ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
АРМЕЙСКИ стоки за планина. Връзки и дискусии.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
АРМЕЙСКИ стоки за планина. Връзки и дискусии.
Автор Съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
Цитат:
Относно алпийската и военната екипировка се замислям дали да не перефразирам една поговорка: "На война, като на война, но на планина, като на планина". То ест за планината специализираните планинарски обувки ще се окажат най-подходящите, независимо, че ще изискат определен финансов ресурс.


Ми да, зависи и кой колко ходи на планина или на война. Ще ми е интересно да споделите, благодаря.


Това е форум за туризъм , а не за военно обучение, така че се предполага че хората ходят редовно и достатъчно в планината.
Пет Дек 23, 2011 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
аз се бях прекерал с едни на мил-тек произведени уж в германия, за американски пилоти. пълен боклук и се нацепиха след две години /след поддръжка/ чак бомбето изксочи. кубинките са харно нещо, дори и българските /ама ако са качествени ,май само от старите/ за полегато и за гори. За камъни горе абсурд и особено по студ. На един авер щяха да му режат пръстета с такива кубинки, иначе суперски бяха, не като сегашните ерзаци. Завалията после като се качи на корабите чак от Чили си купи буйки / да не се случва на пишман кубинкаджиите/... Пък пак казвам мненията на военни за якета, гащи - примерно некви рип-стопове като за тука ме интересуват живо...
п.п. torah ти да не си станал мъдоратор бе, че да казваш кое да се прекратява...ако е така , а честито Laughing Laughing Laughing
Пет Дек 23, 2011 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
аз се бях прекерал с едни на мил-тек произведени уж в германия, за американски пилоти. пълен боклук и се нацепиха след две години 8след поддръжка/ чак бомбето изксочи. кубинките са харно нещо, дори и българските /ама ако са качествени/ за полегато и за гори, за камъни горе абсурд и особено по студ. на един щяха да му режат пръстета с такима кубинки, иначе суперски бяха, не като сегашните ерзаци. завалията после чак от чили си купи буйки...пак казвам мненията на военни за якета, гащи - примерно некви рип-стопове като за тука ме интересуват живо...
п.п. torah ти да не си станал мъдоратор бе, че да казваш кое да се прекратява...ако е така , а честито Laughing Laughing Laughing


Не съм модератор и не искам да бъда, ако ти се разправя давай на самоход, щото аз нямам желание да го правя, планината е тази която отсява нещата, бъди здрав.
Пет Дек 23, 2011 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
епа не се разправяме,
не може ли тука да си дискутираме - армейски стоки за планина
без всевиждащото ....хм... око
/очко на руски/
да църка
братчед Surprised
бъди здрав и ти Cool
Пет Дек 23, 2011 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Ама сте много хапливи. Оставете човека да си каже мнението за армейските кубинки, нали и темата е армейски стоки за планина.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Дек 24, 2011 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Re: "Кубинки" и прочее армейска екипировка... Отговорете с цитат
Arrow

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...

Последната промяна е направена от Kubineca на Пон Дек 26, 2011 12:42 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Дек 25, 2011 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:
Kent написа:
Цитат:
Относно алпийската и военната екипировка се замислям дали да не перефразирам една поговорка: "На война, като на война, но на планина, като на планина". То ест за планината специализираните планинарски обувки ще се окажат най-подходящите, независимо, че ще изискат определен финансов ресурс.


Ми да, зависи и кой колко ходи на планина или на война. Ще ми е интересно да споделите, благодаря.


Това е форум за туризъм , а не за военно обучение, така че се предполага че хората ходят редовно и достатъчно в планината.


Военните, за твоя жалост, се обучават в планината също. Още повече на ориентиране само с компас и координати през всякакъв терен. И това трябва да го извървят. Те не вървят по маркираните пътеки, за разлика от елитните туристи, за които това е просто аматьорско и безполезно.

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...
Нед Дек 25, 2011 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Отговорете с цитат
torah написа:

Не съм модератор и не искам да бъда, ако ти се разправя давай на самоход, щото аз нямам желание да го правя, планината е тази която отсява нещата, бъди здрав.


То само ти трябваше да си модератор, но не се бой, имаш достоен заместител. Laughing
И си прав, че планината отсява, така че, недай си боже тая зима, да има замръзнали,загинали или загубени (но намерени за щастие) в планината, виж с какво са облечени! Тогава ще разбереш, защо са замръзнали!

Кой ще замръзне: Тоя с шубата или тоя с петслойната мембрана и термобельото за 500лв. ?

Гледай по телевизията и ако ги покажат, ще видиш кой как е облечен. Също гледай и спасителите как са облечени.
Тази зима като закъсат колите по проходите, виж тея от Гражданска защита как са облечени!

Е та това е!
Cool

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...
Нед Дек 25, 2011 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Re: "Кубинки" и прочее армейска екипировка... Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
... Другият минус на обикновените кубинки е, че не държат глезена стабилен, което ги прави рискови за планината особено ако човек ходи сам, което доста хора правят. ............. но не е добро решение за високата планина(хлъзгави камънаци), а пък за високата зимна планина където трябва твърда подметка не може и дума да става.

Това, че не държат глезена стабилен е пълна лъжа! Аз за разлика от повечето от вас, гледам да ходя там където няма пътеки, а силно пресечена местност и камънак и държът крака перфектно! Все пак войската не трябва да окуцява. Но ако с големи кубинки няма как да не ти се изкълчи глезена.
А на кубинките подметката не е ли твърда? Як каучук е, а вашите се огъват за да са "по-комфортни".

Цитат:
Според мен горенаписаното за обувката "кубинка" е абсолютно вярно. Поради естеството на предишната ми работа съм ходил с "кубинки' повече от 20 години и то почти ежедневно. Това е добра масова армейска обувка, но не може да покрие изискванията на по-високата планина, особено през зимата, защото:
1) Материала на подметката има твърде много въглен и /например/ сцеплението с фирнован сняг и гладка скала е доста слабо. Все едно да караш кола с летни гуми по заснежен и заледен път. Опасно е за здравето!

Това е така, но нима вашите обувки не се хлъзгат като ски? Нали за това купувате шипове, коите се слагат под подметката? Май и вашето не е по-добро?

Цитат:
2) Кожата на обувката е тънка. Оттам краката много бързо изстиват и следват други неприятни неща...

А тя мембраната щото е много дебела, нали? Те затова хората са измислили вълнен шушон или бархетни партенки.

Цитат:
3) Мокрят се. Дори и снегът да не е кишав, част от него се стопява при допир с обувката, намокря кожата и оттам се намокря крака, което понижава телесната температура и т.н.

Не се мокрят. Дори снегът да е кишав, част от него се стопява при допир с обувката, намокря кожата и оттам се изтича към земята, което ви пази сухи краката и т.н. Затова се използва качествена вакса и др.

Цитат:
Относно планинарската и военната екипировка се замислям дали да не перефразирам една поговорка: "На война, като на война, но на планина, като на планина". Тоест за планината специализираните планинарски обувки може би ще се окажат най-подходящите, независимо, че ще изискат определен финансов ресурс.

Ще повторя пак, както и друг път съм казвал, но бях най-глупашки изтрит: Армията ходи по всякакъв терен, по всяко време и затова техните обувки трябва да стават малко или много за всичко! А туристът може да ходи когато и до къде си поиска!
Както беше казал един твой колега, няма съвършенна обувка за всичко. Нито кубинкита, нито гортекса ви става на 100% за планина!!!

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...

Последната промяна е направена от Kubineca на Пон Дек 26, 2011 1:11 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Нед Дек 25, 2011 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Re: "Кубинки" и прочее армейска екипировка... Отговорете с цитат
Arrow

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...

Последната промяна е направена от Kubineca на Пон Дек 26, 2011 12:43 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Дек 25, 2011 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Re: "Кубинки" и прочее армейска екипировка... Отговорете с цитат
Arrow

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...

Последната промяна е направена от Kubineca на Пон Дек 26, 2011 12:43 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Дек 25, 2011 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kubineca



Регистриран на: 03 Ное 2011
Мнения: 165
Местожителство: Народна Република България

Мнение Отговорете с цитат
Arrow

_________________
Екипировкaта не прави туриста, само помага...

Последната промяна е направена от Kubineca на Пон Дек 26, 2011 12:46 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Нед Дек 25, 2011 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Четох, избирах и на края съм пак с кубинки. Изчетох всичко написано по темата до моето решение. Кое добро, кое не. Никой не ме убеди на 51%. Реших: Бях добре със старите кубинки, и сега пак си купих такива. Спорете, но ме убедете, въпреки че е късно, може и да купя маркови обувки.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Дек 25, 2011 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Myrzel



Регистриран на: 06 Сеп 2007
Мнения: 26
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Има държави които могат да оборудват армията си с качествена екипировка, която не бих отказал за планината:

http://www.polartec.com/apex-awards/garm-nfm.aspx


http://www.nfm.no/Insulation-garment/GARM-All-weather-jacket.html
Пон Дек 26, 2011 1:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Hobo



Регистриран на: 01 Ное 2011
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
Да запитам. В коя армия имат честта да носят точно тези найлонки?

_________________
www.bushcraftbg.com
Пон Дек 26, 2011 1:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov