ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 52, 53, 54  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком Емине
Автор Съобщение
Balkana



Регистриран на: 07 Юни 2010
Мнения: 24

Мнение Hodene i biagane po makite Отговорете с цитат
Do maratonetc
Znaete li s tezi spomeni za koito pisha siakash izvarviah marshruta oshte vednaj sled blizo 20g.
Pravste za greshkata v datite ,no tia e v nachaloto tragvaneto beshe na 17/06 a ne kakto sam napisal 18/06.
Otkrih oshte nesto interesno rekorda na Dimo Stankeev ot 7dni i 12h. beshe podobren s tseli 24h iaz do skoro znaeh che e 6dni i 11h i 55min.(bez razbirase nikakva ranitsa) grupa ot okolo 6-7 e podkrepela prez tsiloto trase cheterima begachi na dalki rastoiania(edinia ot koito e bil germanets) i dokolkoto znam finishirat samo dvama kato germanetsa se kontuzva dosta tejko v raiona na Rijkia prohod.No istinsko ychydvane predizvika v men kato razbrah za noviat postaven rekord-5dni i 17h!!!!!!! Zvychi pochti nevasmojno.Poviarvaite mi az poznavam mnogo dobre traseto ot
vr.Kom do Kotel i malko sled nego na 100 % i sled Kotel nikoga ne sam uspival da"hvana" tochno biloto ne kazvam markirovkata zashtoto po tova vreme pochti lipsvashe takava a kadeto ia imashe beshe po skoro obarkvashta.Znaeiki tejesta na marshruta imam v predvid na zapad ot Kotel moite nai smeli predpolojenia za skorosno preminavane biaha na granitsata 6dni i12 -15h.No tezi 5dni i17h za men nemogat da se poberat v saznanieto mi...Tuk moje da prochetete poveche za tozi rekord:
http://bg.zonebulgaria.com/planini/stara_planina/kom_emine/
Svaliam im shapka na tezi Maratontsi
A eto i prodaljenieto na nasheto skorostno pohodche.Viarnoe che po nikoga biagahme i to do pripadak zada navaksame predi tova biaganeto v grechnata posoka(imam v predvit gastata magla v raiona na" Planinski Izvorii" i posle v raiona na Beklemeto) Da biagash v magla e vse edno da bigash sas zatvoreni ochi
4den Tragvane ot zas."Orlovo gnezdo"5-6h sutrinta edin ot nai kochmarnite dni na pohoda ot h."Mazalat" do "Uzana"nie ne hodihme nie ne biagahme nie "pluvahme"dajdat ne beshe kato iz vedro a beshe kato iz basein(tuk izvinete me pak shte spra ,Sledva:

_________________
Поклон на теб, природо, създанье необятно

на твоя свод лазурен, на твойто слънце златно,

на твойта вечна младост и вечна красота,

на всичко, що е в тебе божествено и тайно,

невидимо, кат бога, велико и безкрайно

и равно с вечността;
Отечество любезно, как хубаво си ти!
Пет Юни 11, 2010 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ПРЕВОД на горния постинг

Ходене и бягане по мъките

До maratonetc

Знаете ли с тези спомени за които пиша сякаш извървях маршрута още веднъж след близо 20 г.
Прави сте за грешката в датите, но тя е в началото тръгването беше на 17/06 а не както сам написал 18/06.
Открих още нещо интересно рекорда на Димо Станкеев от 7 дни и 12 ч беше подобрен с цели 24 ч. Аз до скоро знаех че е 6 дни, 11 ч и 55 мин (без разбира се никаква раница) група от около 6-7 е подкрепяла през цялото трасе четирима бегачи на малки растояния (единия от които е бил германец) и доколкото знам финишират само двама като германеца се контузва доста тежко в района на Рижкия проход. Но истинско учудване предизвика в мен като разбрах за новият поставен рекорд - 5 дни и 17 ч!!!!!!! Звучи почти невъзможно. Повярвайте ми аз познавам много добре трасето от вр. Ком до Котел и малко след него на 100 % и след Котел никога не съм успивал да "хвана" точно билото не казвам маркировката защото по това време почти липсваше такава, а където я имаше беше по скоро объркваща. Знаейки тежестта на маршрута имам в предвид на запад от Котел моите най смели предположения за скоростно преминаване бяха на границата 6 дни, 12 -15 ч. Но тези 5 дни i 17 ч за мен не могат да се поберат в съзнанието ми...
Тук може да прочетете повече за този рекорд:
http://bg.zonebulgaria.com/planini/stara_planina/kom_emine/

Свалям им шапка на тези Маратонци
А ето и продължението на нашето скоростно походче. Вярно е, че понякога бягахме и то до припадък, за да наваксаме преди това бягането в грешната посока (имам предвид гъстата мъгла в района на "Планински Извори" и после в района на Беклемето). Да бягаш в мъгла е все едно да бягаш със затворени очи.
4 ден. Тръгване от зас. "Орлово гнездо" 5-6 ч. сутринта един от най кошмарните дни на похода от х. "Мазалат" до "Узана" ние не ходихме ние не бягахме ние "плувахме" дъждът не беше като из ведро а беше като из басейн. Тук извинете ме пак ще спра. Следва:

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юни 11, 2010 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен съм че този рекорд от 5 дни и 17 часа изглежда невероятен. То и няма кой-знае какви подробности и информация в линка за рекорда.

Това което аз съм чел в интернет също ми звучи малко невероятно и, смея ли да кажа, несериозно:
http://www.prostory.hit.bg/razkazvame.html
Цитат от горния линк:
"Незабравима страница в дейността на Дружеството остави туриста Димо Атанасов Станкев, който измина разстоянието от 715 км. по билото на Стара планина за седем денонощия. Това събитие започна в 20:00 на 2 август 1994 г. и завърши на 8 август в 19:30 часа на нос Емине. Спонсори на проявата бяха в-к "Българска армия", Първа частна банка и "Тони рейсинг". В първите дни Димо преминава по 130 - 150 км., почива по 4-5 часа в денонощие и получава криза до хижа Ехо, където му помага хижаря Николай с билков чай, мед и сокове от боровинки и малини."

Първо, от 2 август до 8 август не са 7 дни а са 5 дни и 23 часа.
Второ, струва ми се невъзможно да минеш 150км на "ден" при такъв терен, 6 дена подред, и да ти останат 4-5 часа на денонощие за почивка. За пример мога да ви дам най-добрия маратонец в света в момента, който миналата седмица траверсира скоростно Пиринеите за малко повече от 8 дена (предишния рекорд е бил 12 дена) като е изминавал по "само" 90-100 км на денонощие - тотално 850км и 42,000м изкачване за <9 дена:
http://trailrunningsoul.com/trs/2010/05/30/kilian-jornet-across-the-pyrenees/
Трето, за 720км (които като гледам по картата за по-малко – около 550-600, което може да обясни 7 дневен рекорд, но 5 дневен – не знам... но това е друга тема) се изразходват 50,000+ калории – това са около 20кг мед (по 4кг на ден), това за меда и боровинки по-горе ми се струва малко несериозно, макар че знам ли, всичко е възможно...

Но да не Ви откланям от вашият разказ, очаквам продължението с интерес!
Пет Юни 11, 2010 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам че грешката е в датите, защото Димо Станкев с прозвището Димо Тюлена е разказвал пред част от нашата група за този първи рекорд който е направил докато е бил във военното училище. разбира се не е бил сам били са двама и по време на тази Еховска криза Димо изостанал, после наваксал. Спял е където свари в купи сено и екшън. Между другото той с удоволствие разказва за това си приключение.
Да се сравняват две планини просто щото са планини мисля е некоректно, ако някой в сайта е правил Коме - Емине и Пиринейския траверс нека да каже?
Колко е от Ком до Емине ... по карта едва ли може да се определи точно, километраж на колело е показал 650 (между другото дали по Пиренеите може да се мине с колело?). Ако някой го е минал с ДжиПиЕс може да има по точна информация.
След Димо и приятеля му двама маратонци мисля от Габрово подобрават неговия рекорд, а за този който сега се води официален и 5 дни + 17 часа .... който знае нещо повече за това чудо нека пише Smile
Пет Юни 11, 2010 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
roadrunner



Регистриран на: 21 Дек 2008
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Да,Любо Палакарчев,познавам човека,но не се сещам коя година го е бягал.
Пет Юни 11, 2010 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkana



Регистриран на: 07 Юни 2010
Мнения: 24

Мнение hodene i bigane po makite,prodaljenie Отговорете с цитат
Do Maratonets

Превода на кирилица е 2 постинга по-долу.

Oshte v nacaloto izkam da blagodaria na Speedi za truda koito e polojil za transformiraneto na teksta, i da se izvinia za tova che prodaljavam da pisha na tazi pusta latinetsa, no edinstvennata prichina e faktora vreme(oshte ne sam sviknal da se opraviam barzo s klaviaturata na kirilitsa)
Chesno kazano ne predpolagah che se sabudi takav interes kam nashia pohod a sashtevremenno shte se otvoriat i mnogo drugi temi.Neka ne gi ostaviame da visiat vav vazduha bez otgovor.
1. Otnosno razstoianieto Kom- Emine :Prez neznam koia tochno godina vzod(razbiraite okolo 18-20 choveka )razuznavatelna spetsialnost poseshtavat s prakticheska tsel Kartogravskia institut v Troian (Koito kato baza i teh.sastoianie beshe nai golemiat na Balkanite az lichno sam go poseshtaval 2-3pati.Horata koito raboteha tam biaha ne samo visoki profesionalisti no i izkliochitelni rodoliobtsi )Na vrashtane ot instituta rakovoditeliat na grupata i chast ot obuchaemite zavarzvat razgovor za prehoda Kom-Emine. I togava prepodavateliat reshava da im vazloji zadacha do kraia na semestara da se izchisli kakvo e fakticheskoto raztoianie Kom-Emine v dva varinta po zimna(bilna)i liatna markirovka. S malko utochnenie tova e dalech predi vremeto na(GPS-a i satelitnata snimka) Razbira se toi im obechtava otlichna otsenka na tozi chiito stoinosti se doblijat do stoinostite na Instituta v Troian koito e zapochnal po sahtoto tova vreme pretsizni izmervania po traseto.Kakvo se pokuchava sled niakolko mesetsa . Bolshenstvoto ot rezultatite s malki oklonenia sa ot 715 do 738km Kartografite sa kategorichni :718 po biloto(zimna)- 732 liatna Ot nemski tyr. spravochnik ot 1984g bilna daljina734km.Az samia neznam na kogo da viarvam tova koeto znam za germantsite nakloniva veznite v tiahna polza(ychydvala me e pretsiznosta na tehnite karti imah vinagi oseshtaneto che te znaiat za nashite planini poveche ot samite nas)
2. Otnosno Dimo Stankeev sam sklonen da viarvam v kakvo li ne toi e prosto neveroiaten kato chovek.Dadeli duma za neshto toi e sklonen na vsichko zada ia izpalni.Pritejava neveroitna fizicheska i psihicheska podgotovka.malak primer:
Prez 1995 Fevruari grupa ot okolo 10-12 choveka se otpraviha po marshrut h."Taja"-br."Botev"
Po sachtoto vreme grupa ot 7-8choveka poema ot h."Rai" kam "Botev"
treta sastoiashta se samo ot 3 dushi poema po vazmojno nai tejkia marshrut h."Ambaritsa"-vr."Goliam Kupen"-vr."Botev"
Den predi tova poradi loshite meteo. uslovia osashtestviavaiki vrazka pomejdu si te reshavat da otlojat sreshtata si na varha,ot kadeto poluchavat inf. che vitara e uraganen,izliazlata vielitsa namaliva vidimosta pod 5 metra.No neznaino zashto te reshavat vapreki vsichko da osashtestviat tazi sreshta na varha,Vsicki te poemat okolo 6h sutrinta.Grupata ot hija "Rai"sled okolo 2chasa borba sas stihiata se zavrashta obratno.Prodaljavat samo "ambarskata" I"tajenska" grupi .Sled blizo 12h."Tajenskata" izmraznala i iztoshtena do kraen predel (poradi tova che na dva pati zagubva markirovka se dobira do br "Botev"Na grupata ot "Ambaritsa"im predstoi pochti samoubistven prehod.V podnojieto na "Kupena"viatara e poveche ot uraganen predvijvaneto spada do 1-2km v has Dvama ot uchastnitsite poluchavat poluchavat psihicheski sriv i se zavrashtat v hijata umolivaiki tretia uchastnik da tragne s tiah.Tozi treti e D.Stankeev toi gi otprashta s dumite ne se pritesnivaite za men az sam dal duma che chte otida na "Botev"kakvoto i da stava.Ot tuk na tatak mojem samo da gadaem kak se e predvijval,imaiki na predvid che viatara se usilva mnogokratno prez nochta a vidimosta namaliava do nula.I eto edno podobie na chovek vliza v staiata na meteo clujbata na varha okolo 12h prez noshta tova e Dimo Stankeev Vsichki umoreno sa zaspali.Nikoi ne go uchakva zashtoto horata ot "Ambaritsa"sa saobshtili po radiostantsiata che toi se e varnal zaedno sas tiah v hijata,koeto toi izrichno im e porachal da napraviat zada ne trevijat izlishno grupata na "Botev"Dimo si e Dimo, ne preporachvam na nikogo da postapva taka.Ot nego moga da ochakvam vsichko nai malkoto e da razbera che se e kachil na "Everest" nikoi den.
3.Otnostno liobo Palikarchev tova keto znam e che go preminava za 6dni i 8 ili 9h s mnogo dobre podarjashta go grupa, a sahto biah nauchil che nevolno sam si e udaljil marshruta sled kotel ili predi nego ne sam abso litno siguren.No imashe i drug edin maratonets koito beshe postavil rekord prez 1989g 8hi1min na marsha"100km za 24h." "Chymerna _Shipka"(v sachnost marshruta e 96km.Kazvashe se Dimitar za familnoto ime nemoga da se setia,beshe ot SofiaSashtia toi e napravil Kom-Emine za 6dni i 5h i 45min. E potova vreme niamashe I-net i informatsiata se"pridvijvashe"mnogo bavno.Znam edno ima mnogo begachi po tova trase s neregistrirani regordi.Neka vseki koito znae niakakva inf.ot tozi harakter ia spodeli ako jelae.
Izkah oshte v nashaloto da spodelia edin liobopiten fakt(Lichno imah vazmojnosta da razgovarim i pregledam dnevnika na edin planinar)
Tozi planinar e mojebi edinstvennia koito e postignal tova neshto za 31dni toi e preminal ot Kom do Emine posechtavaiki vsiaka otdelna hija ot severnat i ot iojnata strana na Balkana na broi 36(vedomstvenite po tova vreme sahsto sa vkjiocheni)Beshe sabral kato dokazatelstvo,podpisite ,imenata,datite i pechatite niakoi biha napisali interestni sluchki stanali v raionite na hijite.
Tozi goliam planinar se kazva Tofe i e ot Temelkovo,molia ako niakoi znae niakakva informatsia za nego neka mi napishe.
Izviniavam se che se otklonih tozi pat ot nasheto pohodche ,cledvashtia pat samo po sashtestvo

_________________
Поклон на теб, природо, създанье необятно

на твоя свод лазурен, на твойто слънце златно,

на твойта вечна младост и вечна красота,

на всичко, що е в тебе божествено и тайно,

невидимо, кат бога, велико и безкрайно

и равно с вечността;
Отечество любезно, как хубаво си ти!
Съб Юни 12, 2010 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Балкана, твоите отклонения от темата са добре дошли и поне на мен - много интересни! Всичко свързано с този преход - история, дължина, хора, рекорди, дати, случки - е интересно и може би може да се събере на едно място (като начало - примерно в тази тема).

JimBoy, съжалявам ако в коментара ми е прозвучало съмнение или негативизъм към твоя познат Димо - уверявам те че не съм имал такова намерение. По всичко изглежда той е излкючителна личност! Просто се подразних по малко несериозния начин по който е описан неговия рекорд в сайта на дружество "Черноморски Простори". Сравнението на Ком-Емине с Пиринеите също беше неудачно - дано поне лика който дадох е бил интесен за някой.
Съб Юни 12, 2010 5:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ПРЕВОДА

Ходене и бягане по мъките продължение.

До Maratonets

Още в началото изкам да благодаря на Speedy за труда които е положил за трансформирането на текста, и да се извиня за това че продължавам да пиша на тази пуста латиница, но единственната причина е факторът време - още не съм свикнал да се оправям бързо с клавиатурата на кирилица.
Чесно казано не предполагах че се събуди такъв интерес към нашия поход а същевременно ще се отворят и много други теми.Нека не ги оставяме да висят във въздуха без отговор.

1. Относно разстоянието Ком-Емине: През незнам коя точно година взвод (разбирайте около 18-20 човека) разузнавателна специалност посещават с практическа цел Картогравския институт в Троян, който като база и техн. състояние беше най големият на Балканите - аз лично съм го посещавал 2-3 пъти. Хората които работеха там бяха не само високи професионалисти но и изклиочителни родолиобци. На връщане от института ръководителят на групата и част от обучаемите завързват разговор за прехода Ком-Емине. И тогава преподавателят решава да им възложи задача до края на семестъра да се изчисли какво е фактическото разтояние Ком-Емине в два варинта по зимна(билна)и лятна маркировка. С малко уточнение това е далеч преди времето на GPS-а и сателитната снимка. Разбира се той им обещава отлична оценка на този чийто стойности се доближат до стойностите на Института в Троян които е започнал по същтото това време прецизни измервания по трасето. Какво се получава след няколко месеца. Болшенството от резултатите с малки оклонения са от 715 до 738 км. Картографите са категорични: 718 по билото(зимна)- 732 лятна От немски тур. справочник от 1984 г билна дължина 734 kм. Аз самия незнам на кого да вярвам това което знам за германците наклонива везните в тяхна полза(учъдвала ме е прецизноста на техните карти имах винаги осещането че те знаят за нашите планини повече от самите нас.

2. Относно Димо Станкеев сам склонен да вярвам в какво ли не той е просто невероятен като човек. Даде ли дума за нещо той е склонен на всичко зада я изпълни.Притежава невероятна физическа и психическа подготовка. Малък пример:
През 1995 Февруари група от около 10-12 човека се отправиха по маршрут х."Тъжа" - в.Ботев
По същото време група от 7-8 човека поема от х."Рай" към Ботев. Трета, състояща се само от 3 души поема по възможно най тежкия маршрут х."Амбарица"-вр.Голям Купен-вр.Ботев.
Ден преди това поради лошите метео. условия осъществявайки връзка помежду си те решават да отложат срещата си на върха, откъдето получават инф. че вятъра е ураганен, излязлата виелица намалива видимоста под 5 метра. Но незнайно защо те решават въпреки всичко да осъществят тази среща на върха. Всички те поемат около 6 ч сутринта. Групата от хижа "Рай" след около 2часа борба със стихията се завръща обратно. Продължават само "амбърската" и "тъженска" групи. След близо 12 ч. "Тъженската" измръзнала и изтощена до краен предел (поради това че на два пъти загубва маркировка) се добира до вр. Ботев. На групата от "Амбарица" им предстои почти самоубиствен преход. В подножието на Купенан вятъра е повече от ураганен предвижването спада до 1-2 км в час. Двама от участниците получават получават психически срив и се завръщат в хижата умолявайки третия участник да тръгне с тях. Този трети е Д. Станкеев той ги отпраща с думите не се притеснивайте за мен аз съм дал дума че ще отида на Ботев каквото и да става. От тук нататък можем само да гадаем как се е предвижвал, имайки предвид че вятъра се усилва мнoгoкратно през нощта, а видимоста намалява до нула. И ето едно подобие на човек влиза в стаята на метео службата на върха около 12 ч през ноща - това е Димо Станкеев. Всички уморено са заспали. Никoй не го очаква защото хората от "Амбарица" са съобщили по радиостанцията че той се е върнал заедно със тях в хижата, което той изрично им е поръчал да направят, за да не тревожат излишно групата на Ботев. Димо си е Димо, не препоръчвам на никого да постъпва така. От него мога да очаквам всичко. Най малкото е да разбера че се е качил на Еверест някoй ден.

3. Отностно Любо Паликарчев това кето знам е че го преминава за 6 дни и 8 или 9 ч с много добре подържаща го група, а същто бях научил че неволно сам си е удължил маршрута след Котел или преди него не съм абсолютно сигурен. Но имаше и друг един маратонец които беше поставил рекорд през 1989 г 8hi1мин на марша "100 км за 24ч." Чумерна-Шипка"(в същност маршрута е 96км. Казваше се Димитър за фамилното име немога да се сетя, беше от София. Същия той е направил Ком-Емине за 6дни и 5 ч и 45 мин. Е потова време нямаше И-net и информацията се "придвижваше" много бавно.Знам едно има много бегачи по това трасе с нерегистрирани рекорди. Нека всеки който знае някаква инф. от този характер я сподели ако желае.

Изках още в началото да споделя един лиобопитен факт.Лично имах възможноста да разговарим и прегледам дневника на един планинар. Този планинар е може би единственния които е постигнал това нещо за 31 дни той е преминал от Ком до Емине посещтавайки всяка отделна хижа от северната и от южната страна на Балкана на брой 36 (ведомствените по това време също са вкжиочени). Беше събрал като доказателство, подписите, имената, датите и печатите някои биха написали интерестни случки станали в районите на хижите.
Този голям планинар се казва Тофе и е от Темелково, моля ако някой знае някаква информация за него нека ми напише.
Извинявам се че се отклоних този път от нашето походче, следващия път само по същество.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Юни 12, 2010 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Balkana



Регистриран на: 07 Юни 2010
Мнения: 24

Мнение Speshno do AnthonyM Отговорете с цитат
Sajeliavam no edva sega uspiah da ia nameria tazi informatsia koiato izkah dati ia pratia oshte v nachaloto(moje da posluji i na drugi poeli Kom-Emine)
Anie se otplesnahme po spomeni i bez malko da te zabravim:Ком нова – 0896 688 532/533, 0995 380 426
Петрохан – информация в Монтана, бул.„3-ти март” 41
Тръстеная - 0886 407 495, за доп.информация - m_lazarova@varhove.com (Мария Лазарова)
Лескова - 0878/927526
Мургаш – 0889983083 ???
Чавдар - h_chavdar@abv.bg, 0896 715908, 0897 418127, 02/839 34 47 – вечер, хижар Иво
Мургана - 0887560995
Кашана - 0896766181 или 0887642551, Веселин
Свищи плаз – 0889316475, хижари Мария и Гошо
Паскал - хижарка Тотка – 0887581150, 07181/6336, 088/5148712
Вежен - 0893365167
Ехо - Иван и Галя на 0885 99 4129 или на 0896 253 959 и 0884 79 12 23.
Козя стена – хижар Александър, 0885 284 947 или 0878 284 947, откъдето намират начин за връзка с хижата.
Заслон Орлово гнездо - 0888/004203, 0883/344562, 0898/587421, 0898/779769
Дерменка – 0888882000, 0887364543, 033558703
Добрила - 0888/757578, 0884/102501, 0886/119136
Васил Левски – хижар Вълко, ТД "Васил Левски " Карлово - 0335 9-34-36, 0896 688523
Заслон Ботев – хижар Цецо, 0878-30-75-17 ТАНЯ, 02973 02 47/ след 19.00ч.
Тъжа - ТД"Приста"-Русе на моб.т. 0896 688 552 и стационарен 082/82 02 72
Мазалат - 0888/133902 0888/352693
Узана - Милена Ботева, туристическа хижа "Узана" - 0886 792 982, 089/6248593 , Силвия Иванова, посетителски информационен център "Узана" - 0885 825 224
Бузлуджа - тел за резервация на малка /стара/ х Бузлуджа - 0431 625 66, 0882966490 - офис на хТД"Орлово гнездо" или 0887902009 - секретар на дружество
туристическа спалня гара Кръстец - 062/ 65-04-54/вечер/ , моб:0889710188
ски-база Грамадлива - Огнян хижар, телефон - 0885 795 711
Грамадлива - 0896/688431
Химик – 0884785601
Предела - 0898/674267
Буковец - 0896 693169, 0896 693170, 06151/2517
Чумерна – 0896693176
Върбишки проход - 05391/2021, 048/969132
туристическа спалня с.Козичино - 059682442
Da se nadiavam
che kam momenta na izprashtaneto ne ste oshte tragnali.........
A kam ostanali ne sam zabravil(a i nemoje da se zabravi onova pohodche....) shte prodalja sledvashtia pat

_________________
Поклон на теб, природо, създанье необятно

на твоя свод лазурен, на твойто слънце златно,

на твойта вечна младост и вечна красота,

на всичко, що е в тебе божествено и тайно,

невидимо, кат бога, велико и безкрайно

и равно с вечността;
Отечество любезно, как хубаво си ти!
Пон Юни 14, 2010 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkana



Регистриран на: 07 Юни 2010
Мнения: 24

Мнение Do Maratonets:Prodaljenie s izvinenie(zaradi latinitsata) Отговорете с цитат
4 ден 21/06.От заслон "Орлово гнездо" около 5 сутринта поехме силно мотивирани да изминем може би най трудния както по степен на преминаване(Високата денивилация и неспособноста да се развива висока "скорост" както и като дължина на преминаването която си бяхме поставили а именно да се предвижим до района на "Чумерна" без спиране за нощувка- само година по назад бяхме изминали разтоянието "Добрила"-"Чумерна" за около 34-35h. Но лошото време,поройня дъжд в участъка "Мазалат"-"Узана"-"Шипка"-"Бузлуджа" ни осуети до някъде преминаването като следствие намали темпат на предвижване значително. Знаете ли направило ви е действително впечатление преминаването на предишния участък че е за почти 40-44 h. (в България имам точните часове на отделните етапи все пак ни делят 20 години) а и ние не бяхме тръгнали с цел да подобриваме някакъв рекорд,но в нас се бе загнездила мисълта за максимално натоварване и естественно максимално кратко преминаване според нашите тогава способности и натренираност.Да в този участък мъглата през ноща не успя да ни спре но успя да ни обърка и "изяде "достатъчно време и сили.
Моето лично мнение че възможноста за възможно най кратко преминаване на това трасе се получава от сбора на мнoгoто субективни и обективни фактори.Ще цитирам Н.Хайтов от разказа "Мъжки времена":"Едно е да искаш,друго е да можеш,трето и четвърто е да го направиш" от мен добавеното "пето и шесто "е да ти разрешат Боговете да го постигнеш.По това трасе имахме една екстремно пресечна точка между живота и смърта, но Боговете наклониха везните в наша полза и ето я сега възможноста след толкова години да споделя с вас част от премеждията си,но специално за тази пресечна точка някой друг път.
Пристигнахме в района на гара "Кръстец"около 1h с окло 20-25% енергийни сили,предимно измукани от лошото време.Дори и сега след цели 20 години при спомена точно за този участък от трасето, сякаш умората нахлува в тялото ми.Спомням си само че идеята да стигнем на всика цена "Чумерна" се беше изпарила напълно.Ако нямахме тази цел "Чумерна" за този ден може би щяхме да останем на "Узана"след потопа които преживяхме.Много примери знам в историята с цел мотивация и "навиване на пружините"Но специално за този случай ми се въртеше спомена които ми разказа един скиор от Финландия които срешнах в Банско(друго нещо интересно се сетих -извинявайте за отклонението но то е един доста любопитен факт .Причината да посети нашата държава не беше инересат му към ски пистите а основната причина за която беше дошъл в България беше една стара финланска песен в която се е пеело за Балкаря и трудностите които са преудолели финланските войни водейки бои с турците през зимата на 1877-8 година.Да една песен го беше "довяла" от далечна Финландия.Той беше същевременно и състезател от националния отбор на Финландия по ски бягане а ето и разказа:Преди доста години неговия баща (сахто ски бегач на дълги рзащояния) му разказал тайната на секрета с които в продължение на 5-6 години Финландия е печелила регионалното първенство на 50 км. ски бягане между( Швеция,Норвегия,Дания и Финландия)Тяхното тренировачно трасе било така проектирано че последните 10-15 км били с много рязко изразена деневилация, но не там е бил закодиран секрета на успеха , а в червения финален флаг, които треньора бил заменил с огромен червен транспарант на които било изписано името на ФинландияЕ какво толкова нищо особенно с тази малка подробност ,че същия този тпанспарант е бил поставен 55км. цели 5години.Естественно това трасе било в тайна за другите отбори, а и тази "поправка от 5км"била известна само на треньора и няколко човека около него.
Нахят "флаг"беше поставен на "Чумерна" за този етап но уви...
Ако все още ви е интересно ще продължа следващия път....

4den 21/06.Ot zaslon "Orlovo gnezdo" okolo 5 sutrinta poehme silno motivirani da izminem moje bi nai trudnia kakto po stepen na preminavane(Visokata denivilatsia i nesposobnosta da se razviva visoka "skorost" kakto i kato daljina na preminavaneto koiato si biahme postavili a imenno da se predvijim do raiona na "Chumerna" bez spirane za noshtuvka- samo godina po nazad biahme izminali paztoianieto-"Dobrila"-"Chumerna" za okolo 34-35h.)No loshoto vreme,poroinia dajd v uchastaka "Mazalat"- "Uzana" "Shipka"-"Buzludja"ni osueti do niakade preminavaneto kato sledstvie namali tempat na predvijvane znachitelno.Znaete li napravilo vi e deistvitelno vpechatlenie preminavaneto na predishnia uchastak che e za pochti 40-44 h. (v Balgaria imam tochnite chasove na otdelnite etapi vse pak ni deliat 20godini) a i nie ne biahme tragnali s tsel da podobrivame niakakav rekord,no v nas se be zagnezdila misalta za maksimalno natovarvane i estestvenno maksimalno kratko preminavane spored nashite togava sposobnosti i natreniranost.Da v tozi uchastak maglata prez noshta ne uspia da ni spre no uspia da ni obarka i "iziade "dostatachno vreme i sili.
Moeto lichno mnenie che vazmojnosta za vazmojno nai kratko preminavane na tova trase se poluchava ot sbora na mnogoto subektivni i obektivni faktori.Shte tsitiram N.Haitov ot razkaza "Majki vremena":"Edno e da iskash,drugo e da mojesh,treto i chetvarto e da go napravish" ot men dobavenoto "peto i shesto "e da ti razreshat Bogovete da go postignesh.Po tova trase imahme edna ekstremno presechna tochka mejdu jivota i smarta, no Bogovete nakloniha veznite v nasha polza i eto ia sega vazmojnosta sled tolkova godini da spodelia s vas chast ot premejdiata si,no spetsialno za tazi presechna tochka niakoi drug pat.
Pristignahme v raiona na gara "Krastets"okolo 1h s oklo 20-25% energiini sili,predimno izmukani ot loshoto vreme.Dori i sega sled tseli 20 godini pri spomena tochno za tozi uchastak ot traseto, siakash umorata nahluva v tialoto mi.Spomniam si samo che ideiata da stignem na vsika tsena "Chumerna" se beshe izparila napalno.Ako niamahme tazi tsel "Chumerna" za tozi den moje bi shtiahme da ostanem na "Uzana"sled potopa koito prejiviahme.Mnogo primeri znam v istoriata s tsel motivatsia i "navivane na prujinite"No spetsialno za tozi sluchai mi se varteshe spomena koito mi razkaza edin skior ot Finlandia koito sreshnah v Bansko(drugo neshto interesno se setih -izviniavaite za otklonenieto no to e edin dosta lubopiten fakt .Prichinata da poseti nashata darjava ne beshe ineresat mu kam ski pistite a osnovnata prichina za koiato beshe doshal v Balgaria beshe edna stara finlanska pesen v koiato se e peelo za Balkaria i trudnostite koito sa preudoleli finlanskite voini vodeiki boi s turtsite prez zimata na 1877-8 godina.Da edna pesen go beshe "doviala" ot dalechna Finlandia.Toi beshe sashtevremenno i sastezatel ot natsionalnia otbor na Finlandia po ski biagane a eto i razkaza:Predi dosta godini negovia bashta (sahto ski begach na dalgi rzastoiania) mu razkazal tainata na sekreta s koito v prodaljenie na 5-6 godini Finlandia e pechelila regionalnoto parvenstvo na 50 km. ski biagane mejdu( Shvetsia,Norvegia,Dania i Finlandia)Tiahnoto trenirovachno trase bilo taka proektirano che poslednite 10-15 km bili s mnogo riazko izrazena denevilatsia, no ne tam e bil zakodiran sekreta na uspeha , a v chervenia finalen flag, koito treniora bil zamenil s ogromen cherven transparant na koito bilo izpisano imeto na FinlandiaE kakvo tolkova nishto osobenno s tazi malka podrobnost ,che sashtia tozi tpansparant e bil postaven 55km. tseli 5godini.Estestvenno tova trase bilo v taina za drugite otbori, a i tazi "popravka ot 5km"bila izvestna samo na treniora i niakolko choveka okolo nego.
Nahiat "flag"beshe postaven na "Chumerna" za tozi etap no uvi...
Ako vse oste vi e interesno shte prodalja sledvashtia pat....

_________________
Поклон на теб, природо, създанье необятно

на твоя свод лазурен, на твойто слънце златно,

на твойта вечна младост и вечна красота,

на всичко, що е в тебе божествено и тайно,

невидимо, кат бога, велико и безкрайно

и равно с вечността;
Отечество любезно, как хубаво си ти!
Сря Юни 16, 2010 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Visoko



Регистриран на: 14 Юли 2009
Мнения: 80

Мнение Ком-Емине Отговорете с цитат
Интересно е, продължавай ! Smile
Сря Юни 16, 2010 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Balkana, разказа ти е много интересен! Освен това предполагам че ще бъде полезен и вдъхновяващ за други ентусиасти решили да преминат скоростно маршрута.

Казваш че сте пристигнали на гара Кръстец в 1 часа - това сутринта на следващия ден ли е? В колко часа тръгнахте? Опитвам се да си представя "проходимостта" на различните участъци и до колко стават за тичане...

Другото нещо което исках да питам е каква ви е била храната - лека, високо енергийна и "нежна" (поносима) за стомаха? Имахте ли подкрепителни пунктове с "готвена" храна? Щото само с шоколади и вафли не става...
Чет Юни 17, 2010 6:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
roadrunner



Регистриран на: 21 Дек 2008
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Balkana, как определяш, че на Кръстец са ви останали 20-25% енергийни сили, на око ли?
Чет Юни 17, 2010 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lyusi0



Регистриран на: 17 Юни 2010
Мнения: 1

Мнение vruh kom nos emie Отговорете с цитат
ima li nqkoi hora koito iskat da minat izvestnia vruh kom do nos emine, zashtoto az sum edin ot tqh koito ne moje da spi no6tem i misli postoqno za tozi marshrut, molq ako ima hora koito iskat neka se organizirame i da suberem obshti usilia i da mineme tozi taka izvesten marshrut. Ako ima hora koito sa go minavali s nqkoi firmi nek ami kajat kak da se svurja s takiva organizaci koito organizirat takiva pohodi
Чет Юни 17, 2010 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла MSN Messenger
Balkana



Регистриран на: 07 Юни 2010
Мнения: 24

Мнение Do Maratonets, Roadrunner, Lyusi0 i Visoko; niakoi otgovori Отговорете с цитат
V samoto nachalo predi da prodalja , neka dam niakolko otgovoria na nasabralite se vaprosi za da ne me zatisnat kato" lavina" ponatatak.
Do Maratonets eto niakoi moi pretsenki otnosno vazmojnosta za skorostno biagane(nad 12km/h SB), normalno biagane(10-12km/h NB), lek tras(8-9km/h LT ), sportno hodene(7-8km/h SH,normalno hodene(5-6km/h NH),kachvane(3-4km/h Kch),katerene(1-2km/h KT) i slizane (S)( pod slizane razbiraite mesta kadeto skorosta na predvijvane e okolo2-3km/h) shte vi posocha vseki edin ot tih v protsenti razbirase protsentite shte varirat v zavisimost ot sastoianieto na vremeto(daj,viatar,magla , temperatura i dr.) ot tova dali se izvarshva prez denia ili noshta. Ot tejesta na ekipirovkata ot zdravoslovnata konditsia i dr. Za po lesno orientirane v po gornite opredelenia sam sakratil poniatiata . Ne se uchudvaite che sborat moje da ne dostiga a poniakoga da nadhvarlia chisloto 100 zatova predvaritelno se zastrahovam , che tova e lichna moia pretsenka koiato obache sam siguren se doblijava do obektivnata s niakoi izkliuchenia. Tova e prosto moiata gledna tochka. A sega po etapi kakto go preminahme togava:
(malko utochnenie stava vapros za liatno preminavane i po-goliamata chast ot traseto e samo po biloto kato sled Kotel s malki izkliochenia e v strani)

vr.Kom- h."Proboinitsa"
SB- 0%
NB- 5/10%
LT- 40/45 (ot tuk nasetne shte propuskam znaka za protsent)
SH- 40/45
NH- 10/15

V tozi uchastak lipsvat- Kch, KT i S (imam v predvid nashata grupa i za v badeshte niama da utochnivam,zashtoto smiatam za neseriozno da posocha che to patia za "Todorini Kuli" tazi malka denevilatsia moje da se kaje izkachvane )
Ucastaka moje spokoino da se premine sas SB-90% (razbira se triabva da se poznava dobre marshruta zashtoto samo edna magla v raiona na "Todorini kuli" i........

h."Proboinitsa"-h."Murgash"
NB- 10/25
LT- 40/45
SH- 30/40
NH- 25/30
Traseto moje da se preodolee SB-75/80 ili NB 90

h."Murgash"-zas."Orlovo gnezdo"
NB- 10/20
LT- 45/50
SH- 30/35
NH- 10/15
Kch- 10/15
Po zimnia variant:
SB- 25/30
NB- 50/65
LT- 75/80
Po letnia
SB- 40/45
NB- 70/75
LT- 80/85 , no pak ste povtoria, zavisi ot mnogo neshta i nai veche ot tovara na garba vi.

Spomniam si ce me pitahte za uchastaka "Kashana" "Orlovo gnezdo"
Za skorostno preminavane e nai podhodiashto da se izvarshi v nachaloto po letnia a sled "Planinski izvori" po bilnia marshrut

zas."Orlovo gnezdo"- gara "Krastets"
NB- 20/25
LT- 35/40
SH,NH- 35/40
Kch- 15/20
S- 5/6

Traseto moje da se premine
SB- 25/30
NB- 40/45
LT- 60/65

gara"Krastets"- mejdu pr."Vratnik" i izvorite na Kamchia
NB-10/15
LT-35/40
SH,NH-65/70
Traseto e
SB- 25/35
NB- 70/75-80

Izvorite na Kamchia-paiona na Rijki prohod
SB-10/15
NB-30/35
LT,SH-60/65
Traseto e SB-55/65 NB-80/85 LT-85/95
Rijki prohod-nos Emine
SB-20/25
NB-40/45
LT-50/60
kato tsilao tazi finalna otsechka moje da se premine SB-85/90 NB-99%
Tuk vsichkite tezi protsenti koito davam kato predpostavka sa za pochti idealniat variant - hubavo vreme,bez noshtni prehodi i pochti bez bagach(razchitaiki na tilova podkrepa ot podnini,priateli i kolegi.
Znaite planinskoto biagane krie svoite riskove. V niakoi na gled bezopastni ucastatsi edna grechka moje da e s fatalni posleditsi.Sachto izbiagvaite bigane v raioni na koshari ili stada na otkrito
kuchetata koito ohraniavat sashtite priemat tova za zaplaha i chesto pati ofchariat se namira tvarde daleko zada vi pomogne.
Otnosno hranata shte izdam niakoi taini ot "kuhnita" na otbora:
Parvo napravihme obstoino prouchvane na vsichki obekti togava po Balkana,niamahme dobro lobi v zapadnata chast i zatova razchetite ni na hrana biaha osnovno za tozi uchastak v panitsite ni.No za smetka na tova ot h"Exo" do h." Chumerna" si biahme kato" u doma si" S mnogo ot hijarite biahme lichni poznati,niakoi ot tiah biaha nashi priateli stanali hijari. Taka che tuk bakashe ot "Iatatsi" nemoga da propusna i sega sled 20 godini da ne si spomnia s goliama priznatelnost za tiah. V istochnia uchastak preobladavaha naselenite mesta ot kadeto se snabdiavahme s provizii(vsashnost posetihme togava Daskotna kadeto imahme poznati koito ni podkrepiha , no po printsip nie se biahme zaredili dosta dobre ot "Chumerna"
Hranata koiato biahme vzeli sas nas parvonachalno se sastoeshe ot edna visoko energiina kombinatsia- med,tahan halva,smleni orehovi iadki+krave maslo,spomniam si che ot tova "gorivo " imah v ranitsata tseli 4 burkana plastmasovi ot "kakao" vseki ot koito s vmestimost-2L. Kato si spomnaim, che samo ediniat beche s dobavka ot krave maslo po printsip ne e preporachitelno pri letnite(Imam v predvid masloto) prehodi zachtoto moje da ti izigrae "leka" shega. Kontsentrat ot limonovi sokove-2but. Kachestvenna tel pastarma.Paketi sas sucheni plodove i paketi sa suhari Kato poslednite se okazaha mnogo udachni " trepachi" na glada. Estestvenno kakto se kazva - ima si hora za vsichko. Hranata koiato biahme vzeli s nas ne beche iztsialo nasha idea s tozi dobar savet se zdobihme ot dvama dalgogodishni planinari minavali nekolkokratno tova trase- Vlado (ot Sofia) i negovia priatel Kosio ili Kolio (ot plovdiv ako ne se laja)Tova biaha parvite hora koito poznavah da sa pravili "dvoen" prehod a imenno Kom-Emine-Kom za 28 dni i niakolko chasa, no niama znachenie te si biaha postavili za tsel da napraviat Kom-Emine-Kom-Emine
za sledvachtata godina. Tova me provokira da tragna po tozi marshrut.Tova beshe prez 1984. Zagubih koordinatite na tezi hora, no sled godini ot drugi planinari razbrah , che sa uspeli .No nikoi ne moja da kaje sas sigurnost za kakvo vreme sa go preodoleli. Ako niakoi znae neshto po tozi vapros molia da napishe.
Drugo ot sadarjanieto na ranitsata koeto moje da e ot polza za vseki otpravil se po tova trase biaha moje bi ampulite s vitamin"C" i drugi vitamini. Togava imashe takiva . Pomagat za ptemahvame ma muskolnata umora i vaobshte deistvat prevantivno za vsiakakav vid treska. Sashto kafe (neskave) i malko kolichestvo chist medetsinski koniak. Pisaliste mi za vafli i shokoladi takiva pochti ne sme polzvali, medat gi prevashojda po vsicki pokazateli. Tova za sega po vaprosite koito mi zadadohte ako sam propusnal neshto pishete.

Do Roadrunner

Vie sigurno ste dosta mlad chovek chtom mi zadavate tozi vapros.
Chudeh se kak po tochno da vi otgovoria zada bade otgovorat mi izcherpatelen i tochen. E niama da e tochno taka kakto edin moi priatel, s koito sme krastosvali planinite na dlaj i shir, se sheguvashe. Shtom stignehme niakoia hija toi postaviashe na kitkata si edna pastrotsvetna lenta (podarena mu beshe prez onia godini ot niakakav bratovched koito beshe tiradjia i go snabdiavashe togava s nikoi neshta koito biaha riadkost ili lipsvaha napalno ot nashia pazar) i zapochvashe da ia sazertsava okolo minuta. Beshe dostatachno samo edin ot nas da se "zalepi " za nego i stadnoto chuvstvo progovariashe vav vseki edin ot nas. Vsichki nie go nakachulim i s interes proslediavahme rezulatite ot testa na negovia energien balans. V zavisimost ot otsvetiavaneto na lentata, po-iarko ili po-slabo, otraziavashe energiinoto sastoianie na individa v procenti (beshe ako si spomniam dobre razdelena na slednite delenia -100- 75- 50- 25- 00) i tazi sashtata lenta do kato ne obhodi i poslednia uchastnik v pohoda ne se zavrashtashe v pritejatelia si.E razbirase edni i viarvaha drugi ne, no vsichki edinodushno ia biaha krastili "energomera". Na niakoii spored tiah samite pokazvashe viarno na drugi ne (pak spored tiah samite), no interesno i zabavno beshe , che tezi koito biaha nai "grogi"a i v deistvitelnost biaha kapnali ot umora-pokazatelite biaha nai visoki a imahme edin poznat na koito pak ne pokazvashe nishto I toi se sheguvashe sam sas sebe si kazvaiki na pritejatelia:"Ei ,Mite spored tvoiata lenta(energomera) triabva da sam umrial ot predi tri sedmitsi", a toi my otvrashtashe "Poslushai me, tia e za hora ne e za isvanzemni". V interes na istinata tozi sahstia pochti ne se umoriavashe ili ako beshe umoren, to se vastanoviavashe maksimalno barzo. (otidoh mnogo dalecheeeee)

I taka kato stignahme gara Krastets az izvadih lentata ot ranitsata postavih ia na kitkata si i otchetoh 25% energien zapas.Sled koeto v roliata na energien nositel vleze meditsinskia koniak
i samo sled niakolko galtoka go pokachih na 100%. Razbira se tova e na shega. Vsashtnost imahme staro turistichesko pravilo za opredeliane na umorate, i to beshe slednoto: 100% skapvane se zachitashe kogato individa klekne ili sedne s ranicata na garba si i v prodaljenie na 5 minuti ne e v sastoianie da stane. 75% iztoshtenie e kogato individa smakne ranicata ot garba si i ne e v sastoianie da misli nito za hrana ili voda, i tarsi nai-blizkoto miasto, udobno ili neobno, za da zaeme horizontalno polojenie ako terena mu pozvoliava. 50% umora na planinaria e kogato spre za pochivka ot 5 minuti, koiato se ravniava na polovin chas, prez koeto zarejda biologichnata si edinica s hrana i voda. 25% iztoshtenie e kogato samo v ramkite na niakolko minuti, sled glatka voda i braza hapka i leko pritiagane na bagaja, se chuvstva gotov da poeme natatak. V nashia sluchai iztoshtenieto beshe 75% ili kakto kazah gore, nie biahme samo s 25% ot energiinia si zapaz, zashtoto ne islehme za nishto drugo osven da legne i da zaspim. Ako ste prosledili vnimatelno pohoda ni dotuk i poznavate raiona ot "Orlovo Gnezdo" do gara "krastets", koito uchastak spokoino moga da nareka nai-tejkia prez nashia pohod, ne samo kato teren, no i kato vreme (provlivniat dajd ot h."Mazalat" do "Ozana"). Smiatam che makar i na shega uspiah da otgovoria na vaprosa vi. Moga da vi posocha i drug liubopiten fakt, moje da vi prozvuchi neveroiatno, no az za tezi 8 dni biah otslabnal s blizo 12 kilograma.

Do Lyusi0

Edin savet kam teb: Ako ne poznavash raiona, ne tragvai sam. Mojesh da namerish kompania za koiato pitash po nikolko nachina. Eto niakoi ot tiah. Vlez vav vrazka s nai-blizkoto turistichesko drujestvo. To bi ti pomognalo s kontakti s drugite drujestva ot strananta i eventualno ot tehnite planove za liatoto neshto bi izkochilo. Drug variant e: vlez vav vrazka s niakoi ot vazlovite hiji kato "Kom", "Chavdar", "Eho" i drugi, i pomoli ot tiah da ti dadat telefoni i koordinati na hora napravili reservacia pri tiah po marshiruta Kom-Emine. Ako razpologash s mnogo vreme, az moga da ti garantiram ceh v perioda sredata na Iuli, v ramkite na edna sedmica ako otsednesh v h. "Kom" bi imal vazmojnostta da se prikachish kam niakoia ot grupite koito poemat po tova trase. Niakolko polezni saveta: ekipirai se i se podgotvi dobre, napravi si planinska zastrahovka, pomnia che niakoga edno ot iziskvaniata da se prikachish kam niakoia grupa beshe tova. jelaia ti uspeh, i nai-veche zdrave!

Do Visoko

Blagodaria za interesa koito si priavil i se izviniavam za nakasvaneto na istoriata, no zad chisla i dati stoiat mnogo interesni i valnuvashti momenti, koito ne se zabraviat nikoga. blagodaria za nasarchavaneto mi. Shte prodalja dori i samo ti da sledish moiata istoria.

Izviniavam se oshte vednaj na vsichki za izpolzvaneto na latinicata. Jeliaia zdrave na vsichki v Planinski Forum i izvan nego.

_________________
Поклон на теб, природо, създанье необятно

на твоя свод лазурен, на твойто слънце златно,

на твойта вечна младост и вечна красота,

на всичко, що е в тебе божествено и тайно,

невидимо, кат бога, велико и безкрайно

и равно с вечността;
Отечество любезно, как хубаво си ти!
Пет Юни 18, 2010 4:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 52, 53, 54  Следваща
Страница 2 от 54

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov