ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За християнството, здравната система и всичко останало
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
За християнството, здравната система и всичко останало
Автор Съобщение
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50

Това, че виждаш само черното около себе си си е твой проблем, това че си развяваш черногледството наляво и надясно по форума е грозно и досадно.
Мрънкането нищо не променя!
Гледай си там търговийката - сигурен съм че има хора, много по-зле ощетени от ситуацията в БГ (и изобщо), и пак не са черногледи мрънкачи като тебе.
Не ми се вярва да нямаш възможност да заминеш за някоя от бленуваните от теб страни, дето няма решетки до 3-тия етаж.... ма не - шси седя тук да си пазя акумулатора Wink
Сря Фев 24, 2016 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Не цитирай несигурни източници. Отговори на въпросите ми и тогава може и да се получи диалог. Знаеш ли колко са осигуровките и как се разпределят? Ако не може да кажеш без проверка в нета, то разговора няма смисъл.
А и държавата не бере парите по дърветата, а от гражданите.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Фев 24, 2016 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1969

Мнение Отговорете с цитат
Мариана, Very Happy не се дразня никак, просто излагаме някакви тези. Не се дразня кой какво ползува, не са мои болниците, а само казвам какъв ще е резултата ако никой не плаща здравна осигуровка. Утре и аз не знам дали няма да съм без такава.
Ако и лев не влиза в тази система, тези пари пак трябва да се вземат отнякъде, тоест пак от нас. Ако от никой не може и лев да се измъкне в България, на какво ще заприличат училища , болници и всякакви обществени институции ....според мен на руините на Бакърена фабрика или виетнамските общежития, а лекари могат да играят клошарите, които палят огньове там , те пари за прием няма да откажат.
Сря Фев 24, 2016 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
....според мен на руините на Бакърена фабрика или виетнамските общежития, а лекари могат да играят клошарите, които палят огньове там , те пари за прием няма да откажат.


Моите наблюдения са, че за последните 5-6 години има драстично подобрение на условията и оборудването на болниците, поне в София, за провинцията впечатлението ми е същото, но не е базирано на пряко наблюдение... ти по друг начин ли виждаш нещата.... какво те кара да развиваш апокалиптично-истеричните си фантазии и да ги правиш обществено достояние?
Сря Фев 24, 2016 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
[quote="nabludatel50]Ако никой не плаща осигуровки, няма лекари, няма болници ..... осигуровките може да са като в Африка - ходиш си с една козичка или ще си нося една торба с 2-3 кокошчици за магесника, който да ме изцери, или бабата, която ще ми гледа на боб дали ще ме бъде.. Laughing[/quote]
А, ама ти говориш за ситуацията в която никой, ама наистина никой в буквалния смисъл не плаща осигуровки. Че как ще стане тази работа, ще се върнем в каменната ера ли? Въобще възможно ли е това да стане без някакъв голям природен катаклизъм или война? Дори хипотетично не мога да си представя икономическия, социален или политически механизъм, който ще доведе до там. Вярно, има разни плашещи демотиватори във фейсбук, как в едни момент в България остават само цигани, но дори при сегашните данни за раждаемостта е съмнително да се осъществи точно такъв краен сценарий.
И аз имам развинтено въображение, обичам да чета фантастика, в младежките си години съм се опитвала и да пиша такава, но признавам си чак държавата да се разруши, защото 10 години абсолютно никой не си плаща осигуровките и болниците стават руини, дори не мога да си го представя Laughing

Жалко, ако при хубавия живот който водиш (съдейки от мненията ти във форума) си изпълнен с толкова негативизъм и не желаеш да правиш нещо за другите. А пък двойно по-жалко, ако се сърдиш само защото не сме на едно и също мнение с теб.

Владо - ей това имам предвид с вероучението, някой да ни научи, че се прощава и че ако имаш две ризи, не е зле да дадеш едно парче хляб и един аспирин на ближния си, а не да ни подготвя за края на света Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Фев 24, 2016 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
и още нещо - форума е пълен с доста простаци като Insight, търговци и всякакви подобни хора , заради които не си заслужава човек да направи нещо стойностно от планините и да им го представи. Може и аз да съм близо до тази порода, но не виждам смисъл да споделям нещо с такива хора. На всички, да сте живи и здрави, аз бях дотук.


"простаци"...."търговци" то разлика нЕма, а!?

ПС: Вървят ли маслинките г-н ТЪРГОВЕЦО. Wink
Сря Фев 24, 2016 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6439

Мнение Отговорете с цитат
Кротко двамата, любовта - на телефона само.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 24, 2016 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Не цитирай несигурни източници. Отговори на въпросите ми и тогава може и да се получи диалог. Знаеш ли колко са осигуровките и как се разпределят? Ако не може да кажеш без проверка в нета, то разговора няма смисъл.
А и държавата не бере парите по дърветата, а от гражданите.


Не ми се пишат дълги постове. Мързи ме. До 27.12.2016г. здравно-осигурителните права се възстановяваха след плащане на вноските за последните 36м. От тази дата - за последните 60м. Тази промяна в ЗЗО е публикувана в ДВ бр.48 /2015г. параграф 37. Минималната вноска е 16.80лв. за безработни и самоосигуряващи се. Относно работещите, тежестта (%) се разпределя между работника и работодателя, като работодателя е малко по-натоварен.
И така...

Мариана, не трябва да спрат всички да се осигуряват, трябва да се подмине един 'критичен' минимум и системата ще се разпадне. Както и пенсионната. Докато е солидарна ....
Малко опит от Американците. Една от не харесваните системи. Няма задължителен характер. Сам си избираш застраховател, застрахователна сума, съответно вноски. Ако се случи нещо кофти и надхвърлиш сумата, плащаш. Огромна разлика в цените между свободно ползване на медицинска услуга и такава през застраховката. Разликата е в пъти...познайте защо. Съществува безплатен минимум услуги...другото зависи от човека.
Сря Фев 24, 2016 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
и още нещо - форума е пълен с доста простаци като Insight, търговци и всякакви подобни хора , заради които не си заслужава човек да направи нещо стойностно от планините и да им го представи. Може и аз да съм близо до тази порода, но не виждам смисъл да споделям нещо с такива хора. На всички, да сте живи и здрави, аз бях дотук.

И мен са ме слагали в тази група. Проблема е на слагащия. Всеки знае себе си.
nickkal написа:

Не ми се пишат дълги постове. Мързи ме. До 27.12.2016г. здравно-осигурителните права се възстановяваха след плащане на вноските за последните 36м. От тази дата - за последните 60м.

Това е така. И излиза, че не са 10 вноски.
nickkal написа:
Минималната вноска е 16.80лв. за безработни и самоосигуряващи се. Относно работещите, тежестта (%) се разпределя между работника и работодателя, като работодателя е малко по-натоварен.
И така...

Но това не е така. Като изключим безработните и земеделските производители (за тях не съм запознат), осигуровките с право на болничен са 29,3%. Като минималната ЗО е около 33,60 лв. Това е условно, защото трябва да се вземат предвид и други фактори, като спецификация по КИД и доходност за две години назад. Това за самоосигуряващите, които делят осигурителната тежест със себе си.
Като включим и неотговарянето на въпросите ми оставам с убеждението, че проблемите в осигурителната ни система(най-вече с нарастващите неосигурени лежащи на вашия гръб) не могат да се обсъдят с хора, които само знаят, че някой някъде му внася осигуровки.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Фев 24, 2016 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение За здравните осигуравки Отговорете с цитат
Няма да коментирам изказванията до момента. Само ще спомена, за примера на Щатите, че не можем да се мерим с тях. Не защото сме по-калпазани, а защото те са доста по-голяма по територия страна и е нормално да имат множество здравни фондаве и право на избор. Бих дал пример със здравните системи на някои от азиатските тигри, като Сингапур, където държавата стимулира работещите да поемат отговорност за избора на тип здравно осигуряване. Принципът е имаш работа, имаш висок доход - имаш основни осигурителни права, имаш и индивидуални такива. Държавата участва с една четвърт във финансирането на цялата система. Също се сещам и за ставащия популярен "базов доход", който съответно ми говори, че хората които трайно нямат работа, нямат осигуровки, във вечния ни пример Западна Европа е логично да бъдат осигурени поне здравно, с някакви минимални права. А допълнително трябва да се измислят мерки, за сивеещата икономика, за по-фрапантните случаи, като например вземане на 90%от заплатата под масата или, защо не, пускащи си фалшиви болнични листове всеки месец... Но си мисля, че това е "белия" кахър, по-скоро ниските доходи и броя на работещите, са истинската причина за проблемите, които не се решават по кафенета и седянки, а с опити за стимулиране по всякакъв начин на заетостта и паз. икономика.
Сря Фев 24, 2016 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
Здравното осигуряване няма нищо общо с обезщетенията за временна нетрудоспособност! Чешем си клавиатурите. При солидарната система на осигурява здравно или социално, пенсионно неплащанет ощетява плащащите!
Чет Фев 25, 2016 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3092

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Владо, сега остава и да подкрепиш това с някакви обективно проверяеми факти, каквито аз ей така между другото, докато си баех, посочих.

Наскоро на мой близък му предложиха да му ампутират крака. Аз съответно категорично се противопоставих и посъветвах да се обърнат към друг лекар. Нещата се оправиха със съвсем невинна процедура по поставяне на стенд. Тя обаче по клинична пътека не струва колкото ампутация и първият "специалист" дал своето "категорично становище" изпратих без никакво извинение с аналога на руския израз идти на хуй. Не ми се ще да изброявам примери, че пак започвам съвсем с основание да се ядосвам само като си спомня за някои изроди в бели престилки. Да, вярно, те не са представителна извадка, но докато ги има на цялата здравна система се лепва реноме на корумпирана и търгашеска, подобно на системата на съдилищата. Отдавна вече на доктор не ходя, без изрична препоръка от друг някой мой близък приятел, по възможност също доктор, който предварително да е уведомил този при който отивам, за да се избягват такива опити за безобразия. Преди 5 години бях обявен от един кардиолог за развалина, с тежка форма на хипертония. Тикна ми един нифедипин и каза, свиквай да пиеш това до края на живота си, той така или иначе няма да продължи дълго... Пък аз съм си добре и никаква хипертония нямам... Та и на него един трибуквен теглих..
Чет Фев 25, 2016 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
vedrin написа:
Владо, сега остава и да подкрепиш това с някакви обективно проверяеми факти, каквито аз ей така между другото, докато си баех, посочих.

Наскоро на мой близък му предложиха да му ампутират крака. Аз съответно категорично се противопоставих и посъветвах да се обърнат към друг лекар. Нещата се оправиха със съвсем невинна процедура по поставяне на стенд. Тя обаче по клинична пътека не струва колкото ампутация и първият "специалист" дал своето "категорично становище" изпратих без никакво извинение с аналога на руския израз идти на хуй. Не ми се ще да изброявам примери, че пак започвам съвсем с основание да се ядосвам само като си спомня за някои изроди в бели престилки. Да, вярно, те не са представителна извадка, но докато ги има на цялата здравна система се лепва реноме на корумпирана и търгашеска, подобно на системата на съдилищата. Отдавна вече на доктор не ходя, без изрична препоръка от друг някой мой близък приятел, по възможност също доктор, който предварително да е уведомил този при който отивам, за да се избягват такива опити за безобразия. Преди 5 години бях обявен от един кардиолог за развалина, с тежка форма на хипертония. Тикна ми един нифедипин и каза, свиквай да пиеш това до края на живота си, той така или иначе няма да продължи дълго... Пък аз съм си добре и никаква хипертония нямам... Та и на него един трибуквен теглих..

Допускането на грешки в медицинската практика (също не само у нас) наистина е безспорен факт. Каква част от тях обаче са плод на неопитност, некадърност или желание за злоупотреби е по-трудно да се прецени. Може би неслучайно съществува смешката "Като знам какъв инженер съм ме е страх да отида на доктор." (инженерите да не се засягат, аз също съм такъв). Например според едно научно изследване публикувано преди 3 години, в САЩ всяка година загиват над 400000 души вследствие на медицински грешки, а между 10 и 20 пъти повече получават сериозни увреждания. Само смъртните случаи вследствие на медицински грешки са около 0.13% от населението в САЩ. Ако процента е подобен и в България, това би означавало всяка година да загиват около 10000 души вследствие на медицински грешки у нас. Дали са толкова, повече или по-малко -- сигурно все някой ще успее да посочи. Няма само аз да се ровя из данните, а? Smile

Изобщо -- субективните наблюдения и заключения са много хлъзгава почва. Затова и се въздържах в предишните пращулки да спомена че на една от пресечките на моята улица съществува многоетажна жилищна сграда, на която се забелязват решетки на прозорците и терасите само на един апартамент на 4-тия етаж Въздържах се и да използвам този факт в подкрепа на разсъждението че поставянето на решетки понякога е резултат от субективно усещане за несигурност, а не непременно от някаква обективна опасност, която според Наблюдателските наблюдения би трябвало да е характерна най-вече за жилища на първи, втори и може би трети етаж. А пък субективното усещане за несигурност се появява и усилва вследствие на разнообразни фактори -- разбира се обективна опасност, ала също и слухове (понякога не съвсем достоверни) и какво ли още не... В някои случаи това усещане само по себе си също може да представлява и медицински проблем...


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Фев 25, 2016 3:47 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Фев 25, 2016 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3092

Мнение Отговорете с цитат
Ходих преди време при едни ортопеди да ми оправят кокалите. С единия от тях си намерихме обща приказка и познати във връзка с планините и се разговорихме по надлъж. От позицията си на вътрешен за системата човек ми сподели следното - по неговите наблюдения, както в собствената му болница, така и в другите с които работи, процентът на последвало вместо подобряване, влошаване на здравословно състояние при медицинска интервенция, вследствие на некадърност или алчност, или и двете е толкова фрапиращ, че ако имаше независим разследващ орган на медицинската експертиза голяма част от медицинските заведения трябва да се опразнят от към персонал, за сметка на затворните такива.
Аз също като теб не подкрепям и се отнасям предимно скептично към "субективните изживявания на лирическия герой". Проблем от обективно естество е обаче, че винаги когато трябва да се разследва лекарска грешка, започват едни отводи и никой специалист не иска да се наеме да търси като експерт кусурите на колегите си, за да се използва това в съда. От там и усещането за безнаказаност сред тази гилдия, поне за тези които си позволяват отклонения от принципите на Хипократ, е значително по-високо от обществено допустимото.
Чет Фев 25, 2016 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kalcho



Регистриран на: 13 Фев 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Каквото и да си говорите и спорите, факт е, че доста голям процент от докторите станаха търгаши, вместо лекари...
Не обвинявам всички...но и не оневинявам всички...
Чет Фев 25, 2016 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 4 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov