Отворено писмо до премиера за спешни мерки за Пирин, Витоша и Рила. Нов протест на 26 ноември 2015 г.
18.11.2015
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" изпрати отворено писмо до премиера Бойко Борисов с копие до президента Росен Плевнелиев, председателя на Народното събрание Цецка Цачева и главния прокурор Сотир Цацаров, в което се настоява да се вземат спешни мерки за националните паркове Пирин и Рила и Природен парк Витоша.
Природозащитниците припомнят, че има голяма опасност да загубим емблематични защитени територии на България.
В Природен парк Витоша незаконно се разорават площи, залесени от доброволци с фиданки, купени по Оперативна програма Околна среда. Тези площи учудващо съвпадат с план за разширение на ски съоръженията около Алеко, отменен от Върховния административен съд и Министерство на околната среда и водите.
В Национален парк Пирин се строи лифт извън концесионния договор за ски зона Банско и извън плана за управление на парка, с което една офшорна компания, която не е концесионер, е напът да придобие вещни права во веки веков в изключителна държавна собственост.
Проектите на плановете за управление на националните паркове Пирин, Рила и Природен парк Витоша и режимите, които предвиждат, поставят под заплаха бъдещето на трите защитени територии. Адекватна реакция от институциите, отговорни за тяхното опазване, липсва.
На 11 ноември 2015 г. хиляди граждани излязоха на шествие в София, Пловдив, Варна Русе, Перник и Сливен с призив за опазване на Рила, Пирин и Витоша и заявиха ясно своята воля да продължат протестите, докато не бъдат изпълнени техните четири искания:
1. Спиране строежите на Витоша и Пирин ВЕДНАГА!
2. Уволнение на директорите на Природен парк Витоша и Национален Пирин и другите виновни лица.
3. Връщане на плановете за управление на Витоша, Рила и Пирин за пълна преработка.
4. Държавата да актува всички строежи от концесията в Национален парк Пирин като държавна собственост, както изисква законът. Това ще спре по-нататъшни продажби от концесионера, както се случи с лифтовете на Шилигарника и Платото.
Природозащитниците припомнят, че са изпълнили всички законови действия, и са изразили експертните си мнения по управлението на най-ценната защитена природа на България като сигнали, работни срещи, писма и становища до институциите, както и са призовали към действия тези, които са пряко отговорни. Стотици граждани също са изпратили становища за проектите на планове за управление.
Природозащитниците настояват и за спешна среща за спасяването на последните кътчета незастроена и запазена природа в България. Те очакват ясни гаранции, че ще се провежда политика на отговорно отношение към природното наследство и перспективите за развитието на качествен туристически продукт, основан на едно автентично природно и културно наследство и събудени за предприемачество местни общности.
До този момент нито една от компетентните институции в лицето на министерствата на земеделието, околната среда и регионалното развитие не реагира на поставените искания. Затова коалицията „За да остане природа в България“ призовава всички граждани да се включат в протестите на 26 ноември 2015 г. (четвъртък) от 18.30 часа, с които ние искаме институциите да дадат отговор на поставените искания.
Изглежда "Витоша ски" желае да изгради триетажен паркинг за над 800 автомобила на финала на писта "Витошко лале":
9 яну 2016, 13:58
Кой казва, че лифтът "Симеоново" е безопасен
От Георги Филипов
Радослав Пеев показва плановете за нова горна станция на кабинковата линия на финала на "Витошко лале" и протокола от една от двете комисия (вдясно), на която липсват каквито и да е опознавателни значи на агенцията по метрология
Автор: Надежда Чипева
Ивелина Василева: Планът за управление на Витоша ще се доработва
В него бяха предвидени на около 40 процента от територията на парка да се развиват дейности, свързани със ски спорта, допълни министърът
Върнахме за редактиране и доработка новия план за управление на Витоша. В него бяха предвидени на около 40 процента от територията на парка да се развиват дейности, свързани със ски спорта. Това каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева в предаването „Тази сутрин” по bTV.
Тя поясни, че предложението не е обосновано и трябва в документа да се прецизират зоните за развитие на ски туризъм. „Законът позволява развитието на ски туризъм, но трябва да са ясни зоните и режимите”, допълни тя.
Според Василева в този план за управление няма конкретни идеи и планове за застрояване на Витоша, а касаят опазването на околната среда.
„Трябва да се съобразяваме изцяло с изискванията на ЮНЕСКО за Национален парк „Пирин”, допълни Василева. Там е забранено развитието на ски спорта с изключение на двете буферни зони.
„Там е позволено, но трябва да се минат процедурите за оценка на въздействието върху околната среда. На нито една друга територия не могат да се изграждат такива”, поясни екологичният министър.
Във връзка с репортаж, излъчен в предаването, Василева допълни, че е необходимо да се полагат усилия за модернизация на лифтовите съоръжения. „Трябва да има отговорно отношение към извършваните дейности, да се спазват правилата и законите”, допълни тя.
Столичната община създава комисия за проблемите на Витоша
Столичната община ще създаде временна комисия за решаването на казуса "Витоша", съобщи председателят на СОС и фондация "София - европейска столица на спорта" Елен Герджиков.
До шест месеца тя ще трябва да даде пълна информация и да изготви доклад за състоянието и проблемите в планината, като предложи начина за тяхното скорошно преодоляване. През тази зима имаше два инцидента с кабинковия лифт "Симеоново", а голяма част от спортните съоръжения за ски не работят.
"Столичната община осъзнава своята отговорност за бъдещето на Витоша и въпреки че не притежава собственост там, е амбицирана да направи всичко, което зависи от нея, за да може планината да бъде достъпна за всеки и да е в много по-добро състояние", заяви Герджиков на пресконференция.
"За тази цел ще разгледаме проблемите със съоръженията, с инфраструктурата, с транспорта, с хижите, с пътищата, с всичко, което ще помогне Витоша да изглежда много по-приветлива и гостоприемна за столичани и гостите на София", заяви Герджиков, който ще е председател на комисията.
Развитието на Витоша като място за активен отдих и спорт беше сред приоритетните точки при кандидатстването на София за европейска столица на спорта през 2018 г.
Заместникът-кметът Тодор Чобанов обяви, че Столичната община е отворена за проекти, които да възстановят и плувните бази в града.
"Готови сме за диалог и партньорства, но съществуват проблеми със собствеността на обектите, като например при къпалня "Мария Луиза" в Борисовата градина, където очевидно лошото стопанисване доведе до това състояние на спортната база. Но е нужно и държавата, и засегнатите институции, федерации да се ангажират в това отношение", каза още Чобанов.
Сори че така го пускам но не знам как да кача и снимките и текста. Ако някой иска да го оправи.
Звучи гадно и долно ако е истина
Пон Яну 15, 2018 8:13 pm
trap
Регистриран на: 17 Ное 2013 Мнения: 18
Естествено, че е вярно. Намира се на страница 8 от ДВ брой 1 от 2.01.2018г
Добре са решили да минат между капките тези жалки политически марионетки.
Пон Яну 15, 2018 11:44 pm
Сотиров
Регистриран на: 28 Юли 2008 Мнения: 3360 Местожителство: София
Нови планове
Тая тема е замряла в началото на годината. Четете ли какво се готви на Витоша? Какви ги готви министърът на спорта Кралев? Ще застроят Витоша, това е бъдещето!
Пет Ное 02, 2018 2:14 am
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2562
Re: Нови планове
Сотиров написа:
Тая тема е замряла в началото на годината. Четете ли какво се готви на Витоша? Какви ги готви министърът на спорта Кралев? Ще застроят Витоша, това е бъдещето!
Това се знае отдавна, че ще го направят. То толкова безобразни хора няма, не съм и очаквал друго. Опитват се едни и същи неща отново и отново и очакват хората да забравят. Сега под разни аргументи като "младежка зимна олимпиада" и подобни глупости се опитват да пробутат промените. Все едно някой им е виновен че не си стопанисват заека в полза там на един друг човек. Сегашния план не пречи съоръженията да се подменят, но не това е идеята а да се застроява. Аз скоро бягах по вилните зони между Бистрица и Панчарево и околията, там е масово строителство на поляни, къде законно къде не и продължава нагоре. Сега каквото се направи там ще мине метър. Същата работа като Пирин. Днес малко поправка утре още малко. Не забравяйте че тези закони си остават. Днес ще е Цеко само, утре ще дойде друг, втори трети. Няма да е сега, ще е след 1,3 5 10, 20 години.
Затова се ходи на протести.
Пон Ное 05, 2018 4:51 pm
Mariana1000
Регистриран на: 28 Юли 2010 Мнения: 2796 Местожителство: София
Инициативата "Зелени закони" на Сдружение за изследователски практики e внесла жалба срещу отнемането на 10 декара от територията на Природен парк "Витоша", съобщиха от неправителствената организация. За първи път площта на парка се намалява от неговото създаване през далечната 1934 г. Решението е подписано от министъра на околната среда и водите Нено Димов и след административна и съдебна сага, продължила почти две години, е на път да влезе в сила, освен ако не бъде отменено от Върховния административен съд.
Решението на министър Нено Димов облагодетелства собствениците на два имота на територията на парка. Според публикации в пресата по-големият от двата имота (7.9 декара) е собственост на певицата Белослава. Интерес за изключването на този имот от границите на парка има от години, но това е било отказвано от всички досегашни министри на
околната среда, посочват от "Зелени закони". Нено Димов обаче издава такава заповед, която след протести на природозащитници, отменя. Днес обаче тя отново е на дневен ред, след като съдът не признава оттеглянето на заповедта.
Сред мотивите, които от "Зелени закони" изтъкват, са фактът, че намаляването на площта на Природен парк "Витоша" не е преминало обществени консултации с гражданите и юридическите лица, както изисква Административнопроцесуалният кодекс. То противоречи и на три европейски директиви и на Закона за защитените територии. Съгласно европейските директиви за околната среда, мярката е трябвало да бъде подложена и на екологична оценка, но и това не е направено.
Заповедта на министър Нено Димов нарушава и на Закона за защитените територии, който постановява, че опазването на природата в защитените територии има предимство пред другите дейности в тях. Съгласно закона защитена територия би могла да бъде заличена, само ако едновременно са налице три предпоставки. Това са защитените територии да са напълно и необратимо унищожени или увредени, да не изпълняват предназначението си и да не могат да бъдат прекатегоризирани.
В същото време, министърът на околната среда и водите посочва три мотива за намаляване площта на защитената територия. Това са, че тя не отговарят на изискванията за защитена територия, не представляват продължение на естествени екосистеми и няма характерни ландшафти и обекти на неживата природа.
Видно е, че в заповедта на министъра не се съдържат предвидените в Закона за защитените територии предпоставки за заличаване. В същото време, освен че не са релевантни към законовите изисквания, мотивите на министъра са и несъстоятелни - и двата имота представляват гора по смисъла на закона и това е установено във всички съдебни спорове, се казва в позицията на "Зелени закони".
От решение на Върховния административен съд става ясно, че и за двата имота предмет на обжалваната заповед има разработени и приети планове за застрояване и единствено режимът на природен парк Витоша, наложен от Плана за управление с който се забранява ново строителство в парка, не допуска тези планове да бъдат реализирани и имотите – застроени.
С издаването на обжалваната заповед, министърът премахва ограниченията, които природният парк налага върху двата имота и се създава възможност те да бъдат застроени, в тях да се добиват полезни изкопаеми по открит способ, както и да се извършват голи сечи и т.н.
Не на последно място, смятаме, че постановеното от министър Нено Димов отнемане на територии от площта на Природен парк "Витоша" би било опасен прецедент, който ще доведе до натиск и от други собственици на имоти и инвеститори, които ще поискат да "отхапят" апетитни парчета от парка с цел изграждане на луксозни имоти в планината, в близост до София.
Природен парк "Витоша" е създаден преди 85 години и никога досега нито едно правителство не си е позволявало да намалява
територията на парка.
_________________ Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Ное 18, 2019 5:56 am
hlebarov
Регистриран на: 04 Сеп 2017 Мнения: 91
Не мога да ги разбера българските милионери - могат да живеят където си поискат в територията, но избират парцел в природен парк, в най-големия, претъпкан и мръсен град.
Не мога да ги разбера българските милионери - могат да живеят където си поискат в територията, но избират парцел в природен парк, в най-големия, претъпкан и мръсен град.
На работа ли ходят, от магазина ли пазаруват?
Ето краткият отговор: Парите не променят човека, просто изкартват на яве същността му!
_________________ Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Ное 18, 2019 12:57 pm
kaloyanv
Регистриран на: 22 Авг 2018 Мнения: 2562
Гледайте, гледайте докъде доживяхме. Съюза на архитектите в България с председател не кой да е а арх. Диков (всички софиянци знаят кой е), ще правят конференция "КОНФЕРЕНЦИЯ ВИТОША – ВРЕМЕ ЗА РЕШЕНИЯ" ... Това ако не е пародия, то не знам кое е ..
Даже няма и никакво обяснение в поканата. А само едно заглавие... А пък Петър Диков ще предлага решения за Витоша ... цъцъц. Много се чудих дали да пускам това тук, ама го видях и ме хвана яд.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2
Страница 2 от 2
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети