Изкачване на връх Смоликас - 2637 м. (Σμόλικα) в планината Пинд (Пиндос/Πίνδος).
Смолика (на гръцки: Σμόλικας, Смоликас) е най-високото планинско възвишение от веригата Пинд в Гърция, разделящо Македония на изток, от Северен Епир на запад. Със своите 2637 м надморска височина, Смолика е втората по височина планина в Гърция след Олимп.
Информацията е от гугъл, но се зачетох и отплеснах сериозно по нея... Много върхове, много села и страхотна визия с изгледи и подходи от много населени места...
Административно се отнася към северната част от областна единица Янина и западната част на областна единица Гревена. Околни планини са Грамос на север, Тимфи на юг и Пинд на юг и изток. В по-широк смисъл е част от планинския масив на Пинд, под което се разбира цялата планинска система на Западна Гърция.
В Смолика са разположени някои от най-високо разположените селища в Гърция като Самарина, Фурка и Падес. От Смолика извират притоците на Бистрица - Алиакмонас (Αλιάκμονα), Венетикос (Βενέτικος) и Гревениотикос (Γρεβενιώτικος).
Дължината на планинския масив на Смолика е 15 – 20 км в посока от изток на запад, с ширина 10 км от север на юг.
В Смоликас има редица върхове, чиято надморска височина надхвърля 1600 м.н.в. Непосредствено на изток до Смоликас са върховете Лемос-2540 м.н.в. и Мосиа-2610 м.н.в. (Μόσια). Близко до главния връх на север са разположени Куцурос-2318 м.н.в. (Κούτσουρο), Аркудалона-1798 м.н.в. На североизток са върховете Капитан Цекурас-2253 м.н.в. (Καπετάν Τσεκούρα) и Богдани или Вузи-2239 м.н.в. (Βούζι). Други върхове в планината са Алоготопос-2230 м.н.в. (Αλογότοπος), Палиострунги-2221 м.н.в. (Παλιοστρούγγι), Мисорахи-2217 м.н.в. (Μισσοράχη), Атина-2106 м.н.в., Мугурия-2080 м.н.в., Далиаполи-2077 м.н.в. (Νταλιάπολη), Петра Ганкараджа-2045 м.н.в. (Πέτρα Γκαγκαράντζα), Сърнен камък, Смиляни-2014 м.н.в. (Σμίλιανη), Скурдза-1799 м.н.в. (Σκούρτζα), Аница-1700 м.н.в. (Ανίτσα), Киркори-1860 м.н.в. (Κίρκορη), Зекири-1700 м.н.в. (Ζεκίρι), Тамбури-1878 м.н.в. (Ταμπούρι), Гифтиса (Циганското)-1752 м.н.в. (Γύφτισα), Профитис Илиас Фуркас-1650 м.н.в. (Пророк Илия – Фуркас) (Προφήτης Ηλίας Φούρκας) и Клифтис-1846 м.н.в. (Κλέφτης).
Популярни маршрути достигат до върховете на Смоликас от Самарина (Σαμαρίνα) от изток, от Ая Параскеви (Керасово) от север и от Палиосели (Παλιοσέλι) и от Падес (Πάδες) от юг.
По пътя към връх Смоликас. Направихме си палатките малко под хижа Смоликас предната вечер и рано сутринта право нагоре по стръмната пътека. Очакват ни 1000 метра денивелация и малко над 12 пешеходни километра до върха и обратно.
Изглед към върховете на планината Тимфи, които са насреща.
Вихър.
Цвета.
Катя.
И аз зад апаратното устройство! Насреща - Тимфи!
Към "вулкан" Смоликас - 2637 м.н.в.
Езерото под върха.
И право нагоре в мъглата с добро темпо до върховата кота, след загрявката с Гамила от предния ден.
Невероятни цветове в отварящите се прозорци, през мъгли и облаци.
Сянката на Смоликас и езерото с Катя, която ясно се забелязва с телеобектива...
Взе да гърми зловещо в далечината и на кратки прибягвания бързо се озовах до езерото, където изчаках да слязат Вихър и Цвета.
Катя и езерото.
Пейзаж от Смоликас с невероятните цветове, преливащи от жълто през зелено до синьо.
Човек и добре да живее, отива на море...
Цели два пропиляни за планини дни, прекарани на плажовете край Катерини и Паралия с изглед към Олимп...
Страхотна буря, която ни удари само минути след снимките... Бягаме към колата и потопът се излива върху ни... По улиците на Паралия стана като във Венеция...
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети