ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из Джендема
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Из Джендема
Автор Съобщение
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Още малко инфо за нашето ходене (от Витя) Отговорете с цитат
Здравейте.

Ще си позволя и аз да напиша два реда за ходенето ни към водослива на “Джендемска” и “Бяла” реки. Както Камен вече писа, спускането го осъществихме по реброто, от което започва “Тарзановата” пътека. Този вариант го е споменал Лъчо Огнедишащ в пътеписа си (линкът към него е даден по-горе от в поста на Камен). Лично за мен този маршрут беше интересен, тъй като никога не съм го тествал. Иначе съм минавал Джендема от горе до долу по долините и на “Бяла”, и на “Джендемска” реки, както и съм слизал в него по каньона на “Пръскалска”. Впечатлението ми е, че пътя, по-който слязохме и се качихме, се явява възможно най-лесният за проникването в Джендема. Наклонът на терена не е малък, но позволява положението да бъде контролирано напълно. Проблеми създават сипеите в долната част на маршрута. Те сa съставени от нестабилни камъни и, по мое мнение, тук щеките само пречат, защото понякога се налага за преодоляването им да се използват и четирите опорни точки, та дори и петата . Сипеите обаче не могат да се разглеждат като голямо препятствие за добре подготвените планинари, стига те да внимават, къде стъпват.

Като се слезе до “Бяла” река и се тръгне успоредно на нея, рябва да се внимава да не се подмине водослива. Има няколко водопада, които се минават доста високо и човек трябва внимателно да се оглежда, да не забие надолу към сливането на ”Пръскалска” и “Джендемска” реки.

За евентуалното ходене към водопада “Козият рог” мога само да кажа, че ще бъде проблематично за един ден човек да се качи до х. Рай, да слезе на водослива и да стигне до този водопад. Доста далече ми се вижда и, по моя преценка, може да стане само ако изключително добре се познава пътя до там. Затова препоръчвам първо разходка отгоре надолу за добиване на представа за терена. Такава разходка обаче изисква добро познаване на алпийските способи за слизане по въже. Осен това е желателно броя на хората в групата да не надвишава 3 – 4 човека.

Друг вариант, който също е интересен, е слизането към манастира през “Дяволските теснини”. За тази цел е необходимо в раницата да има дрехи за смяна, добре изолирани срещу проникването на вода, а и въже с дължина около 15 - 20 метра също ще е от полза. Ако човек има намерение да се кваси, най-подходящите месеци за това са юли и август. После водата става много студена. Теренът е труден – има много хлъзгави участъци, затова каските на главите са от голямо значение за безаварийното минаване на този маршрут.

Надявам се да не съм пропуснал нещо важно. Не съм направил моя снимков материал за публично ползване, тъй като не искам мястото допълнително да се популяризира. Но ще изпратя линк към него на всеки, който прояви интерес.

За излагането на тази информация използвах профила на Поли, за което сърдечно благодаря .

Пожелавам на всички успех в осъществяването на плановете.

Поздрави,
Витя.
Вто Сеп 08, 2009 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
snaker



Регистриран на: 17 Дек 2008
Мнения: 25
Местожителство: Gabrovo

Мнение Отговорете с цитат
И аз да пусна малко снимки от С.Джендем.
http://picasaweb.google.com/Svetoslav75/SDjendemCentralenRab22092009#
Вто Окт 13, 2009 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Виж ти кой бил snaker-а...

Ха живо-здраво...как е из габровско ? Smile

Инак добре си се разтъпкал из Джандема.
Аз още не съм бродил из района. Ще те цаня за водач из джендемските дебри май.. Wink

По-здрави...и до-скитане.. Cool

П.С: Какви сме свежарки тук след 100-те.. Smile
http://picasaweb.google.com/Svetoslav75/MazalatEho100x241618072009#5360652725824793506

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Окт 14, 2009 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
snaker



Регистриран на: 17 Дек 2008
Мнения: 25
Местожителство: Gabrovo

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Никси, как си. Из габровско всичко си е по старо му, що се отнася до С. Джендем там ми е любимото място и винаги с голямо удоволствие ходя. Като решеш обади се да поскитаме из него.
100-те километра беше супер живот и здраве мисля да не го пропускам вече.

Живи е здрави и до скитане както казваш ти.
Пон Окт 19, 2009 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
snaker, като гледам последния ти албум, разминали сме се в Северен Джендем за един ден - и аз се качвах покрай Пръскалото, по десния приток на р.Василковица, но на 24 октомври. Не съм очаквал, че нагоре има още толкова красиви водопади. Малко съм бавен с качването на снимки, но ще стане в скоро време. Ще има и от Джендемска река - слизането до Големия водопад се оказа не чак толкова трудно, колкото очаквах, но от Широкия надолу си е вече трудничко.
Вто Окт 27, 2009 8:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
snaker



Регистриран на: 17 Дек 2008
Мнения: 25
Местожителство: Gabrovo

Мнение Отговорете с цитат
Евгени написа:
snaker, като гледам последния ти албум, разминали сме се в Северен Джендем за един ден - и аз се качвах покрай Пръскалото, по десния приток на р.Василковица, но на 24 октомври. Не съм очаквал, че нагоре има още толкова красиви водопади. Малко съм бавен с качването на снимки, но ще стане в скоро време. Ще има и от Джендемска река - слизането до Големия водопад се оказа не чак толкова трудно, колкото очаквах, но от Широкия надолу си е вече трудничко.


Да за малко да се засечем. Имах свободен ден в петък и реших да атакувам докато не се е развалило времето. Там са каскади от водопади като замръзнат зимата са невероятни. Прави ми впечатление че знаеш имената на рекичките, върховете, месностите явно добре си запознат с С.Джендем, аз ги свързвам с катерачните маршрути. Трябва да направим някога едно съвместно посещение. Не съм слизал още в Ю.Джендем водопадите там са много красиви.
Пет Окт 30, 2009 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Трябва наистина някога да изясним на живо географско-алпинистките наименования, че след последното ходене и четене на книжката на Корчев съвсем ми се объркаха понятията вместо да се уточнят. Пък и май не минах по най-правилното място, ще трябва да нарисувам на една от снимките "пътеката" по която минах.
В тая тема пуснах снимките.
Пет Окт 30, 2009 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Niksi написа:


Инак добре си се разтъпкал из Джандема.
Аз още не съм бродил из района. Ще те цаня за водач из джендемските дебри май.. Wink


А стига бе, Никола да не е ходил някъде Smile

Иначе, и аз не съм. Но някой ден и на това ще му дойде времето.
Много хубава "разходка" !
Пет Окт 30, 2009 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
snaker



Регистриран на: 17 Дек 2008
Мнения: 25
Местожителство: Gabrovo

Мнение Отговорете с цитат
Евгени написа:
Трябва наистина някога да изясним на живо географско-алпинистките наименования, че след последното ходене и четене на книжката на Корчев съвсем ми се объркаха понятията вместо да се уточнят. Пък и май не минах по най-правилното място, ще трябва да нарисувам на една от снимките "пътеката" по която минах.
В тая тема пуснах снимките.


Каква е тази книга на Корчев? Наименованията в Джендема ли описва?
Нед Ное 01, 2009 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте на всички!Споделеното тук е много увлекателно-поздрави!Като чета за Джендема си отварям картите,с които разполагам,има разминавания в някои наименования,но то май винаги ще си е така...важното е да се ходи!Поздрави на всички!
Нед Ное 01, 2009 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
snaker написа:


Каква е тази книга на Корчев? Наименованията в Джендема ли описва?


Не си чувал за ТАЗИ книга?
Както казах и на мен много неща не са ми ясни, тъй че може и да съм допуснал някъде грешки, приемам корекции.
Пон Ное 02, 2009 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Големият Джендемски Отговорете с цитат
Големият Джендемски водопад. Гледка, която отдавна мечтаех да видя и от която онемях.



Повече тук
Сря Авг 25, 2010 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3415
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Съжалявам, че не можах да дойда, но той пък няма да избяга. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 25, 2010 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
gorosop



Регистриран на: 13 Авг 2010
Мнения: 5

Мнение Re: Големият Джендемски Отговорете с цитат
Прекрасни снимки! Браво!



"Синия вир", освен ако не бъркам. От 20 г. не съм бил там.
Чет Авг 26, 2010 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: Големият Джендемски Отговорете с цитат
gorosop написа:
"Синия вир", освен ако не бъркам. От 20 г. не съм бил там.

Никъде не намирам потвърждение за това име, а мястото е доста характерно. Think


Последната промяна е направена от planinar на Чет Авг 26, 2010 4:50 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 26, 2010 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov