ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За християнството, здравната система и всичко останало
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
За християнството, здравната система и всичко останало
Автор Съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Спешната помощ се поема от държавата. Там осигуровки не играят. Не съм сигурен, но мисля и в конституцията го пише. Всички имат право на нея.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Фев 24, 2016 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
Може и да са глупости, може и да не са. Примерите са действителност. И в двата случая се точат публични финанси.
Да, поема се от държавата, а тя бере парите от дърветата.
Сря Фев 24, 2016 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1969

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic Дали няма да е по-удачно, ако модераторите решат, тази дискусия бъде преместена от модераторите към друга тема?
Mariana1000 Smile , никак не ми е объркана представата за здравната система, и тя е че всички без здравни осигуровки точат от здравната система, като се възползуват от нея. Може да са добри , весели хора, приятели, роднини - но някой е платил , преди да има врата , на която да почукат, и това не са те.Никой не е застрахован - утре и аз мога да нямам възможност да си плащам осигуровките, но факта си остава.
Ако прочетеш точно написаното от мен, проблема не е като те приматза лечение какво се случва - плащаш или не плащаш. Проблема е, че въобще няма да има къде и кой да те приеме, ако никой не плаща здравни осигуровки. Няма да има нито лекари , нито болници ако ще и да държиш и 5000 евро в ръка и да ги даваш - отсреща няма да има никой... е все някой ще се намери да ти издърпа парите, но какъв ще е той- не се знае.
Имам разбира се подобен пример. Приятел, който цял живот не е плащал нито стотинка на държавата, не е работил официално никъде, планинар- заедно ходехме , диети, фитнес... Желязно здраве и сега е така, само не може да ходи вече повече от 2 -3 км. В един момент в колената му излявоха някакви проблеми и има 2 операции и години рехабилитация. Сега е доволен, че в България е имало специалисти от голяма величина, които са го спасили от ампутация, към каквато беше отишло положението . Ако ги нямаше тези изградени специалисти и болница, какво щеше да прави с парите си в ръка? Да хване самолет с придружител и да търси лечение в чужбина? Всеки неосигурен ли си е приготвил сума ? А ако е в безпомощно състояние? Лекар не се създава за 10 минути, докато му броиш парите преди да ги вземе Laughing
Относно далаверите в болничната система - тя е функция на обществото - мършата в България е много и далаверите са повече от средното в една европейска държава, но в огромното си болшинство лекарите са честни и достойни хора.
Стефане , видях поста ти сега, ето простия отговор черно на бяло, който написах и по- горе по-подробно и образно. Въпрос на Стефан : Ако утре реша да постъпя в болница - ти ще дойдеш и ще ми платиш престоя в болницата ли? Отговор : ако аз и други не бяхме плащали вноски, нямаше въобще да има болница в която да постъпиш, поне не в България.
Предлагам Ви , тъй като спора излиза към доста крайни мнения, да поканим Сотиров и Ведрин като хора явно свързани с обществения живот и ако имат желание разбира се, да дадат мнение коя позиция е правилна и общественополезна. Ако има лекар сред участниците във форума, неговото мнение сигурно ще е най-меродавно.
Сря Фев 24, 2016 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Относно далаверите в болничната система - тя е функция на обществото - мършата в България е много и далаверите са повече от средното в една европейска държава.

Едно си знаеш, едно си баеш -- твое право. Сигурно не си чувал израза "trou de la sécu" (дупката на осигуряването), нито пък си виждал картинки като тази:



През следващите години положението никак не става по-розово. Например през 2011 г. т.нар. социален дълг (dette sociale) във Франция вече е 142.8 милиара евро или 7.1% от БВП на страната. От него са били изплатени 59.6 милиарда евро (3% от БВП) през същата година, а останалата част е прехвърлена за "по-нататък" и все повече нараства. Обясненията, които преобладават са от няколко вида:

1) разходите за здравеопазване се увеличават по-бързо от средния икономически растеж, който определя приходите; в основата на този процес е схващането че "здравето няма цена";

2) разхищения и неефективност на здравната система;

3) несъбрани приходи (в това число невнесени данъци върху тютюна, алкохола, работа на черно и други подобни измами); според френската сметна палата здравното осигуряване губи ежегодно между 20 и 25 милиарда евро само заради сивата икономика, като секторите от икономиката с най-голям дял в този проблем са строителство, хотелство и ресторантьорство. [Източник: http://tinyurl.com/zv7s73n]

В същото време НЗОК завършва 2015 г. без дефицит, пък макар и "за пръв път от години". [Източник: http://tinyurl.com/zjmarh4]

Та, Наблюдателю, не знам колко точно е "мършата в България" и въобще какво означава този израз според теб, но твърдението ти че "далаверите са повече от средното в една европейска държава" никак не изглежда да е подкрепено от фактите... Впрочем много от емигриралите българи в преуспелите европейски държави ползват летните си отпуски в България за имунизация на деца, лечение на зъби и др. подобни планирани медицински услуги -- замислял ли си се въобще някога защо се случва това?
Сря Фев 24, 2016 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1969

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, не взимаш отношение точно по въпросите , а те са до какво води неплащането на осигуровки в България. Франция в никое отношение не може да е пример за България.
Сря Фев 24, 2016 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Ведрине, не взимаш отношение точно по въпросите , а те са до какво води неплащането на осигуровки в България. Франция в никое отношение не може да е пример за България.

Взимам отношение по това, което аз преценя за уместно. В конкретния случай това е напълно безпочвеното твое твърдение, цитирам: "мършата в България е много и далаверите са повече от средното в една европейска държава". Франция е "една европейска държава", при това, нека отбележим, далеч не коя да е. Би ли посочил от какви точно източници черпиш данни за средното количество далавери в "една европейска държава" и респективно в България?


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Фев 24, 2016 3:19 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Фев 24, 2016 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
А какво води до неплащането на осигуровки?
Нека модераторите преместят темата. Довечера ще разгледаме въпроса по обстойно.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Фев 24, 2016 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Щом в името на темата присъства "...и всичко останало" мога да кажа, че се надявам занапред в училищата да се учи не повече българска литература и история, защото патриотизъм и национален нихилизъм имаме в излишък, а икономика и вероучение. Поне новите поколения да имат понятие от основните икономически закони и що е то милосърдие.

nickkal написа:
Става проблем, плащаш със задна дата десетина вноски по 18лв. и хоп в системета ....е това е проблем.

Когато здравноосигурителните права са прекъснати, т.е. за последните 36 месеца липсват повече от три вноски за здравно осигуряване, за да бъдат възстановени правата трябва да са заплатени всички задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца. (http://www.nap.bg/page?id=350)

nabludatel50 написа:
Стефане , видях поста ти сега, ето простия отговор черно на бяло, който написах и по- горе по-подробно и образно. Въпрос на Стефан : Ако утре реша да постъпя в болница - ти ще дойдеш и ще ми платиш престоя в болницата ли? Отговор : ако аз и други не бяхме плащали вноски, нямаше въобще да има болница в която да постъпиш, поне не в България.
Предлагам Ви , тъй като спора излиза към доста крайни мнения, да поканим Сотиров и Ведрин като хора явно свързани с обществения живот и ако имат желание разбира се, да дадат мнение коя позиция е правилна и общественополезна. Ако има лекар сред участниците във форума, неговото мнение сигурно ще е най-меродавно.

Когато човек плаща цената на стоки или услуги, той не се интересува кой е построил сградата, в която се произвеждат стоките или извършват услугите. Неосигуреният пациент заплаща пълната цена и това кой какво е дал за материалните активи, с които се извършва услугата не го касае, нали си плаща в крайна сметка. Все едно аз да се чувствам гузна, че си купувам маслини от Централни хали, щом не съм плащала данъци през 1909 година. По тази логика да не вземем да стигнем до това кой е построил римските пътища?
Без да съм Сотиров, Ведрин или лекар, но пък като човек, християнин, икономист и учител, който си плаща данъците и осигуровките, смятам че правилната и общественополезна позиция е тази на социалната държава. Едно нормално общество не изоставя болните и нуждаещите се, независимо от броя на измамниците, корумпираните и крадците.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Фев 24, 2016 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Когато здравноосигурителните права са прекъснати, т.е. за последните 36 месеца липсват повече от три вноски за здравно осигуряване, за да бъдат възстановени правата трябва да са заплатени всички задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца. (http://www.nap.bg/page?id=350)

Това е от скоро, има-няма месец и е резултат от 'горното'!
Сря Фев 24, 2016 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3092

Мнение Отговорете с цитат
Как да повишим събираемостта на здравните осигуровки?
Ами не особено трудно - достатъчно е да се разръчка НАП, евентуално да се даде сериозно материално стимулиране на бирниците и гледай какво става. Не са поискали, не са изловили всички които се крият като мишки и не плащат. Има и втори аспект - т.нар. легално укриване - има врътки, но нямам време да ги описвам. Само обръщам внимание, че и сега в ДОПК има направо сатанински правомощия за НАП да прави буквално каквото си иска с когото си поиска...
Но това е едната страна/приходната/ на медала, наречен бюджет/републикански, общински, осигурителен и т.н. бюЖети/.
Другата е разходната, Ведрине колкото и да си баеш, реалното положение е доста по-близко до описваното от наблюдателя. За съжаление голяма част от здравната система се използва точно за врътки. Има прости манипулации, които обаче са вкарани в "клинични пътеки", задължаващи ненужна хоспитализация, задължително антибиотично лечение, рентгени, скенери и какво ли не, което изобщо не се налага в повечето случаи.
А иначе, по повод казаното от Mariana1000 , моето мнение е, че светът, поне в този му вид, наистина върви с ускорени темпове към своя край и верюучение може би наистина ще е необходимо на верващите за да се подготвят подобаващо за предвиденото от Йонана в неговото евангелие. На нас неверващите, съответно не е необходимо, краят на света ще бъде обективно събитие и настъпването му няма да се обуславя от наличие на вервания или невервания.
В заключение - препоръчвам на всички един филм на Майкъл Мур за щатската здравна система, Sicko, 2007, гледайте го и пак го гледайте и се сещайте накъде сме тръгнали. Между другото аз не знам и не смея да твърдя че мога да посоча коя от описваните страни в този филм е правата и ако трябва да избирам модел, кой бих приел. Едната система е жестока, но прагматично погледната - изключително справедлива, другата е социална/милосърдна/, но за нея не може да се каже нищо друго.
Сря Фев 24, 2016 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
Mariana1000 написа:

Когато здравноосигурителните права са прекъснати, т.е. за последните 36 месеца липсват повече от три вноски за здравно осигуряване, за да бъдат възстановени правата трябва да са заплатени всички задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца. (http://www.nap.bg/page?id=350)

Това е от скоро, има-няма месец и е резултат от 'горното'!

Това е от 6 години. От има няма месец е 60 месеца.
Колко от онеплавданите сами попълват платежните си нареждания? Какво води до неплащането на осигуровки?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Фев 24, 2016 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1969

Мнение Отговорете с цитат
Мариана : Неосигуреният пациент заплаща пълната цена и това кой какво е дал за материалните активи, с които се извършва услугата не го касае, нали си плаща в крайна сметка. Все едно аз да се чувствам гузна, че си купувам маслини от Централни хали, щом не съм плащала данъци през 1909 година.
По горе бях писал , ще го кажа по друг начин - няма как да си купиш лекар ако няма лекари. Те се създават за минимум 10 години освен в университетите, чрез практика в болниците - основното, за да станат лекари. Добре, никой не е плащал като Стефан здравни осигуровки и болниците са развалини, защото парите не растат по дърветата, както каза форумец горе. Лекар не се става като певачка на Пайнер - пивнала в компания, отворила глас и разбрали че може да пее. Не мога да си го купя като малини на пазара. Както и в Африка не могат да си купят лекари, а чакат нещо да падне от самолета Laughing
Ако никой не плаща осигуровки, няма лекари, няма болници ..... осигуровките може да са като в Африка - ходиш си с една козичка или ще си нося една торба с 2-3 кокошчици за магесника, който да ме изцери, или бабата, която ще ми гледа на боб дали ще ме бъде.. Laughing
Сря Фев 24, 2016 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 182

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
nickkal написа:
Mariana1000 написа:

Когато здравноосигурителните права са прекъснати, т.е. за последните 36 месеца липсват повече от три вноски за здравно осигуряване, за да бъдат възстановени правата трябва да са заплатени всички задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца. (http://www.nap.bg/page?id=350)

Това е от скоро, има-няма месец и е резултат от 'горното'!

Това е от 6 години. От има няма месец е 60 месеца.
Колко от онеплавданите сами попълват платежните си нареждания? Какво води до неплащането на осигуровки?


Я, пак? http://www.dnevnik.bg/biznes/lichni_finansi/2015/07/14/2572297_ot_2016_g_vuzstanoviavaneto_na_zdravni_prava_shte_e/
Сря Фев 24, 2016 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
А иначе, по повод казаното от Mariana1000 , моето мнение е, че светът, поне в този му вид, наистина върви с ускорени темпове към своя край и верюучение може би наистина ще е необходимо на верващите за да се подготвят подобаващо за предвиденото от Йонана в неговото евангелие. На нас неверващите, съответно не е необходимо, краят на света ще бъде обективно събитие и настъпването му няма да се обуславя от наличие на вервания или невервания.

Че то и за вярващите събитията са обективни и настъпването им не се обуславя от вярата или невярата. Просто гледната точка върху тях е различна.
Ето докато Наблюдателя се дразни, че някой не си плаща и му ползва болницата, аз пък се радвам, че този някой все пак е оздравял (тук се изкушавах да напиша шегата - и пак да ползва болницата, ама не знам дали спорът вече не стана прекалено сериозен, да не вземе някой да ме разбере криво, още повече тези емотикончета някои за нищо ги нямат).

Между другото и аз съм крила осигуровки. И акумулатор бих откраднала ако се наложи. Това значи ли, че заради мен държавата е зле? И ако всички са като мен, наистина ли всички училища, болници и библиотеки ще се саморазрушат? Де да беше така просто всъщност...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Фев 24, 2016 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5827
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Другата е разходната, Ведрине колкото и да си баеш, реалното положение е доста по-близко до описваното от наблюдателя.

Владо, сега остава и да подкрепиш това с някакви обективно проверяеми факти, каквито аз ей така между другото, докато си баех, посочих. Обърни внимание -- изобщо не отричам че има твърде много злоупотреби в България. Твърдя обаче че Наблюдателя не е посочил никакви проверяеми основания за твърдението си че, цитирам отново за трети и надявам се последен път: "мършата в България е много и далаверите са повече от средното в една европейска държава". Достатъчно сме зле, че да се изкарваме по-зле отколкото сме... А и вайкането по форуми и седянки, придружено понякога със закани и прокоби с нищо не подобрява хавата. Все едно да обсъждаме години наред колко добре би било да се поддържа една пътека проходима и маркирана, вместо да отделим време и средства, да отидем на място и да положим усилия това да се случи...

vladofff написа:
В заключение - препоръчвам на всички един филм на Майкъл Мур за щатската здравна система, Sicko, 2007, гледайте го и пак го гледайте и се сещайте накъде сме тръгнали. Между другото аз не знам и не смея да твърдя че мога да посоча коя от описваните страни в този филм е правата и ако трябва да избирам модел, кой бих приел. Едната система е жестока, но прагматично погледната - изключително справедлива, другата е социална/милосърдна/, но за нея не може да се каже нищо друго.

Майкъл Мур е интересна птица, да, за жалост обаче той има доста голяма политическа обремененост (характеризирана от John Flesher от AP като "fiery left-wing populism"). Това впрочем е твърде интересна поза за човек с неговото материално състояние (покрай развода му от 2013 г. става ясно че е собственик на около 50 милиона долара). Явно огнения ляв популизъм добре се харчи по света и у нас...

Точно този негов филм, който споменаваш, все още не съм го гледал, но си спомням например Bowling for Columbine (2002), който спечели няколко престижни награди в Европа и Америка. Някои дори казват че бил най-добрия документален филм на всички времена.


Последната промяна е направена от vedrin на Сря Фев 24, 2016 5:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Фев 24, 2016 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 3 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov