл.

Аз в най-добрата форма съм правил от паркинга до връх Ботев по кабела за 1 час и 45 минути и още толкова слизане през хижа Плевен. Дефакто малко под 4 часа.
Сега в момента го правя това за около 5 часа. И ако сложиш и другото качване и слизане ти трябват около 9-10 часа и то да си як. Поне според мен ..
А самото качване от паркинга по кабела до ботев е специфично, понеже е много стръмно, нормално хората го правя за 4 часа, по-бързите за 3 .. Затова че си прави сметка.
И самото слизане от връх ботев до паркинга, хич не е лесно .. Малко километри но много стръмно.

П.С - последно да кажа, може и да бъркам. Това е преход за хора в много-добра форма с леки багажи и тн ... Не мисля че е туристически, по - скоро отива по към спортните преминавания.
Чет Юни 13, 2024 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 694
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Април Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
excalibur написа:
Наскоро четох в една от Фейсбук групите за този еднодневен преход. Исках да качвам Ботев от Априлци и да сляза през Тарзановата, х. Рай и Паниците, но няма как с колата логистиката да стане.
Стана ми интересно, че може да се качи Ботев по Кабела, Купата...да се слезе по Тарзановата и през Башмандра да се върне на заслон Ботев и да се слезе до кв. Видима... Някой правил ли го е и ако може да сподели примерни времена за ходене. Явно с по-стегнато темпо в дълъг ден не е невъзможно....


Хах, по-добре е да се направи наобратно ... Аз точно това съм планувал Smile)) За да може през Тарзановата да се качваш а не да слизаш Smile ..

Поне според мен, много интересно е как ти пишеш тук а аз също съм го планирал ...

Даже мисля сега събота или неделя да го напрая. ... Като цяло предишните седмици мислех, обаче не бях във форма.

Имаш много добро мерило за това дали ще може да го направиш, ако се качиш на връх Ботев или случая заслон Ботев и си супер свеж ще стане. Но ако си уморен още на качването няма смисъл.

Аз в най-добрата форма съм правил от паркинга до връх Ботев по кабела за 1 час и 45 минути и още толкова слизане през хижа Плевен. Дефакто малко под 4 часа.
Сега в момента го правя това за около 5 часа. И ако сложиш и другото качване и слизане ти трябват около 9-10 часа и то да си як. Поне според мен ..
А самото качване от паркинга по кабела до ботев е специфично, понеже е много стръмно, нормално хората го правя за 4 часа, по-бързите за 3 .. Затова че си прави сметка.
И самото слизане от връх ботев до паркинга, хич не е лесно .. Малко километри но много стръмно.

П.С - последно да кажа, може и да бъркам. Това е преход за хора в много-добра форма с леки багажи и тн ... Не мисля че е туристически, по - скоро отива по към спортните преминавания.

И Стефан ми каза, че това е глупав преход Rolling Eyes И всъщност основната ми идея е Тарзановата пътека, което от Паниците си е по-лесно. И София - Априлци е по-неудобно... Най-добре е качване едната страна, слизане от другата, но няма кой да премести колата Crying or Very sad
Чет Юни 13, 2024 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3347
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
excalibur написа:
... да се качи Ботев по Кабела, Купата...да се слезе по Тарзановата и през Башмандра да се върне на заслон Ботев и да се слезе до кв. Видима... Някой правил ли го е и ако може да сподели примерни времена за ходене. Явно с по-стегнато темпо в дълъг ден не е невъзможно....


25 километра с над 2000 метра положителна денивелация и над 2000 метра отрицателна денивелация – пожелавам ти успех! Very Happy

Можеш да обмислиш вариантите:

1. Град Карлово – 2 часа – хижа „Равнец“ – 4 ч 30 мин – заслон „Ботев“ – 40 мин – връх Ботев, залез.
Нощувка в туристическата спалня на връх Ботев или слизане обратно до заслон „Ботев“ и нощувка в него.
Заслон „Ботев“ – 40 мин – връх Ботев – Тарзановата пътека – 2 часа – водопад Райското пръскало – 5 ч – Башмандра и хижа „Равнец“ (или хижа „Васил Левски“) – 2 часа (4 часа) – град Карлово.

2. Град Карлово – 2 часа – хижа „Равнец“ – 5 ч 30 мин – хижа „Рай“, нощувка.
Хижа „Рай“ – 30 мин – Райското пръскало – Тарзановата пътека – 2 ч – връх Ботев – 35 мин – заслон „Ботев“ – 3 ч 30 мин – хижа „Васил Левски“ – 4 ч – град Карлово.

Залезите на връх Ботев могат да бъдат много красиви и нереални...




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 13, 2024 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 694
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Стефане знам, че е надскачане този преход. Просто едно момиче в Група за планински преходи беше качила снимки от него. Миналото лято се качваме с МПС на Беговица, настаняваме се на Тевно и качване Валявишки чукар за залеза. На другия ден Превала Каменица/Ялловарника, Зъба и на Беговица при колата и към София.
Един човек пише в Планински преходи, че тръгват от София, паркират на Мозговишко водохващане и през Тевно езеро, Момин двор, Кралев двор, Малка Каменица, Каменица, Яловарника, Зъба, Куклите, Солището, х. Беговица, Моговишко водохващане и се прибират. Беше написал, че групата им са 50+...С мен беше една дама, която цял живот спортува сериозно. Пак и чета какво са минали за 10-12 часа... И тя вика, а на нас ни отне цял ден, като колата беше на х. Беговица...
Rolling Eyes

И във връзка с такива натоварвания, отивайки вчера на тренировка на В. Левски, знаейки, че ще има крос и спринтове в парка и после в залата, а нямам магнезий, пък събота може да ми скимне да се засиля към вр. Ботев, пропускайки аптеките се навирам в магазин за добавки. Вътре Момчил Милев-известен треньор и бодибилдър. Познаваме се от времена, когато започваше с добавките да търгува и не беше известен. Питам какъв магнезий има и тий ми обяснява. Абе вика ти на кросфит ли ходиш на В. Левски. Стана ми едно готино, че може би изглеждам на кросфитаджия Wink Обяснявам му, че ми се налага да тичам и може би вр. Ботев в събота. Абе вика дай да те нагърмя да прескочиш планината... Very Happy
Пет Юни 14, 2024 7:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3082

Мнение Re: Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Април Отговорете с цитат
excalibur написа:
... И всъщност основната ми идея е Тарзановата пътека...

Както и Стефан ти е казал, такова ходене, само заради някакъв си участък, който щот е всечен в скалите има и парапет, уж представлява накаква атракция, определено си е глупотевина. Странно, че само у нас подобни участъци се водят "забележителност". В Алпите подходите до маса хижи са подобни, ако не и още по-гадни, с парапети, ферати и какво ли не, но това не прави впечатление никому и никой не ходи само защото пътеката е всечена в скали и ронляци. Затова, ако искаш да се начукваш на такова нещо, направи го хем по-кратко, хем по-качествено - иди от Паниците на Рай, качи се по дясна Благова пътека/лявата от години ми се струва опасна за живота/, излез над масива, тръгни наляво, пресечи дерето, което захранва Райското пръскало, и хвани Тарзановата на слизане. Не за друго, ами защото Благовите пътеки, освен ако не се ползват за слизане от туровете, за други цели са по-лесни за качване, отколкото за слизане, докато тарзана си е обикновена пътека.

ето тук Колешев е направил една по-добра снимка от тарзановата пътека към Дясна благова, за да видиш откъде се хваща:

Пет Юни 14, 2024 8:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 694
Местожителство: гр.София

Мнение Re: Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Април Отговорете с цитат
vladofff написа:
excalibur написа:
... И всъщност основната ми идея е Тарзановата пътека...

Затова, ако искаш да се начукваш на такова нещо, направи го хем по-кратко, хем по-качествено - иди от Паниците на Рай, качи се по дясна Благова пътека/лявата от години ми се струва опасна за живота/, излез над масива, тръгни наляво, пресечи дерето, което захранва Райското пръскало, и хвани Тарзановата на слизане. Не за друго, ами защото Благовите пътеки, освен ако не се ползват за слизане от туровете, за други цели са по-лесни за качване, отколкото за слизане, докато тарзана си е обикновена пътека.

ето тук Колешев е направил една по-добра снимка от тарзановата пътека към Дясна благова, за да видиш откъде се хваща:


Ако бях 20 г. по-млад, 15 кг. по-лек и имам поне 1/10 от уменията на Росен Аначков, Благовест Цолов или Колешев, щях да те послушам... Very Happy Вероятно ще вляза в графата инциденти и нещастни случаи в нашите планини, ако тръгна сега да го правя.
Пет Юни 14, 2024 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3082

Мнение Re: Априлци-вр. Ботев-Тарзанова-Башмандра-заслон Ботев-Април Отговорете с цитат
excalibur написа:

Ако бях 20 г. по-млад, 15 кг. по-лек и имам поне 1/10 от уменията на Росен Аначков, Благовест Цолов или Колешев, щях да те послушам... Very Happy Вероятно ще вляза в графата инциденти и нещастни случаи в нашите планини, ако тръгна сега да го правя.

Абе човек, това там си е пътека, не е катерене. Пътека, с парапет, същия като на тарзана, само че на едно две места има малко по-стръмни участъци и трябва да се държиш на парапета за да не се хлъзнеш по лишеите. Но толкова, не повече.
ей тук намерих една снимка на излизане от тур Радко Бреянов - последната площадка е точно на пътеката и виж какво представлява. Само в долната част има една наклонена плоча, по която е парапета, иначе нагоре виждаш сам как изглежда от снимката

Пет Юни 14, 2024 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
Тук си доста млад Владо Smile .. Ама тоя район е под "сериозно" наблюдение и не дават там да се ходи Smile ..
Пет Юни 14, 2024 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 263
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Спокойно можеш да го направиш еднодневно с ранно тръгване и дълъг летен ден. Просто избери хубава прогноза и си направи правилна преценка на водата. Храна има и на заслона и на върха, а в крайна сметка може да удължиш малко прехода и да слезеш до Рай, ако пък чак толкова закъсаш. По-добре е според мен, ако държиш на точно това кръгче да слезеш през Башмандра и да се качиш по Тарзана. Възможно е и от Ботев да слезеш по Тарзана и после пак да се качиш по него, тъкмо да го видиш и в двете посоки.
Пет Юни 14, 2024 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
За каква вода да си прави сметка? Там има достатъчно и от двете страни.
Пет Юни 14, 2024 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 263
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
За каква вода да си прави сметка? Там има достатъчно и от двете страни.


Някой път, както има много вода и от двете страни, след последното поточе от южната страна до чешмата южно под Ботев се оказва, че с нетърпение чакаш и оглеждаш последните капки в шишето. Тези на Тарзана не ги брой, те винаги може да те изненадат, особено в летните жеги.
Пет Юни 14, 2024 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 694
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Едни млади момчета от групата Луди преходи във ФБ предлагат утре от София-Паниците-Ботев за деня. С единия се запознах на Джангала, другия предложи да се включа в маршрута Карлово-заслон Ботев-х. Добрила и обратно до Карлово. Тези момчета са млади, завършили НСА и се пуснаха и по маратоните...Не е работа да се напъвам с тях. Но ако има мераклии от София, с кола съм за неделя например, съм насреща за Паниците-Ботев и обратно. Возенето от мен!
Пет Юни 14, 2024 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2449

Мнение Отговорете с цитат
Аз мисля утре да направя този преход, който си го постнал оригинално в темата... Неделя имам работа. И аз ще съм по маратонки, понеже съм си забравил обувките .. Ама не е много ясно дали ще го направя. Ако усетя че нещо не ми е както трябва и веднага съкращавам Smile ..

Карлово-заслон Ботев-х. Добрила и обратно до Карлово , това също е голямо блъскане, доста по-тежко е от това което ще правя утре Smile ... Този преход е над 40 км с 3 000 метра денивелация.

Може би Паниците - Ботев както си го намислил е най-добре. Обаче после на слизане е голяма мъка там в жегата. След хижа Рай надолу имам предвид.


Последната промяна е направена от kaloyanv на Пет Юни 14, 2024 4:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Юни 14, 2024 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 694
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Аз мисля утре да направя този преход, който си го постнал оригинално в темата... Неделя имам работа. И аз ще съм по маратонки, понеже съм си забравил обувките .. Ама не е много ясно дали ще го направя. Ако усетя че нещо не ми е както трябва и веднага съкращавам Smile ..

Карлово-заслон Ботев-х. Добрила и обратно до Карлово , това също е голямо блъскане, доста по-тежко е от това което ще правя утре Smile ... Този преход е над 40 км с 3 000 метра денивелация.

Може би Паниците - Ботев както си го намислил е най-добре. Обаче после на слизане е голяма мъка там в жегата.


Ама от Плевен ли тръгваш към Априлци?
Пет Юни 14, 2024 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov