ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Автор Съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Re: GPS модул на Xiaomi Poco F3 Отговорете с цитат
[quote="dido"]
Любомир Илиев написа:

Ти се шегуваш Very Happy
Като се намали силата на сигнала, какво се случва според тебе?

Не се шегувам.
Като се намали мощността на един предавател, ще има спестена енергия, която може да послужи за увеличаване на мощността на друг предавател в корпуса на един и същи сателит. Глобалната позиционираща система GPS е собственост на американското правителство и нейното основно предназначение е да обслужва военните и по между другото да е в помощ на цивилните. Американското правителство си запазва правото в дадени ситуации да спира сигнала за цивилните. Същото важи за руския ГЛОНАСС, който е малко по-нов от американския.
Като се произведе даден смартфон, неговият производител плаща такса на американците, руснаците, китайците и други (европейската с-ма Галилео, японските спътници и т.н.). В договора има клаузи за спиране/ограничаване на сигнала при дадени обстоятелства.
Сря Апр 20, 2022 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6393

Мнение Отговорете с цитат
Чудно, нека пестят.
А как връзваш пестенето с проблемите с точността на колегите със смартфони?

Tаксата, за която разказваш, е интересна хипотеза. От какви източници си почерпил тази информация?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 20, 2022 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3310
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Въпрос:

Сигналът, който приемат джипиесите в телефоните и който приемат джипиесите в туристическите гармин устройства, е един и същ, нали?

Ако джипесите в телефоните имат проблем с точността поради по-слаб и ограничен сигнал, не би ли трябвало подобни проблеми да имат и гарминските туристически джипиеси?

Имам 2 трака от джипиес Garmin GPSMAP 64s от две ходения до връх Бобошевски Руен – от 21.03.2022 г. и от 16.04.2022 г.
Не виждам големи разлики в точността на двата трака, дори ми се струва, че тракът от 16.04.2022 г. е по-точен от този на 21.03.2022 г.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Апр 21, 2022 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaspar_kz



Регистриран на: 22 Окт 2016
Мнения: 22

Мнение Re: GPS модул на Xiaomi Poco F3 Отговорете с цитат
packo packov написа:


Какво стана колега? Има ли развитие. От средата на миналата седмица и моя Орукс сдаде багажа. До преди това по едни и същи трасета за тичане, колело или разходка записваше траковете с еднаква точност, сега ме мята с десетки метри извън пътеката. Не приемам, че е от терена, много пъти съм ходил там и е било ок. Днес скандалното е, че като си гледам статистиката ми дава макс скорост 41.3км/ч, а аз все пак подтичвах ПЕША. Набрана височина 660м... по шътеката на В100 от Рударци до малко след Мърчаево и обратно няма как... Загубена 2035м Smile Максимална височина 994м.н.в. (почти съм склонен да е около тази) но минимална -353 няма как Smile
Настроено е приложението да не пести батерия, ГПС е постоянно включен. Не съм пипал нищо по настройките последните две седмици, първата беше супер, втората щета.
Да не са заглушили путинистите някой сателит ей!


М не нищо не е станало, все още си ме засича неточно но пак поне е в някакви граници на поносимото и се примирих, че е нещо от GPS-a на телефона или пък от приложението нещо и се надявам да се оправи от самосебеси Smile
Чет Апр 21, 2022 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1222
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Както е модерно напоследък - чакаме ъпдейта... докъде се докарахме.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Апр 21, 2022 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6393

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Въпрос:

Сигналът, който приемат джипиесите в телефоните и който приемат джипиесите в туристическите гармин устройства, е един и същ, нали?

Ако джипесите в телефоните имат проблем с точността поради по-слаб и ограничен сигнал, не би ли трябвало подобни проблеми да имат и гарминските туристически джипиеси?

Имам 2 трака от джипиес Garmin GPSMAP 64s от две ходения до връх Бобошевски Руен – от 21.03.2022 г. и от 16.04.2022 г.
Не виждам големи разлики в точността на двата трака, дори ми се струва, че тракът от 16.04.2022 г. е по-точен от този на 21.03.2022 г.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Така е. Моят туристически GPS проблем няма.
Снощи го пуснах докато се разхождах - беше уловил 9 GPS сателита и 3 GLONASS. Ясно е, че само с глонаса няма как да закове позиция, щото бройката е малка. Точността беше чудесна на открито пространство, с "високи барове" на почти всички сателити.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 21, 2022 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Щом има и барове... Razz
Чет Апр 21, 2022 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5800
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Добре известно е, че руснаците заглушават или дори излъчват фалшиви GPS сигнали от доста години, например във връзка с войните в Сирия и Украйна, както и при пребиваванията на Путин около Сочи. Тези пакости не би трябвало да имат осезаемо влияние в България.

Повишената слънчева активност, обаче, вероятно би могла в определени дни да се отразява непряко, заради свързаните с нея промени в състоянието на земната йоносфера. През настоящият 25-ти слънчев цикъл до този момент (15 април 2022 г.) се наблюдават средно 24% повече слънчеви петна спрямо същия период от предходния цикъл (до 15 април 2011 г.).

Силата на сигнала едва ли би се променила съществено, но при невзети предвид промени в йоносферата би могло да бъде намалена точността на изчисляваното местонахождение. Не знам дали всички смартфони получават и използват WAAS/EGNOS корекции от геостационарни спътници както това е възможно в по-специализирани уреди. Освен това тези сигнали често са недостъпни в по-пресечени местности или градски каньони, а и приемането и обработването им е свързано с допълнителен разход на енергия...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Апр 21, 2022 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5800
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Another solar temper tantrum sends a strong X-class flare toward Earth

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Апр 21, 2022 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1222
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Майко мила. Тая заран, въпреки ръмежа, реших да потичам малко преди работа от вкъщи по Витоша 100, по 5 км на посока.
Всичко точно, пуснах Орукса, изчаках го даже малко и тръгнах нагоре до В100. Първите 6-700 м перфектна точност, и от там като се почна, 200 м отклонение встрани. И на отиване към Мърчаево, че и на връщане. Нарочно маршрута беше абсолютно еднакъв в двете посоки, а следата е нещо като кръг, ама финала не е пред нас където го изключих, а на 2 км по-рано.
Байдън или Путин??? Evil or Very Mad
Кого да псувам?
Жалко че не мога да пратя скрийншот каква смехория е от последните тракове от последните две седмици.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Апр 22, 2022 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3310
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ами не изпращай скрийншотове, изпрати направо траковете.

Според мен проблемът е бил, че си тичал и си шашнал машинката! Smile

Имал съм подобен проблем, като съм се движил бързо с лека кола – джипиесът изпитва затруднения да хване сателити.

Пробвай да запишеш трак в открита равна местност (не в гора и дерета), където има добър изглед към сателити.
Ако там ти записва трак без големи отклонения, значи проблемът не е в силата на сигнала от сателитите и трябва да се търси другаде.

Друго, което можеш да пробваш, е при поява на големи отклонения да рестартираш телефона и да видиш дали ще се подобри положението.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Апр 22, 2022 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1222
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Не е от това че съм тичал,и друг път съм го правил,няма проблем. Даже с колелото съм по бърз и е точно по принцип. Дори орукса според скоростта сам казва дали съм бил пеша или с колело или с кола. Случвало се е след ходене да се кача в колата и да съм забравил да го изключа,чертае си много точно върху пътя. Рестарт не съм пробвал май, другото е за което се сещам да преинсталирам пруска.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Апр 22, 2022 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Всеки спътник от GPS/ГЛОНАСС през деня зарежда акумулаторни батерии, за да може да работи през нощта. Акумулаторните батерии са на различна възраст, като най-старите са над 30 години. Различните спътници имат различна консумация на енергия. В момента спътниците над Украйна имат най-висока консумация на енергия.
На теория трябва да приемаме сигнал от поне три спътника от една и съща позиционираща система, за да имаме позициониране. На практика трябва да приемаме сигнал от поне 4 спътника.
В градски условия пречка са високите сгради, а на излет пречка са клоните на дърветата. Ако на открито приемаме сигнал от 8 спътника, в градски условия между високите сгради ще приемаме сигнал от 3-4 спътника. Ако само на един от тези 3-4 спътника по технически (стратегически) причини е намален сигнала за цивилни, ще приемаме сигнал само от три спътника. При движение между високите сгради от време на време може да се губи сигналът от третия спътник, а от наличните два спътника не може да се определи местоположение.
Garmin-ските уреди са монтирани на всяка НАТОвска военна техника. Имам подозрения, че гарминските туристически GPS-и ползват допълнителни сигнали, предназначени за военните и затова в гората дават много точно местоположение. Последното десетилетие няма тайни за конструиране на GPS-приемник за цивилни нужди. Гармин имат леко превъзходство.
При военни действия всяка от воюващата страна ще се старае да влоши позиционирането на другата воюваща страна, за да няма точни попадения при поразяване на цели. Затова вражеските страни си правят мизерии с манипулиране на сигналите от позиционираците спътници.
Във всеки смартфон имаме различен брой антени, които при добрите телефони са 6-7. Тези антени са чувствителни на сътресения и се пукат. Всъщност антената представлява пътечка върху платката или метализирано покритие от вътрешната страна на корпуса. Цените на смартфоните са от 200 лв до 1500 лв. Следователно ще имаме антени с много различно качество. При спукана антена се влошава приемането на сигналите от спътниците, т.е. ще приемаме само най-силните сигнали.
От опит съм установил, че най-точната локация е при ползване на Гугъл карти, докато при ползване на приложенията не се забелязва същата точност при определяне на местоположението. Причината е в Андроида, т.е. причината е в разработчиците на Андроид.
Съб Апр 23, 2022 12:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6393

Мнение Отговорете с цитат
Бягаш леко по тъчлинията, със значително по-малко неточности тоя път Very Happy
Пак да питам, ако приемника "чува слабо" GPS сигнала, това значи ли по-голяма грешка при определяне на позицията?

Въпросът ми по-горе включва хипотезата за повредена антена на приемника, да отбележа...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 23, 2022 12:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
Ако само на един от тези 3-4 спътника по технически (стратегически) причини е намален сигнала за цивилни, ще приемаме сигнал само от три спътника. При движение между високите сгради от време на време може да се губи сигналът от третия спътник, а от наличните два спътника не може да се определи местоположение.

Съб Апр 23, 2022 12:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Следваща
Страница 20 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov