ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Автор Съобщение
svilen12



Регистриран на: 10 Авг 2014
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Имам samsung S5 искам да подкарам OruxMaps но каквото и да правя в офлайн режима не ми излиза BGMountains картата.Правя това - 1.Тегля картата от тук http://bgmountains.org/bg/maps/category/4- на самия телефон.После чрез RAR разархивирам.След това с File Manager добавям картата в папка oruxmaps и mapfiles и world.И като пусна Орукса няма я картата в офлайн.Нещо бъркам или всичко Smile ???
Съб Май 23, 2015 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
svilen12 написа:
Имам samsung S5 искам да подкарам OruxMaps но каквото и да правя в офлайн режима не ми излиза BGMountains картата.Правя това - 1.Тегля картата от тук http://bgmountains.org/bg/maps/category/4- на самия телефон.После чрез RAR разархивирам.След това с File Manager добавям картата в папка oruxmaps и mapfiles и world.И като пусна Орукса няма я картата в офлайн.Нещо бъркам или всичко Smile ???

Ако те разбирам правилно, ти слагаш img-файла на BGMountains в поддиректорията World на поддиректорията mapfiles на директорията Oruxmaps. Не трябва да е така, BGMountains трябва да бъде копирана просто в поддиректорията mapfiles на директорията Oruxmaps, т. е. да бъде поставена до/на едно ниво с поддиректорията World, а не в нея.

ПП Тъй като бях с по-старата версия на картата, я разкарах и дръпнах последната от сайта, за да проверя дали няма някакъв проблем с нея. Отговорът е НЕ, визуализира се безгрижно в Oruxmaps по описания по-горе начин.
ППП След даунлоуда, обаче, не получавам никакъв архивиран файл, който да трябва да разархивирам (за каквото нещо пишеш ти) а направо img-файл, който се копира в mapfiles (архив се сваляше в предните версии, като той, ако не се лъжа, съдържаше по една версия на картата на кирилица и латиница, докато сега те могат да се свалят поотделно).
ПППП Надявам се, сваляш версията за директен ъплоуд в приемника, а не exe-файла за инсталация на компютър респ. MapSource или BaseCamp.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Май 23, 2015 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Да, явно не си изтеглел правилната карта, няма RAR файл. Трябва да сложиш BGMauntains.img там където е описал Rincewind.
Съб Май 23, 2015 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svilen12



Регистриран на: 10 Авг 2014
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Стана чудо и се оправиха нещата Smile.Само не знам дали е нормално да има в папката BG Mountains 161 файла .Това ли са всичките файлове за планините и дали ако примерно отида в Рила и пусна gps ще ме упъти от лифта до връх Мусала примерно. Изтеглих 2 програми OruxMaps с червено и черно,еднакви ли са или всяка си има предназначение ?
Съб Май 23, 2015 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5800
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
svilen12 написа:
Стана чудо и се оправиха нещата Smile.Само не знам дали е нормално да има в папката BG Mountains 161 файла .Това ли са всичките файлове за планините и дали ако примерно отида в Рила и пусна gps ще ме упъти от лифта до връх Мусала примерно. Изтеглих 2 програми OruxMaps с червено и черно,еднакви ли са или всяка си има предназначение ?

Папка със 161 файла се получава след инсталиране на BGMountains в Windows за ползване с програмите MapSource или BaseCamp. Вероятно 150-те IMG файлове с отделни зони от картата би ги показвал и OruxMaps, но това не е обичайния начин на работа с него. В Android с OruxMaps е препоръчително да се ползва един единствен IMG файл, по избор BGMountains.img (с надписи в картата на латиница) или BGMountains_CYR.img (с надписи на кирилица). Тези файлове от версия BGMountains20150307 са достъпни на следните адреси:

-- BGMountains_CYR.img http://bgmountains.org/en/maps/category/4-?download=55%3A_
-- BGMountains.img http://bgmountains.org/en/maps/category/4-?download=56%3A
Нед Май 24, 2015 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
svilen12



Регистриран на: 10 Авг 2014
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
да,изтеглих кирилицата и тръгна като 1 файл.Много благодаря
Нед Май 24, 2015 12:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
svilen12 написа:
Стана чудо и се оправиха нещата Smile.Само не знам дали е нормално да има в папката BG Mountains 161 файла .Това ли са всичките файлове за планините и дали ако примерно отида в Рила и пусна gps ще ме упъти от лифта до връх Мусала примерно. Изтеглих 2 програми OruxMaps с червено и черно,еднакви ли са или всяка си има предназначение ?

Брех, този Oruxmaps като Джони Уокър - с червен и черен етикет Very Happy.
Виж, моят съвет е да деинсталираш Oruxmaps и да махнеш всичко, което си направил досега. Има нещо гнило в цялата работа и не мога да мисля в полунощ какво точно се е омазало, но в Oruxmaps BGMountains трябва да е под формата на един единствен файл. И така - деинсталирай приложението, след което изтрий цялата папка oruxmaps с всичко в нея от паметта на телефона/таблета си.
След това инсталирай приложението отново. Точното му местоположение е тук: Oruxmaps. За по нагледно - ето това:



След като го инсталираш, го стартирай, в резултат на което то ще създаде (отново) папката oruxmaps в паметта, както и съдържащата се в нея mapfiles.
След това отиваш тук: BGMountains и сваляш ето този файл:



След като се свали, го копираш и го поставяш в подпапката mapfiles на папката oruxmaps в паметта на телефона/таблета си.
В резултат на това съдържанието на папката mapfiles трябва да изглежда ето така:



Накрая стартираш отново приложението Oruxmaps, от главната горна лента избираш иконката с форма на намачкан (картен) лист, кликваш на Switch map, след което се появява ето това:



Избираш BGMountains и си готов, картата вече ще е визуализирана в приложението.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Май 24, 2015 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
svilen12



Регистриран на: 10 Авг 2014
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Стана,много благодаря !!!
Нед Май 24, 2015 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Малко статистика от едно скорошно ходене с използване на Nokia Lumia 735 като основно средство за навигация и документиране на преход из Софийска планина.

Базови характеристики на устройството: процесор Qualcomm Snapdragon 400; батерия - 2220 mAh.
Дължина на прехода: 11 км
Времетраене на прехода: 4 часа и 15 минути.
Условия: ясно и слънчево време, две трети от маршрута по открити билни пространства.

Настройки по време на прехода: автоматична яркост на дисплея, офлайн навигация в самолетен режим.
Софтуер: NaviComputer (открит от мен благодарение на Insight в тази тема)
Карта: нужният отрязък от 4umaps.eu, свален и зареден в паметта на телефона и визуализиран от него благодарение на същата програма.
Трак: генериран в BaseCamp и дорисуван в Google Earth поради липсващи участъци по трасето.

Начин на ползване:
- за навигация: почти без изключение изключен дисплей; от време на време вадене от джоба и хвърляне по един бърз поглед към картата за текуща отиентация, както и на статистиките за изминатия път, предлагани от приложението.
- за снимане: автоматични настройки на камерата. Снимките могат да бъдат видени в тази тема и в този пътепис. Не са допълнително обработвани с Photoshop освен намаляването на размера им. Общ брой на направените снимки за деня: 60.
- местоположение на телефона - в страничен джоб на десния крачол на панталона.

Допълнителнен източник за документация и навигация: Garmin 60Cx, намиращ се през цялото време в горния капак на раницата. Настройки на запис на трака: Record Method AUTO, Interval NORMAL.

Резултати:
1. Батерия на телефона: изхабени точно 20% (падане от заряда 97% на 77% между началото и края на прехода) в резултат на действия, включващи: поддържане на връзка със спътниците, запис на трак, правене на снимки, разглеждане на направените снимки, рядко включване на дисплея с цел текуща ориентация.
2. Навигация с телефона:

- студен фикс на устройството: 6 секунди (в южния край на с. Бакьово).

- точност на позициониране и запис на следата:

Сравнение на записания с помощта на телефона трак с трака, записан от гарминското устройство:



Сравнение на (части от) двата записани през деня трака с генерирания въз основа на BGMountains трак (само части, тъй като няма възможност за пълно сравнение предвид липсата на значителна част от маршрута в BGMountains):



Визуално сравнение на участък от двата трака с пътя, представен в BGMountains (червено - Nokia Lumia, синьо - Garmin 60Cx):



Основни (лично мои и субективни!) изводи:
Телефонът се справи чудесно с двете си основни задачи при документиране на маршрута. Все пак все още изпълващото ме чувство на недоверие в мултифункционалните устройства няма да ме накара да се откажа от носене на добрия стар изпитан Garmin 60Cx, самото присъствие на който в раницата ми вдъхваше на спокойствие*.
Същевременно съм на мнение, че телефонът (или най-малкото този) прави излишно носенето на нисък клас фотоапарат, защото се справя много добре на фона на всякакви сапунерки в ниските ценови класове.
_____________________________
* Това се дължи на няколко фактора:
1. Вече осма година Garmin-ът не ме е подвел никъде нито за миг.
2. Двете му 2700 mAh батерии и другите две допълнителни в раницата гарантират едноседмична автономност на уреда.
3. Все още нямам лични наблюдения относно начина на справяне на смартфоните в по-заплетена ситуация, където видимостта към спътниците не е толкова добра.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 01, 2015 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
По принцип от GPS приемниците на последните модели телефони определено се справят много добре даже в гората. Като цяло предния ми телефон Galaxy S i9000 беше с ужасен приемник вътре който освен за груба ориентация за нищо друго не ставаше. Наскоро открих и програмата LocusMap за Андроид която определено превъзхожда в много отношения Oruxmaps и тя е идеална точно за офроуд навигация както и правене на всякакви тракове и картиране в полеви условия.

Но винаги има едно НО. Все още лично за мен ако трябва да разчитам само на телефон в планината най рационалното решение е само за дневен или кратковременен маршрут и другото което е в дъжда не върши никаква работа тоя телефон така че тогава забравете да разчитате на него.

Даже имам пресен практически опит от миналия месец точно в такива условия в Стара Планина. Групата с която бях и водача по едно време обърка пътя но нали си беше убеден че е на правилен път почна да ни води в грешна посока. Аз естествено се усетих че отиваме на никъде в едно дере тъй като имам навика да си сравнявам откъде минаваме с моя GPS Гармин Монтана. По едно време май се усети водача че нещо не е наред и отидох и му казах че вярната посока е в противоположна на тази посока по която се движехме и му показвам на GPS а за сравнение ама той нали си знае и не вярва на такива играчки и беше твърдо убеден че се движим правилно.
Да подчертая че времето беше с гъста мъгла и сравнително обилен дъжд. По едно време водача спомена че имал трак ама на таблета си който е в раницата му не можел да го извади защото вали Laughing и в крайна сметка водача грабна моя Гармин и почна да търчи напред назад да търси вярната посока с него в дъжда.
Така че старите приемници за зор заман вършат работа и е хубаво да го имаш в раницата точно за такива ситуации когато не можеш да разчиташ на телефона макар той да има повечко екстри по него.

Освен това новия ми телефон е вече водоустойчив и на теория би трябвало да може да се ползва в дъжда. ДА ама НЕ оказа се че като го тествах в града в един проливен дъжда тъч скрийна му стана толкова чувствителен от водата по него че като го пипаш все едно с 3-4 пръста го докосваш едновременно. Даже телефона да е с калъф ефекта е същия тъй като водата е проводник и капацитивния дисплей се обърква тотално от това.
Например не знам как е решен този проблем например при новите гармини от серията Орегон дето и те са с капацитивни екрани вече. Аз затова си харесвам повече резистивните екрани на старите Орегони и на моята Монтана който е същия.
Пон Юни 01, 2015 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 206

Мнение Отговорете с цитат
пробвах LocusMap и наистина е хубава програма. Струва ми се "лапа" батерия малко бързо, и не намерих опция да сигнализира при излизане извън трака. Хубавото е че при заключен телефон програмата и GPS-a продължават да работят. Пробвах я днес само в градска среда и беше добре.
Вто Юни 02, 2015 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Два бързи въпроса:
1. Oruxmaps изглежда няма опция да поддържа постоянна връзка със спътниците при изключен дисплей на телефона, освен ако не му е зададена задачата да записва трак. Така ли е, или проблемът е в моя телевизор? Ако е така, това е доста сериозно ограничение на приложението, особено при телефони, които имат нужда от немалко време за първоначално позициониране (например редица подобни с MTK-чипове).
2. От какво зависи добрата работа на GPS-а:
а) само от процесора?
б) както от процесора, така и от самия модел телефон? Казано другояче, възможно ли е телефони с еднакъв процесор и еднакъв GPS чип да се справят различно с позиционирането? Питам, защото по-горе в темата неколкократно е хвален Sony Xperia Z1 Compact, който е с Qualcomm Snapdragon 800 процесор. Има ли причина точно Сони-то да е така хвалено, или това следва да се очаква за всеки телефон с идентичен процесор?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Чет Юни 04, 2015 8:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 206

Мнение Отговорете с цитат
Преди да прочета твоето мнение по първи въпрос бих казал ДА. Но не съм го пробва никога при запис на трак.
По втори въпрос бих добавил software, firmware, ROM и каквото още ползват. До преди 1 г. ползвах Samsung galaxy S model 2010г.
На този телефон му сменявах три пъти firmware или software (и аз не знам кое) и GPS-a ми работеше по три различни начина. При втората версия се позиционираше изключително бързо, но му куцаха другите работи и го смених много бързо. А последния който инсталирах толкова бавно работеше, че ако не си на открито и равно нямаше начин да хване сателити. Във форума на андроид ми предлагаха разни програми за подобряване работата, но така и не ги пробвах.
Чет Юни 04, 2015 8:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
1. Oruxmaps изглежда няма опция да поддържа постоянна връзка със спътниците при изключен дисплей на телефона, освен ако не му е зададена задачата да записва трак.

Непрекъснато си поддържа връзка независимо дали записва трак. Може би не виждате маркера, вероятно нещо от настройките.
По другите въпроси не мога да споделя мнение, при мен всичко си работи безпроблемно. samsung gt е телефона.
Чет Юни 04, 2015 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Два бързи въпроса:
1. Oruxmaps изглежда няма опция да поддържа постоянна връзка със спътниците при изключен дисплей на телефона, освен ако не му е зададена задачата да записва трак. Така ли е, или проблемът е в моя телевизор? Ако е така, това е доста сериозно ограничение на приложението, особено при телефони, които имат нужда от немалко време за първоначално позициониране (например редица подобни с MTK-чипове).


Така виждам и аз нещата по отношение функциите на приложението, обаче никога не ми е било (особен) проблем да пусна да си записва трак, пък ако трябва после да го изтрия .... "доста сериозно ограничение" ми звучи доста силно казано Wink.
Чет Юни 04, 2015 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 7 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov