ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине (Е3): 2024 г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине (Е3): 2024 г.
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам видеа да покажа, снимал съм подробно, ама нямам време да ги сглобя.
Сря Апр 10, 2024 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Ето малко видеа

Качване от Кашана
https://drive.google.com/file/d/1DwHMKu44XLZrP4wMbXln8BoxWNS-0G_O/view?usp=sharing

Слизане към Кашана със заобикаляне на изворите

https://drive.google.com/file/d/1aNv-V9458tpacdrjMLU9i4UgOmIyiy8A/view?usp=sharing


Изкачване и слизане от Кордуна, според мен много по-добро и за пеш и за колело, ако няма силен вятър.
https://drive.google.com/file/d/1E3GPqwEXexbmDdex2f0ojw5yJFfHZ9R2/view?usp=sharing


Слизането по Стара Река и синята маркировка, не съм го събрал, ама и там трябва много да се занимавам понеже е пълно с псувни, заради пътеката ...

А пък първите видеа и те са доста неграмотни, повтарям "Тука - тук" около 15000 пъти
Пет Май 03, 2024 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Карах тази събота и неделя пак по трасето на ком-емине за 2 дни. Първия ден бях от Петрохан до х. Мургаш и след това от там до Златица, където ме и взеха с кола. Първоначално мислех да си взема новите много леки бивачни съоръжения и да спя по пътя. Ама Борката ми каза че по-добре да не ги мъкна а да продължа, то и вече си наваксвам формата.

Отседнах в Творческия дом на петрохан. Там имаше 2ма човека и бихме яко лафа, както и едно момче, те всичките за ком-емине. За съжаление аз не се усетих, но точно те май бяха писали тук по темите последно, ама както и да е.

Тръгнах събота 5:45 и движех доста добре, но малко пак подцених някои неща, не бях напомпил добре гумата , или по-скоро пусна малко някъде, но точно преди Губислав, каза фъс и трябваше да я сменям ... Там са яко остри камъни и ако бях обърнал внимание, нямаше да е така. Но, човек се учи докато е жив ..

После газ надолу-нагоре и спрях задължително в Тръстена да хапна добре. От там като се изкачих на високото, има сечище и беше много гаден пътя и кален, разказа ми се играта , добре че е само там. То дефакто се пада на подсичането на Издремец, май.

От там всичко си е както е .. Минах отново по подсичащата пътека на Бигла и горе долу ставаше, че не се бяха протегнали къпините. Но пак си е рискова и трябва да се внимава, даже на едно място слизах.

Отбих се на Мечулица както винаги и ми се стори че пейките и масата са някак нивелирани и по-добре подредени, като за предстоящ форумен събор.

След Златаришка чукла са изкопали пътя сериозно и вече с джипки не може да се минава.

.. .. и така нататък ..


Сега да кажа за преходите и моите наблюдения, като съм ги правил няколко пъти... В тях се отличават 2 основни етапа. Поради тази причина съм ги минавал няколко пъти. Гара Лакатник - Тръстена е много труден етап и е решаващ за това как ще протече един дълъг първи ден. Това по мое усещане. Другия много тежък етап е Арабаконак - Етрополска седловина .. Хем нищо не е , хем си на жега и не ти е комфортно. Пробвах ги вече няколко пъти и винаги е едно и също.

Затова че там, трябва леко и без много напрежение . .. И на базата на цялата тази работа, ми се ще, да не правя такива дълги карания, а просто да ги съкратя и да си правя кефа, така както предпочитам.

Нещо което мен ме изненада беше Белия Камък - х. Мургаш като за край на първия ден. Доста трудно е. Бутането си е много яко.

П.С - е да, но пък престоя на хижа Мургаш е един път и си заслужава бутането, стига да има време.
Нед Юни 30, 2024 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Re: Ком-Емине (Е3): 2024 г. Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
За много планини и години. Ето изтърколи се още една година и докато беди, контузии и грижи ни мъчат не е лошо да започваме да правим и малко сметки без кръчмар, относно бъдещите летни преминавания. А пък който иска може и да сподели план за някое зимно.

Специално относно мен, се надявам тази година да съм по-здрав и да си върна формата отпреди 2 години.

Но и тази минаването по ком-емине ще е по-скоро бонус отколкото нещо задължително, тъй като още отсега ми предстоят различни неща, които ще ми отнемат различни количества сила, време и енергия.
Но пък не е лошо да има и нещо написано.

Ще се радвам и някой друг да сподели някакви планове за ком-емине, кога и какво.

Тази година съм си направил плановете базирани изцяло на преминаването ми предишните години. Ако пък се окажа в по-добра форма, ще го правя и по бързо където може .

Имам 3 варианта, като засега само изцяло пешеходния съм го отписал, но пък ако случайно стана много здрав в краката и се окаже че имам повече време, може пък и друго да реша.
Засега най-желания вариант ми е напълно хибриден. Но логистиката може и да не стане, затова има и само пеш до ПП и после колело. И третия изцяло велосипеден отново. Тук отново целите са да не минавам 12-13 часа в движение и да имам време за почивка и да си правя и кефа, но и да се понатоваря. Та те изглеждат ето така:

Вариант 1 (най-желан) Велосипед - пеша - велосипед

Ден 1 Ком - Мечулица - 13 часа - 85.7 км - качване- 3003 м, слизане 3302
Ден 2 Мечулица - Кашана 13 часа - 70 км - качване 2705, слизане 2400

Пеш:
Ден 3 Кашана - Козя стена 13 часа 30 мин - 47 км - качване -
Ден 4 Козя Стена - вр. Ботев 11 часа - 42.3 км - качване - 2350м, слизане 1641м
Пеш + смяна вело на Партизанска песен
Ден 5 вр. Ботев - х. Бузлуджа 11 часа 45 мин
Ден 6 - х. Бузлуджа - х. Чумерна 10 часа 45 мин
Ден 7 - х. Чумерна - Върбишки проход 11 часа 40 мин
Ден 8 - Върбишки проход - Дъскотна 10 часа
Ден 9 - Дъскотна - Емине 12 часа

Вариант 2 - Пеша - Велосипед

Пеш:
Ден 1 - Ком - Тръстена
Ден 2 - Тръстена - Витиня
Ден 3 - Витиня - Момина Поляна
Ден 4 - Момина Поляна - Дерменка
Ден 5 - Дерменка Тъжа
Ден 6 - Тъжа - Предел 13 часа (смяна с вело на Партизанска песен)
Вело
Ден 7 - Предел - Котел 14 часа
Ден 8 Котел - Люляково
Ден 9 Люляково - Емона

Вариант 3 Изцяло велосипедно:

Ден 1 - Ком - Мечулица
Ден 2 - Мечулица - Кашана
Ден 3 - Кашана - Бенковски
Ден 4 - Бенковски - Дерменка
Ден 5 - Дерменка - вр. Ботев
Ден 6 - вр. Ботев - х. Бузлуджа
Ден 7 - х. Бузлуджа - х. Чумерна
Ден 8 - х. Чумерна - Върбишки
Ден 9 - Върбишки - Дъскотна
Ден 10 - Дъскотна - Емине

Имам и други варианти, които си остават за мен, ако изляза извън някой от тези …

Затова че за много години и успех на всички!!



Я да си отговоря на темата. Така като гледам преминаването се изясни. Ще е изцяло велосипедно тази година, като ще стартирам последната седмица на август, но не знам кога точно. Засега изглежда че всичко се нареди добре и ще мога да тръгна. Да чукна на дърво успях да се възтановя, намирам се и в нелоша форма, да не кажа нещо повече. Така че най-вероятно плана за велосипедното ще се промени към такъв за по-скоростно, което значи че автоматично няма да знам точно къде и кога ще стигам.

Единственото нещо е че първия ден със сигурност ще се ходи към Витиня, за да не мъкна бивачни неща. По принцип не ми се щеше, че е дълго и после докато изпия някоя ракия и трябва да тръгвам и на другия ден рано и ще се стане малко паприкаж, ама ще видим, както дойде. Дотогава има немалко време, може да стане всичко.
Вто Авг 13, 2024 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1254
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Не забравяй, че някои носим близо до София... Като пораснат децата и далече. За справки - Борката може да ти е казал.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Авг 13, 2024 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Май няма да мога да стартирам когато искам, ще трябва малко да отложа. Днес качвах връх Мургаш от Бухово с колелот и раницата с която ще ходя на ком-емине за тренировка. Беше бая жега, горе долу беше добре, стигнах за 2 часа и половина като имах запас, но бутах на няколко места, към хижата и после след хижата. Нямаше да е зле да го изкарам цялото без да бутам и малко по-бързо, но в крайна сметка това е положението към момента. Да си знам да не бързам много много по трасето Smile
Съб Авг 17, 2024 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Започнах да правя първи уговорки с някои от хижите. Реших тоя път да остана в ком Стара. Обадих им се и директно ме отсвириха и казаха че няма да са там през седмицата. Кво да кажа. Обадих се и на ком Нова, даже не ми и вдигнаха, но поне знам че там винаги има хора щат не щат, ама пак ще им звъня ... За сметка на това се обадих и на тур. спалня витиня .. Никога няма проблем. Дали ще успея да стигна дали не, приказвах с Краси, храна ще има, всичко ще има и ракия студена в хладилника. Той няма да го има, но оставя там ключ и на честна дума. Е тва е работа, как да не я посещавам тази спалня.
Пет Авг 23, 2024 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Много интересно съвпаднаха нещата, не можах да тръгна събота и ще тръгвам вторник. А то времето точно тогава ще започне да се разваля .. Става баш като миналата година ... Ще трябва да напасвам нещата в движение. Ще правя явно основните преходите рано сутринта до обяд и после на базата на времето, ще бягам бързо надолу или ще продължавам .. Като цяло няма да мога да избягам от времето, единствено се надявах да избегна гръмотевиците. Все си мислех че по - това време явлението ще е по-слабо изразено. Но с тази промяна в климата имам усещането, че ще гърми и трещи здраво по обяд ...

Има хора тук във форума които разбират доста по-добре климатичните модели. Ако могат да кажат и тяхното мнение. Аз общо взето няма да гледам нищо, ще го карам на локална преценка ..

П.С -- То явно и заради това моя уж кандадат партньор не смее да се обади, затова че най-вероятно ще съм си сам .
Съб Авг 24, 2024 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5823
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Прогнозите са мрачни и с голям заряд, но затова пък ... несигурни. Причината е черноморски циклон, чието поведение след 60-тия час е доста трудно предвидимо:



Един от AI-моделите, GraphCast, предвижда 100-300 mm валежи в периода до 3-ти септември включително за част от Южното Черноморие:


Източник: ECMWF, 25 август 2024 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Авг 25, 2024 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5823
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Стациониращ циклон ще носи валежи над Източна България от 26-ти Август - Детайлен Анализ

Анализ на вероятността от дълбок Черноморски Циклон за 29-ти Август

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Авг 25, 2024 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти Ведрин! Вече съм направил планове, които в момента напълно пропаднаха и минавам на резервен вариант. Smile Което ще рече че няма план и най-вероятно около сряда ще реша дали да слизам от планината, дали да карам и тн…. Но честно казано не ми се става гръмоотвод и все пак със сигурност ще се провери на място какво е времето с опция за бързо събиране на чукалата и изчезване тип дим да ме няма.
Нед Авг 25, 2024 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
В крайна сметка стартирах. Днес ме стовариха 14.30 на петроханския проход. И тагадък нагоре на ком. Заради идващото лошо време се отказах да ходя на хижите там , а и ме издразниха. Та настъпих педала ама леко и пак съм в драгановата къща в лакатник. Как даго опусна. Стигнах по светлно към 7 и половина, оправих се и сега пия бистра и студена ракия.

Утре обаче понеже ще е последния хубав ден, мисла да се изкрива от каране и бутане, така че поне да нямам сила да ме е яд.
Пон Авг 26, 2024 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 194

Мнение Отговорете с цитат
Успех Wink И дано се разбута прогнозата в твоя полза...тамън до Емине да мине фъртуната Laughing
Пон Авг 26, 2024 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1254
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Калоянчик, ракията ли свърши?
Дай ъпдейт...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Авг 28, 2024 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2437

Мнение Отговорете с цитат
Няма интернет по тея хижи. Вчера тръгнах в 5 от лакатник и бях 19.00 на хижа чавдар . Беше забавно после ще пиша. В момента съм се излегнал в ниското към хижа бенковски. Дъжд не ме валя , обаче още от премката на косица ме подхвана един вятър че не можех да нося колелото, та го бутах. Вече към тетевенска баба стана зловещ и направо ме разсипа. Мина ми мерака за повече геройства през този ден. Отивам долу да си припомня ракията и наливната бира Smile
Сря Авг 28, 2024 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 6 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov