ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Алпийския траверс и нехуманното отношение в хижа Левски
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Алпийския траверс и нехуманното отношение в хижа Левски
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Ами затова - лятно време палатката на гръб и чиста работа Wink
Това лято веднъж спах в хижа, миналото два-три пъти, като единият беше аварийно...
Вто Авг 21, 2012 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
cholla



Регистриран на: 18 Юни 2010
Мнения: 93
Местожителство: планета Земя

Мнение Отговорете с цитат
мда горчивите истини за жалост. Огромно уважение към стопаните на х.Узана, хижарката там също е известна с доброто си отношение към посетителите, но за съжаление не са много подобните места.
И аз имам доооста впечатления/опит/ и то не от близките 2-3 години, а далеч преди това(то кой ли няма вече?!). На последното ми скитане в Балкана се натъкнах само на 1 истински хижарин(х.Мургана), всички останали с които ме среща съдбата бяха на заплата.
С напредването на годинките, освен дърветата падат и Хижарите. Турист с голяма раница е нежелан субект, едно спане и чифт мръсни чаршафи... в най-добрият случай чорбичка с чай/кафе.
Забравиха, че в планината врата на хижа не се заключва и подслон на никому не се отказва!


Палатката е решение, но и там си трън в петата...

_________________
www.senseofbulgaria.org
Вто Авг 21, 2012 4:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Ами затова - лятно време палатката на гръб и чиста работа Wink
Това лято веднъж спах в хижа, миналото два-три пъти, като единият беше аварийно...


Това е и нашето решение! Това лято още не сме спали в хижа.
Предното ... х.Демяница - мръсно, прашно - сутринта като видиш 40 човека наредени да чакат пред тоалетната... и... хващаш клека Smile от там х.Беговица /Каменица/ - мнооого по-добре - баня, топла вода, хубави легла, чисти чаршафи.
После Козя стена, Добрила и Тъжа една след други. Лошо не мога да кажа освен, че в Козята стена в столовата се развилняха с чалга танци, което на нас лично не ни попречи, защото до нашата стая не се чуваше. В Добрила трябваше да усмирявам пияни пубери в спалното, ама то там не е точно хижа, а високопланинска кръчма. В Тъжа знаете как е - сърдечно отношение, посрещане и изпращане лично с всеки.
Това ни е миналогодишното лятно ходене в хижи. Сега сме си взели пухени чували и максимално ще разтегнем лятото Wink

А в споменатата Левски, отношението винаги е било хладно и нехижарско /през гише говорят с теб/, освен когато в един период имаше мъж и жена хижари - те бяха контактни и сърдечни, но тогава пък беше станало доста занемарено и мръсно.
Общо взето туристите не са еднакви - на някой целта им е дадена хижа и смятат, че там е място за купони, а за други хижата е само средство - място за пренощуване, по пътя към основната им цел - преход или връх. От там нататък интереса клати феса. Познайте за "хижарите" кой е по-ценен? А на тях кой го позволява ли? - ами всички по хранителната верига -, председатели, управителни съвети, контролни съвети.... Много хора има наредени на паничката, а тя се пълни само от джоба на туристите.
Вто Авг 21, 2012 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Добре сте походили по билото! Жалко, че след красотите и удоволствието от прехода "хижарите" са помрачили настроението ви. За съжаление не виждам как ще се подобрят нещата. Просто който ще нощува е добре да си направи сметката и да преспи на заслон Ботев или на хижите Тъжа, Мазалат, Узана. За там огромното множинство от мненията са положителни, ако не се лъжа.
Вто Авг 21, 2012 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Добре сте походили по билото! Жалко, че след красотите и удоволствието от прехода "хижарите" са помрачили настроението ви. За съжаление не виждам как ще се подобрят нещата. Просто който ще нощува е добре да си направи сметката и да преспи на заслон Ботев или на хижите Тъжа, Мазалат, Узана. За там огромното множинство от мненията са положителни, ако не се лъжа.


Да!!!Никога не мога да ги сравнявам тези хижи с навалицата на х.7те езера, х.Вихрен, х.Мальовица и т.н. Приятни ми са всички, които изброихте.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Авг 21, 2012 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Миналата седмица на х.Бенковски не беше хич лошо, леглата са удобни, а и след цял ден ходене имаше "ох баня, ох кеф". Почти нямаше хора, макар лесния достъп по пътя.
На х.Ехо нещата не са толкова приятни...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 21, 2012 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Нека да кажа и аз нещо по въпроса.За х.Левски винаги е имало и добри и лоши отзиви,докато за Х.Ехо лоши коментари много рядко съм чувал.Няколко пъти съм ходи до Х.Ехо и съм попадал на две млади хижарки които жинаги са били приветливи и любезни.За съжаление този път ситуацията беше различна.Четвъртък (16.8.2012)с група приятели от Русе спахме на палатка до Х.Ехо младите хижари отсъстваха ги заместваше едно не особено дружелюбно бабе,първата изненада беше,че ни взема по 3лв. на човек за палатката.Нямаше как примирихме се макар ,че такава цена никаде не съм срещал.Изненадите не свършиха до тук след като си поръчах ме по една супа ни беше заявено,че трябва да си измием посудата .Аз разбира се направих забележка,че щом си плащаме а не ползваме посудата за наша храна това не е редно.Тогава бабето ми отговори ядосано ,че не е длъжна да слугува на всички.Та питам аз хижаря на една хижа само пазач ли е или домакин,готвач, чистач и най-важното в услуга на туристите.Може и да не отговаряте въпроса той по скоро е риторичен,и отразява най-вече разочарованието ми от отношението към туристите гости на тази така обичана от много
хижа.
Вто Авг 21, 2012 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Живота



Регистриран на: 06 Окт 2011
Мнения: 275

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Нека да кажа и аз нещо по въпроса.За х.Левски винаги е имало и добри и лоши отзиви,докато за Х.Ехо лоши коментари много рядко съм чувал.Няколко пъти съм ходи до Х.Ехо и съм попадал на две млади хижарки които жинаги са били приветливи и любезни.За съжаление този път ситуацията беше различна.Четвъртък (16.8.2012)с група приятели от Русе спахме на палатка до Х.Ехо младите хижари отсъстваха ги заместваше едно не особено дружелюбно бабе,първата изненада беше,че ни взема по 3лв. на човек за палатката.Нямаше как примирихме се макар ,че такава цена никаде не съм срещал.Изненадите не свършиха до тук след като си поръчах ме по една супа ни беше заявено,че трябва да си измием посудата .Аз разбира се направих забележка,че щом си плащаме а не ползваме посудата за наша храна това не е редно.Тогава бабето ми отговори ядосано ,че не е длъжна да слугува на всички.Та питам аз хижаря на една хижа само пазач ли е или домакин,готвач, чистач и най-важното в услуга на туристите.Може и да не отговаряте въпроса той по скоро е риторичен,и отразява най-вече разочарованието ми от отношението към туристите гости на тази така обичана от много
хижа.


Много ми е интересно как точно определиха 3лв на човек да спи във собствената си палатка до хижата,3лв ама така готино ще ми се отърка в шамарите че повече няма и да помисли за тях.
Вто Авг 21, 2012 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
В спането с палатки на доста места съм чувал, че е 2-3 лв на човек. Трябва да видим дали е регламентирано с някаква наредба, правилник или друг поднормативен акт. Има логика да е на човек, понеже се предполага, че ще ползваш общите помещения на хижата, като столова, тоалетна, баня и др. Понеже няма как някой да следи дали ги ползваш или не, затова всеки си плаща. Аз лично съм това да е така. В хижите трябва да влизат пари. По-големият проблем е след като влязат, защо не се заделят навсякъде за ремонти и обзавеждане.

А тая глупост с миенето на съдовете направо не знам да се смея ли какво? Very Happy
Ако ти си я готвил в туристическата кухня го разбирам, но след като си платил ?!?!
Не е зле да се види в категоризацията на хижите, те са в еделвайси, какво точно е описано, че трябва да предлагат.
На сайта на министерството трябва да има тази информация иначе аз имам списък с всички заведения за хранене и настаняване в БГ, с колко звезди са. Ще взема да я кача хижите някъде из форума.
Трябваше да и кажеш, че си забравил да си вземеш, ръкавиците, верото и гъбичката, да ти я задели и догодина като минеш ще си я измиеш Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Авг 22, 2012 8:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Миналата седмица на х.Бенковски не беше хич лошо, леглата са удобни, а и след цял ден ходене имаше "ох баня, ох кеф". Почти нямаше хора, макар лесния достъп по пътя.
На х.Ехо нещата не са толкова приятни...


Мислещ, това е приятна изненада с Бенковски. Дали ще намера време да мина от там септември!?! Прави ми се малко есен из Балкана Very Happy
Сря Авг 22, 2012 8:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Абе к'ва категоризация, к'ви 5 лв!!! Някой да е виждал касов апарат в тия високопланински кръчми?
Ужасия е по хижите и няма надежда да се оправи при този им статут. По-рано казах : много хора има закачени на хранилката. Явно и парите не са за пренебрегване, щом някой дружества се съдят с години кой е легитимен и кой не...
Как ще си миеш чинията - не мога да си представя?!!! Ами после тя на мен в същата чиния ли ще ми сипе? Дето ти си я мил?! Ами ако случайно си носител на хепатит А да кажем.... То не че тя има медицинско за работа в кухня вероятно....
Да де ама след миналогодишния репортаж на БТВ за Грънчар нещо да е станало? Станало е де - боядисали са фасадата. Ама отчайващите клозети /извинявайте но това нещо е несъвместимо с думата тоалетна/ са си все същите... Аз ако вземах по 4 лв. за 100 гр. ракия и по 5 лв. за салата, както там /има достъп с всякаква кола/ щях с лични средства да измажа кенефите, без да чакам на дружеството.
А таксите за палатки... Средно в Рила е 3 лв. на палатка и има някаква логика - ползваш им санитарните възли, оставяш им боклук в кошчетата... евентуално топлина в столовата... Но когато миналата година на Рибни езера казаха "по 3 лв. на палатка + по 3 лв. на човек" просто подминахме и се настанихме до реката по-надолу...
Сря Авг 22, 2012 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Нека да кажа и аз нещо по въпроса.За х.Левски винаги е имало и добри и лоши отзиви,докато за Х.Ехо лоши коментари много рядко съм чувал.Няколко пъти съм ходи до Х.Ехо и съм попадал на две млади хижарки които жинаги са били приветливи и любезни.За съжаление този път ситуацията беше различна.Четвъртък (16.8.2012)с група приятели от Русе спахме на палатка до Х.Ехо младите хижари отсъстваха ги заместваше едно не особено дружелюбно бабе,първата изненада беше,че ни взема по 3лв. на човек за палатката.Нямаше как примирихме се макар ,че такава цена никаде не съм срещал.Изненадите не свършиха до тук след като си поръчах ме по една супа ни беше заявено,че трябва да си измием посудата .Аз разбира се направих забележка,че щом си плащаме а не ползваме посудата за наша храна това не е редно.Тогава бабето ми отговори ядосано ,че не е длъжна да слугува на всички.Та питам аз хижаря на една хижа само пазач ли е или домакин,готвач, чистач и най-важното в услуга на туристите.Може и да не отговаряте въпроса той по скоро е риторичен,и отразява най-вече разочарованието ми от отношението към туристите гости на тази така обичана от много
хижа.


Миналата година беше 2,50 на човек... нормално, все пак наистина ползваш хижата. На други места също искат пари за спане на палатка.
Хижарят е всичко което изброи, но НЕ Е слуга. Винаги съм си миела съдовете в хижа, освен когато хижарите изрично не ни помолят да не го правим /защото те ще си стоплят вода, примерно/. Отивайки там не отиваш в хотел с all inclusive, да си изплакнеш паницата е помощ за човека, който се е погрижил да имаш що-годе прилични /знаем как е в повечето наши хижи/ условия за нощуване и който е домакин, готвач, пазач, чистач... Още повече ако е била сама възрастна жена, без помощници в кухнята.
Не отричам, че има и пълни диваци сред хижарите, но наглостта на хора, отиващи в хижа и очакващи да им се сервира и слугува винаги ме е отблъсквала!
Сря Авг 22, 2012 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Gamina, ние също сме били гости там и друг път, не говорим с лошо за Ехо, в никакъв случай, още по малко че сме русенци и имаме пристрастия, просто въпросната бабичка явно замества хижарите, които бяха някъде (в отпуск). Та въпросното бабе реши да прави лев на принципа колкото толкова, а когато сме ползвали наши неща като посуда винаги сме си ги миели, нормално е, задължително дори, отделно се случва често да оставим по някой сапун или паста... Поздрави на всички, разводнихме темата, дано е за добро.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Авг 22, 2012 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Gamina, извинявай, но имам предвид посудата в тези, наречени от мен, "високопланински кръчми". Там се наема специален персонал - "помощници" за активния сезон.... Тогава цената на супата какво включва? Миенето на посудата според мен задължително.
Когато си в нормална хижа е ясно, че си просто длъжен да почистваш след себе си, особено в туристическата столова /ако има такава/. Къде ще си измиеш посудата в Добрила например? В умивалнята или в банята?

Вярно разводнихме яко темата. Няма ли модератор да я премести където и е мястото?

Извинете ме за многословието, но съм им набрал много през последните години... Точно на тези, които развалиха понятието "хижа" и "турист". Тези, които елементарно не поддържат чистота и ред, а са раззинали гърла да налапат колкото може повече. А също така и тези, които се мъкнат да си показват простащината с денонощни купони. Не харесвам и тия дето се мъкнат с невероятните си претенции, защо е модерно да се ходи на планина и трябва да качат някоя планинска снимка във фейса....
Абе.... палатката на гръб и при нарушителите на закона Smile щото всичките сме такива в края на краищата Sad
Иначе тук колкото и да пишем - полза няма. Такъв е цивилизационния избор на нацията. Болшинството определя правилата и се грижи или не за тяхното спазване.
От друга страна - каква прелест! Можеш да си ходиш навсякъде и да си бивакуваш навсякъде, в паркове и резервати, и съвсем спокойно и безнаказано Smile
Сря Авг 22, 2012 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3423
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Пишете тук, не мисля, че за всяка хижа трябва да пускаме отделна тема. Станало е дума, ще си кажем какво-що.

Николай, здравей! И ние с Пламен се подразнихме от същото(миенето на съдове и лъжици), но като чухме какво ти каза лелето(да не я бабобосвам) и се върнахме от стълбите. Дори бях навит да си измия купата, но тя вече я беше прибрала. Както и да е, обаче прави лошо впечатление. Човек си прави изводи. За това ще се връщам на х.Бенковски, Тъжа, Русалка, Равнец, дори Амбарица(при Дончо Very Happy )...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 22, 2012 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 2 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov