ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За приятелите, левурдата и анасонлийката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
За приятелите, левурдата и анасонлийката
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
аз знам, че дървета бол, но все пак и пари струват. Затова питам колко ще трябват. И да не направя по-малко от необходимото. Значи поне към 20 ще има за тогава - 10 наляво и 10 на дясно да сочат. Скоро и дизайн ще пусна.
Чет Мар 06, 2014 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
аз знам, че дървета бол, но все пак и пари струват. Затова питам колко ще трябват. И да не направя по-малко от необходимото. Значи поне към 20 ще има за тогава - 10 наляво и 10 на дясно да сочат. Скоро и дизайн ще пусна.

Нали казах 10, мисля че са достатъчно.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Мар 06, 2014 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Да се включа и аз по темата, че докато четох започнах да се съмнявам, дали съм ходил по тези места.

1. През дебелецкото дере има черен път, по който през 2013 имаше много паднала маса. ПЪТЕКАТА се изкачва по източния склон на дерето и после продължава по ребро в североизточна посока.
Ето карта на района с надписи, които сложих за да ориентирам Дидо миналата година:

Проблемният участък е около 3 км. От които в лошо състояние не-повече от 300 м. Още 2012 нямаше проблем по реброто, защото нападалите дървета са само в деретата. Местните ловци обикалят района и са поразчистили, което на места е проблем, защото работната пътека не съвпада с нашата. Именно тези участъци трябва да се оправят. За такъв пример - вижте трака КЕ на Тито откъде е слязал на прохода.... На това място и ние попрактикувахме глиганизъм.

2. Все още продължавам да мисля, че трябва да се маркира в посока Ком - Емине, някак по естествено марките си намират местата.

3. Хубаво е на беседка, огън. палатка..... но в района има удобство наречено х.Върбишки проход. През хижата минава и забравеното вече трасе на КЕ. Хубаво е да проверим в какво състояние е и да споделим тук инфо и трак.
Чет Мар 06, 2014 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Четох, четох, ама и ще препрочитам явно, че доста информация се е събрала.
Засега мога да коментирам следното...
Dimo Kolev написа:
аз знам, че дървета бол, но все пак и пари струват. Затова питам колко ще трябват. И да не направя по-малко от необходимото. Значи поне към 20 ще има за тогава - 10 наляво и 10 на дясно да сочат. Скоро и дизайн ще пусна.

Димо, няма как да знаеш колко табели ще трябват, освен ако не си минал предварително да отбележиш местата, на които трябват. Така че направи колкото ти позволява джоба, пък ако останат ще се сложат другаде. Ако не стигнат - ще се добавят после. За да се оправи поне малко от малко Пътеката в този участък, тази инициатива трябва да стане традиция.
Относно дизайна - има си правилник за маркировката. Знаците за Ком-Емине са тези:

Естествено по-добре е каквито и да било пред никакви, още повече че след втория ден ком-еминееца вече може да се ориентира по всякакви знаци, стига да има червена боя в тях, така му се изостря усета за маркировка Laughing
Дидо миналата година направи страхотен шаблон, който аз приватизирах и използвах после за всички табелки, които слагахме или възстановявахме. Шаблона го пазя и ще го донеса. Ще купя и спрей, че не знам дали е останало нещо в шишето.
Тази жълтата е правена с шаблона на Дидо:


Мисълта ми беше, ако Дидо пази файла за шаблона може да го пусне тук да се използва от който иска.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Чет Мар 06, 2014 7:47 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Мар 06, 2014 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mikesli написа:
Да се включа и аз по темата, че докато четох започнах да се съмнявам, дали съм ходил по тези места.

1. През дебелецкото дере има черен път, по който през 2013 имаше много паднала маса. ПЪТЕКАТА се изкачва по източния склон на дерето и после продължава по ребро в североизточна посока.
Проблемният участък е около 3 км. От които в лошо състояние не-повече от 300 м. Още 2012 нямаше проблем по реброто, защото нападалите дървета са само в деретата. Местните ловци обикалят района и са поразчистили, което на места е проблем, защото работната пътека не съвпада с нашата. Именно тези участъци трябва да се оправят. За такъв пример - вижте трака КЕ на Тито откъде е слязал на прохода.... На това място и ние попрактикувахме глиганизъм.

На това място нищо с нищо не съвпада, защото лятото обраства много, пътека реално няма и ако не се направят марки буквално на всяко дърво все едно нищо няма да сме свършили. Знам някои ще кажат, че ще стане много лесно и ще липсва тръпката, ама мерси за тая тръпка точно там Sad
За мен пътеката трябва да си минава баш по черния път в дерето, но като не може мисля че трябва да се маркира максимално близо и успоредно на него, доколкото позволяват падналите дървета.
Разбира се сега пред компютъра разчитам само на спомените от миналата пролет, а тогава бързахме и не можахме да се ориентираме веднага. Затова предпочитам първо да отида на място, да се огледам и тогава да кажа окончателно мнение откъде да маркираме.
Както казах - на всяко дърво!

mikesli написа:

2. Все още продължавам да мисля, че трябва да се маркира в посока Ком - Емине, някак по естествено марките си намират местата.


По принцип е така, но ако сме повече хора и има кой да минава напред да казва къде да се слагат марките няма значение посоката на маркиране. И без това правилото е да се слагат марки и в двете посоки. Миналата година маркирахме от Арабаконак към Витиня, не мисля че стана идеално зле Wink

mikesli написа:

3. Хубаво е на беседка, огън. палатка..... но в района има удобство наречено х.Върбишки проход. През хижата минава и забравеното вече трасе на КЕ. Хубаво е да проверим в какво състояние е и да споделим тук инфо и трак.

М-да, това хубаво, но тогава трябва да видим как ще го съчетаем с маркирането на дерето. Защото ние ще трябва да отделим време и за път. Ако съм безработна тогава няма да има проблеми, засядам на Ришки проход един-два дни предварително и после се събирам с вас на Върбишки проход Smile
Ако обаче трябва всичко да стане в рамките на два дена ще е по-сложно.
Може би както го мислих първоначално - маркировачите ни стоварват на Ришки проход, маркираме каквото можем и слизаме в Риш, където ни чакат колите и отиваме на Върбишки проход.
Защото от чешмата до където се срещнахме е маркирано уж. Трябва да се маркира от Ришки проход до чешмата, а оттам е най-лесно да се слезе в Риш.
Има повече от месец, ще го измислим в зависимост от свободното време...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Мар 06, 2014 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
за моя шаблон още от тогава си мисля няма ли да става по добре с малко валяче вместо спрей. що се отнася до файла - трябва да се примоля на "Лазар"-а ако го пази да ми го даде.. на тагадък стана работата тогава и не се сетих че може да трябва. ще опитам да отделя един уикенд април месец, преди великденските празници да огледам раьона и да споделя състоянието.. кажете само къде какво да гледам Smile
Чет Мар 06, 2014 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
joy_boy написа:
за моя шаблон още от тогава си мисля няма ли да става по добре с малко валяче вместо спрей.

С четка не става, размазва се. Валячето можеда се окаже добра идея, ще купя и ще пробвам при следващо маркиране...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Мар 07, 2014 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1697
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
С валяче може да е по неудобно щото няма как да го натопиш равномерно в кутията с боя. Трябва да се носи и нещо като тавичка че да се сипва в нея по маничко боя и в нея да се търкаля валяка, за да се напои равномерно с боя.
Пет Мар 07, 2014 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
С валяче може да е по неудобно щото няма как да го натопиш равномерно в кутията с боя. Трябва да се носи и нещо като тавичка че да се сипва в нея по маничко боя и в нея да се търкаля валяка, за да се напои равномерно с боя.

за това си прав. обаче на Марянка табелите /от БТС/ не бяха равни, а имаха някакъв кант, и затова шаблона е по малък да ляга вътре, обаче тогава ако пръскаш със спрей ще омажеш извън шаблона. та му лепихме с тиксо разни картони и найлони от страни.. те пък го надигат и ако не го притискаш, като пръскаш със спрея буквите не стават отсечени щото пръска и под шаблона. абе не е блока и така става, още повече, че със спрея е най лесно, не носиш кутии не се цапаш..
Пет Мар 07, 2014 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
joy_boy написа:
обаче на Марянка табелите /от БТС/ не бяха равни, а имаха някакъв кант, и затова шаблона е по малък да ляга вътре, обаче тогава ако пръскаш със спрей ще омажеш извън шаблона. та му лепихме с тиксо разни картони и найлони от страни.. те пък го надигат и ако не го притискаш, като пръскаш със спрея буквите не стават отсечени щото пръска и под шаблона.

А, че що тъй? Аз не съм слагала нищо отстрани. Вялно че остава разстояние отстрани, непокрито с шаблона, но като пръскаш само върху надписа няма проблеми. Най-много малко червени точици да има, ама нищо не е.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Мар 07, 2014 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
joy_boy написа:
обаче на Марянка табелите /от БТС/ не бяха равни, а имаха някакъв кант, и затова шаблона е по малък да ляга вътре, обаче тогава ако пръскаш със спрей ще омажеш извън шаблона. та му лепихме с тиксо разни картони и найлони от страни.. те пък го надигат и ако не го притискаш, като пръскаш със спрея буквите не стават отсечени щото пръска и под шаблона.

А, че що тъй? Аз не съм слагала нищо отстрани. Вялно че остава разстояние отстрани, непокрито с шаблона, но като пръскаш само върху надписа няма проблеми. Най-много малко червени точици да има, ама нищо не е.

е ти си се специализирала значи - аз съм го ползвал точно 2 пъти, и то 3 часа преди да ти го връча Smile
Пет Мар 07, 2014 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
joy_boy написа:
обаче на Марянка табелите /от БТС/ не бяха равни, а имаха някакъв кант, и затова шаблона е по малък да ляга вътре, обаче тогава ако пръскаш със спрей ще омажеш извън шаблона. та му лепихме с тиксо разни картони и найлони от страни.. те пък го надигат и ако не го притискаш, като пръскаш със спрея буквите не стават отсечени щото пръска и под шаблона.

А, че що тъй? Аз не съм слагала нищо отстрани. Вялно че остава разстояние отстрани, непокрито с шаблона, но като пръскаш само върху надписа няма проблеми. Най-много малко червени точици да има, ама нищо не е.

Когато успея да намеря маркири, никога не съм им гледал "червените точици". Много съм щастлив, когато има червена и бяла боя Laughing, само да има кой да ги "нареди" по дърветата.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пет Мар 07, 2014 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
човека излезе свестен и даде файла с шаблона. не че не го правихме двамата в офиса му за 2 минути, ама можеше да каже, нъцки, ако поръчаш пак тогаз. та да е жив и здрав, ето го и файла http://ubuntuone.com/0zpkVYKqAGeudN2fXXcgZF
на корел е, а аз лично нямам в момента, та незнам дали се отваря ама се надявам да няма проблем
Пет Мар 07, 2014 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1697
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Я да питам по- запознатите с района за маркиране. Имам възможност да поръчам на една фирма да ми направят 50 - 100 или колкото трябват, табели на "коматекс" или на " Дурафон"- това било някакъв материал издръжлив на слънце вятър и вода / абе за мен си е все пластмаса/ та питането ми е : Какъв да бъде надписа на табелите и да направят ли стрелка отдолу под надписа, цвета е ясен. примерно: "Ком - Емине" и отдолу стрелка, или само "КЕ"пак със стрелка или без стрелки указващи посоката.
вСЪЩНОСТ АКО НЯКОЙ ИМ НЕЩО В ПРЕДВИТ МОЖЕ ДА ГО ПУБЛИКУВА ДА ГО ВИДИМ И ДА НАПРАВИМ ТАКИВА ТАБЕЛКИ ФИРМАТА КАЗАХА ЧЕ МОГАТ ДА НАПРАВЯТ КАКВОТО НИ ХАРЕСВА.
Хоп поправям се не съм видял по горе че има дадени табелки /стандарт/
Пон Мар 10, 2014 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
...Хоп поправям се не съм видял по горе че има дадени табелки /стандарт/

Добре, вече знаеш.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Пон Мар 10, 2014 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 22, 23, 24  Следваща
Страница 4 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov