ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гражданско общество
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 54, 55, 56  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Гражданско общество

Протестът
Против съм
9%
 9%  [ 7 ]
Подкрепям
80%
 80%  [ 59 ]
Не ме интересува
9%
 9%  [ 7 ]
Общо гласове : 73

Автор Съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Re: КРАЛЯТ-СОЦИАЛИЗЪМ-пардон-СЛЪНЦЕ Е МЪРТЪВ - ДА ЖИВЕЕ КРАЛ Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
vedrin написа:
... В случая със софийското метро е добре известно, че то тежи много повече на гърба на европейските данъкоплатци извън България, отколкото на тези у нас. Конкретно за линията от Ботевградско шосе до Овча купел размера на безвъзмездната финансова помощ е 16 901 707.69 лв., както ясно е посочено тук. Това е нещо, за което, струва ми се дори Андрешко би могъл да се зарадва поне мъничко все пак.

Разбрах. Остава да го обясниш още по-ясно, като премиера Бойко Борисов - ако цялото метро до "Овча купел" е 100 кебапчета, радвайте се, софиянци - 2 кебапчета са безвъзмездно отпуснати от Европейския съюз!!! [И внимавайте да не надебелеете!].

П.П. Трудно се добрах до някаква информация колко е цялата стойност на проекта, тук например пише "Индикативна стойност: 434 млн. евро":
ПРИОРИТЕТНИ ПРОЕКТИ 2014 – 2020г. - Пътнически транспорт (сайт на Българската Федерация за пътнически транспорт)

Vedrin, в промененото си мнение цитираш някакво електронно "Международно железопътно списание" като надежден източник на информация? Shocked

П.П.П. В училище получих 6-ца за разказа "Андрешко". Ще трябва да го препрепрочета отново...


Царе, слънца, кебапчета... Дали това е начин да се говори за конкретни проекти? От сайта на ОП "Транспорт":


Трасето да третия лъч преминава през бул. „Владимир Вазов“ – бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ – Орлов мост – НДК – ж.к. Красно село – ж.к. Овча купел. Първият етап, за който вече има избрани изпълнители е с дължина 7,8 км и 8 метростанции. Общата му стойност е в размер на 848 млн. лв. без ДДС, от които 685 млн. лева ще бъдат осигурени от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014 – 2020 г.

Прогнозното натоварване на линията е за над 170 хил. пътници дневно, като освен това тя прави интермодални връзки с основни входни артерии в града, с националната жп мрежа в кв. Горна Баня и с първата и втората линия на метрото. Заедно с тези етапи ще се изгради депо за обслужване на влаковете и ще се доставят 20 нови метровлака, с опция за автоматично управление на движението.


http://www.optransport.bg/page.php?c=67&d=1595


Еврофинансирането на първата част от Третия метродиаметър е с обичайните 80%. Толкова по темата от мен.
Чет Окт 06, 2016 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5795
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
П.П. Трудно се добрах до някаква информация колко е цялата стойност на проекта, тук например пише "Индикативна стойност: 434 млн. евро":
ПРИОРИТЕТНИ ПРОЕКТИ 2014 – 2020г. - Пътнически транспорт (сайт на Българската Федерация за пътнически транспорт)

Затруднението, което си срещнал, може да е свързано с обстоятелството че офертите, подадени за обществената поръчка за един от участъците на тази линия са отворени ... преди два дни. Smile За да получиш поисканата цена за изграждането на цялата линия ще трябва да сумираш спечелилите оферти и за другите участъци от нея. Това, което си цитирал по-горе, е прогнозна стойност от преди близо 2 години.

stefan_iliev38 написа:
Vedrin, в промененото си мнение цитираш някакво електронно "Международно железопътно списание" като надежден източник на информация? Shocked

Не е съвсем "някакво" -- съществува от 1961 г. и всъщност е първото списание за железопътна индустрия със световен обхват. Аудиторията му е съставена от хора с ръководни функции в железниците, министерствата на транспорта, производители на оборудване и консултанти. Все пак, щом намираш този източник за недостатъчно надежден, ще пробвам да задоволя очакванията ти с друг, който, надявам се, би отговорил и на най-високите възможни изисквания:

https://ec.europa.eu/commission/2014-2019/cretu/announcements/new-metro-line-sofia-esi-funds-contribute-better-mobility-bulgarias-capital_en

Споменатата в него сума е същата -- 368 милиона евро. При брой на населението в София през 2016 г. 1307376 това прави по 281.48 евро на калпак. Smile

stefan_iliev38 написа:
П.П.П. В училище получих 6-ца за разказа "Андрешко". Ще трябва да го препрепрочета отново...

Ами пробвай -- може пък и да ти помогне да си отговориш и на едни свързани въпроси, които ти зададе преди време в една друга нишка: "Хайде сега ако можеш/искаш/решиш - обясни аз като не си плащам здравните вноски как ти ме издържаш? Или като не се осигурявам за пенсия - как ти ми плащаш разходите?".
Чет Окт 06, 2016 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6391

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
stefan_iliev38 написа:
П.П.П. В училище получих 6-ца за разказа "Андрешко". Ще трябва да го препрепрочета отново...

Ами пробвай -- може пък и да ти помогне да си отговориш и на едни свързани въпроси, които ти зададе преди време в една друга нишка: "Хайде сега ако можеш/искаш/решиш - обясни аз като не си плащам здравните вноски как ти ме издържаш? Или като не се осигурявам за пенсия - как ти ми плащаш разходите?".


В тази връзка питах Стефане, дали се шегуваш, че плащаш данъци ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 06, 2016 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3300
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
vedrin написа:
...
stefan_iliev38 написа:
П.П.П. В училище получих 6-ца за разказа "Андрешко". Ще трябва да го препрепрочета отново...

Ами пробвай -- може пък и да ти помогне да си отговориш и на едни свързани въпроси, които ти зададе преди време в една друга нишка: "Хайде сега ако можеш/искаш/решиш - обясни аз като не си плащам здравните вноски как ти ме издържаш? Или като не се осигурявам за пенсия - как ти ми плащаш разходите?".


В тази връзка питах Стефане, дали се шегуваш, че плащаш данъци ?

Dido, не разбирам защо питаш такъв абсурден въпрос. Може би търсиш провокация, като се правиш на прост и неразбиращ разликата между данък, такса, здравна вноска... Може пък наистина да не разбираш... Все пак ще отговоря ясно и точно, пък дано ме разбереш и проумееш.

Не се шегувам, че плащам данъци.

Искаш ли доказателство? Или най-после проумя и схвана какво означава думата "данъкоплатец"?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Окт 07, 2016 12:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение това е положението.... Отговорете с цитат
http://www.bnews.bg/article/217794-forbs_borisov_e_dalboko_posredstven_dori_tapoumen_otselyavasht_intrigant
Пет Окт 07, 2016 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5795
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: това е положението.... Отговорете с цитат
tzezko написа:
http://www.bnews.bg/article/217794-forbs_borisov_e_dalboko_posredstven_dori_tapoumen_otselyavasht_intrigant

Заглавието на статията във Forbes, автор на която е родения в Турция Melik Kaylan, все пак е по-различно:

The UN Has A New Leader: The Secret Power Plays Behind The Election

Иначе точните му думи в текста ѝ са: "a deeply underachieving dull-witted schemer-survivor in the wooden tradition of the region". Както се вижда те засягат не само министър-председателя, а и "традициите в региона". Заради последното може да си заслужава да му бъде отговорено по подобаващ начин. Например както е сторено тук, по повод на една друга негова публикация от преди доста години във връзка с арменския геноцид.
Пет Окт 07, 2016 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6391

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
dido написа:
vedrin написа:
...
stefan_iliev38 написа:
П.П.П. В училище получих 6-ца за разказа "Андрешко". Ще трябва да го препрепрочета отново...

Ами пробвай -- може пък и да ти помогне да си отговориш и на едни свързани въпроси, които ти зададе преди време в една друга нишка: "Хайде сега ако можеш/искаш/решиш - обясни аз като не си плащам здравните вноски как ти ме издържаш? Или като не се осигурявам за пенсия - как ти ми плащаш разходите?".


В тази връзка питах Стефане, дали се шегуваш, че плащаш данъци ?

Dido, не разбирам защо питаш такъв абсурден въпрос. Може би търсиш провокация, като се правиш на прост и неразбиращ разликата между данък, такса, здравна вноска... Може пък наистина да не разбираш... Все пак ще отговоря ясно и точно, пък дано ме разбереш и проумееш.

Не се шегувам, че плащам данъци.

Искаш ли доказателство? Или най-после проумя и схвана какво означава думата "данъкоплатец"?



Е Стефане, стъписваш ме просто, за пореден път. Laughing
Сам казваш, че не плащаш пенсионни и здравни вноски, въпреки, че това е твое задължение, уредено със закон. Следващото, което може да се екстраполира е, че не плащаш данъци, което също е твое задължение, уредено със закон. Радвам се, че екстраполацията ми е грешна и все пак, знае ли се ... Very Happy

Така или иначе, държавата връща на гражданите точно толкова, колкото и дават те, това е съвсем очевидно Wink

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пет Окт 07, 2016 9:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 07, 2016 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Така или иначе, държавата връща на гражданите точно толкова, колкото и дават те, това е съвсем очевидно Wink


Връща почти толкова, да Cool
ама сянката на това,
че държавата ти е майка
/мащеха, дойна крава, враг, нощен кошмар etc .../
а не обществен договор
още витае из тези земи Very Happy
п.п. поправих , ама нали съм неграмотен с преп знаци и проч Very Happy
Пет Окт 07, 2016 8:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3300
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
...
Е Стефане, стъписваш ме просто, за пореден път. Laughing
Сам казваш, че не плащаш пенсионни и здравни вноски, въпреки, че това е твое задължение, уредено със закон. Следващото, което може да се екстраполира, е че не плащаш данъци, което също е твое задължение, уредено със закон. Радвам се, че екстраполацията ми е грешна и все пак, знае ли се ... Very Happy

Така или иначе, държавата връща на гражданите точно толкова, колкото и дават те, това е съвсем очевидно Wink

Стъписан съм, dido, за пореден път. Shocked

Ти можеш да екстраполираш, че следващото, което не плащам, е данъци, но това екстраполиране би било напълно погрешно, необосновано и против всякакви научни принципи!

И не разбрах - хем може да се екстраполира, хем екстраполирането е погрешно - играеш на тука има - тука нема...

За тебе може да е СЪВСЕМ ОЧЕВИДНО, че държавата връща на гражданите ТОЧНО ТОЛКОВА, колкото и дават те, ама аз ОТНОВО съм СТЪПИСАН от твоите познания по икономика. Да си чувал случайно за БЮДЖЕТЕН ДЕФИЦИТ? Shocked

Първо ме убеждаваха да си трая и да не критикувам, защото можело да бъде и по-зле положението и да съм доволен и на малкото, което се правело. После ме убеждаваха колко бързо се строяло метрото и че строежа щял да излезе почти безплатен и едва ли не метрото ще е на печалба още преди да е пуснато в експлоатация (вероятно затова първия ден го пускат да вози безплатно). После си играем на екстраполации с незнайно каква цел, незнаейки основни принципи на пазарната икономика. Kent е прав - така гражданско общество няма как да се гради в България.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Окт 07, 2016 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5795
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
После ме убеждаваха колко бързо се строяло метрото

Колко бързо се строи метрото не може да бъде оценено само със съпоставката, която ти се опита да направиш, тъй като сравнението с тунела под Ламашна е иррелвантно по ред причини, към част от които се опитах да ти привлека вниманието.

Иначе аз сериозно се сблъсках (в буквалния смисъл на думата) със строителството на софийското метро през 1984 г., когато трамвай 9, чието тогавашно трасе беше временно изместено с твърде остри завои, така че да заобикаля дълбокия изкоп пред днешния музей "Земята и хората", взе че дерейлира, въпреки че не се движеше с особено висока скорост. Тогава се сдобих с пет шева на лявата длан на връщане от училище и много други пътници също пострадаха зле, но за щастие имаше само ранени. Минаха 32 години оттогава и днес метрото отскоро вече обслужва и нашия квартал. Сравнително рядко го ползвам, но все пак оценявам свършеното и не изпитвам необходимост да докарвам вода от Атлантическия океан, за да обяснявам колко бавно напредва строителството му. Впрочем, не съм те чувал да коментираш въпроса със скоростта на това строителство преди да бъде усложнено по някакъв начин твоето ежедневие във връзка с него. А пък поводи си имал от близо 40 години насам...
Пет Окт 07, 2016 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Държавата и ние Отговорете с цитат
Усещам сблъсъка на две отношения към държавата, които съвсем не са родени от "демокрацията", а са характерни за българина от векове. Първото е присъщото на Андрешко верую "аз на тая държава мамата че ѝ таковам!". Ясно е, че при такова противопоставяне държавата ни такова мамата на нас, слабите, а не обратното. Виж, силните - най-вече мутрите - успяват да ѝ надвият на държавата. Но ние не сме сред тях, нали? Ето една снимка, която направих днес в трамвая:



На снимката разстоянието между двете "концепции" е по-малко от сантиметър! Излишно е да ги тълкувам и да задавам реторични въпроси, ако пътуваме само с дарени билети, кой все пак ще е "спонсорът" и кой ще плаща изцяло возенето. Ще предложа за размисъл само една проста сметка, отнесена не към софийските данъци върху имотите - в София-град приходите и разходите на общината са доста сложни, защото жилищата обикновено са в кооперации и общите сметки не са (ми) много ясни. Да видим обаче как изглежда балансът в една вилна зона край София. Например в Банкя или Панчарево. Средно: къща 120 квадрата върху един декар с 30 метра лице към улицата. Данък "сгради"? Колко: 5 лева? 15 лева? 30 лева? Без таксата смет - тя е отделно! Ако някой плаща повече от 50 лева годишно, нека ме опровергае. Но ще го замоля да ме осведоми, как в тези 50 лева, нека са и 100, ще се вместят всичките ни изисквания към общината, които с право смятаме за нормални: поддържане на уличната настилка и тротоарите, улично осветление, метене, миене, денонощни патрулки, зелени площи с цветни лехички и всички други прелести за нашия комфорт. Честно ще призная, че аз нямам очи срещу левчетата, които давам на общината, да искам всичко това! Ако плащах данък върху вилата си, който би бил например една заплата - 1000 лева, тогава бих се чувствал в правото си да изисквам гореизброените красоти, които наблюдаваме в западните градове. За съжаление не съм правил проучване колко е данъкът върху аналогичен имот в Германия или в Америка и затова сметките ми са чисто умозрителни, по вътрешен усет. С интерес бих научил по-конкретни и точни данни.
Пон Окт 10, 2016 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Най-вероятно си плащаш над 1000 лв. Не си се замислял и не си сметнал. Милиарди лева за общината всяка година.
И какво му е на Андрешко - той е принуден да се справи с безмилостно отношение към него. Помня ли, отдавна не съм чел за него. Аз ако мога да не платя данък, не го плащам. Защото отдавна съм платил и надплатил достатъчно и съм научил, че колкото и да плащаш на неправилно работеща държава, от нея държава няма да стане. Ще се угоят няколко още човеци-свини и това ще е.
Билетчетата обаче си плащам. Защото ме превозват.
Пон Окт 10, 2016 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3060

Мнение Отговорете с цитат
Както се казва в повечето случаи, нещата са сложни, комплексни. Лично аз смятам, че на "държавата", поне докато разходната част на бюЖета се краде на 99%, трябва да се дава възможно най-малко. Сега идва въпросът кой ще плаща масрафа. Например билетчетата - да дадем за пример съседът от югоизток - транспортът в Истанбул е много добър. На спирките се влиза с въртящи автомати като в нашето метро, иначе са оградени. Само, че там Андрешко не прескача, защото после оградата в отоманския дранголник е абсолютно непреодолима, както в буквален смисъл, така и в темпорално отношение. И Андрешко ще не ще, ходи пеш. Друг пример - братски Китай - там буквално няма градинка, в която за да влезеш не заплащаш входна такса. Така от една страна - за тези които не желаят, не се изискват никакви плащания (обратното на това което е у нас и всички мразим), а за желаещите да си платят се осигурява съответна насрещна и еквивалентна престация. Гореописаните случаи обаче, няма как да настъпят, защото, както казва един наш "анализатор", нашите управляващи възприемат властта като плячка и единствения начин да я "усвояват" е да събират въпросните такси и данъци, а насреща да не осигуряват нищо, защото парите се крадат и просто не остават. Това е простата истина. Ако имате проблем с улицата или тротоара, и наистина желаете да си го решите, има начини - познавам хора, които просто си оправиха тротоара, събраха пари и си асфалтираха и улицата пред тях. Не е непосилно - сключва се някакво споразумение с общината(формално, за да не пречи и да глобява), и под формата на дарение например се дават материали и труд, след което нещата се оправят, Общината е доволна, че някой друг и върши работата, затова дава и лесно разрешения за ремонтите, хората и те доволни, защото си оправили пейзажа пред къщи.
Вто Окт 11, 2016 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 567

Мнение въпрос Отговорете с цитат
Трудно ми е да се ориентирам в детайлите и врътките, затова моля сведущите да ми обяснят.
В предстоящите избори + референдум ще има две нови неща:
1. Задължително гласуване
2. Квадратче „Не подкрепям никого“
Какви биха могли да бъдат последствията?
Вто Окт 11, 2016 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3415
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
radi написа:
Най-вероятно си плащаш над 1000 лв. Не си се замислял и не си сметнал. Милиарди лева за общината всяка година.
И какво му е на Андрешко - той е принуден да се справи с безмилостно отношение към него. Помня ли, отдавна не съм чел за него. Аз ако мога да не платя данък, не го плащам. Защото отдавна съм платил и надплатил достатъчно и съм научил, че колкото и да плащаш на неправилно работеща държава, от нея държава няма да стане. Ще се угоят няколко още човеци-свини и това ще е.
Билетчетата обаче си плащам. Защото ме превозват.


Но не се ли сещаш, че това "държава" сме всички ние и доколкото мнозинството в тази държава дава тон, дотолкова и работи държавата, такава посока поема.
Да го разтълкувам ли?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 11, 2016 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 35, 36, 37 ... 54, 55, 56  Следваща
Страница 36 от 56

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov